Problémy s obrácenou nebo zakloněnou dělohou: co s tím?

Děloha je nezbytná součást ženského těla, díky níž můžete jako žena prožít zrození nového života – těhotenství a mateřství. Co když je však s dělohou něco v nepořádku?

deloha-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Samotná děloha má specifický tvar připomínající trochu hrušku a je nakloněna dopředu. Ne však vždy. Lékaři se setkávají s tím, že zhruba 20 % žen má dělohu obrácenu či zakloněnu jinak – dozadu, nebo dopředu. Proto se jí říká tedy obrácená nebo zakloněná, což je v podstatě totéž.

Proč bývá děloha zakloněná a obrácená?

Často je to rodová dispozice a vrozený stav, s nímž se už dívenky narodí. Ovšem také to je důsledek ochabnutí vaziv okolo dělohy během let, nebo jako důsledek gynekologických komplikací a onemocnění (záněty, endometriózy, srůsty).

Prostě na vaši dělohu během života působí mnoho faktorů – menstruace, fyzička, stavba vašeho těla, svalů, vaziv a kostí, úrazy a pády, nesprávné držení těla atd.

Typy zakloněné a obrácené dělohy

Dalo by se s nadsázkou říci, že kolik existuje žen, tolik druhů dělohy. U těch zakloněných a obrácených rozeznáváme až šest verzí. V prvopočátku si musíme ujasnit latinské názvosloví okolo dělohy a jejího naklonění.

Latinské výrazy

  • Ante – znamená směrem ke stydké kosti
  • Retro – značí směrem ke kosti křížové
  • Verze – je naklonění dělohy
  • Flexe – to je zahnutí dělohy

Zahnutí dělohy dopředu

  • Anteflexe – děloha je orientovaná směrem ke stydké kosti a zahnutá
  • Anteverze – děloha je vytáhlá a orientována směrem ke stydké kosti
  • Anteverzeflexe – tedy děloha je nakloněná dopředu a zároveň zahnutá

Zahnutí dělohy dozadu

  • Retroverze – děloha orientované ke kosti křížové
  • Retroflexe – děloha je orientovaná směrem ke kosti křížové, s přední částí dělohy ohnutou
  • Retroverzeflexe – tedy děloha je nakloněná dozadu a zároveň zahnutá

Jaké způsobuje obrácená děloha obtíže?

Ač není toto postavení dělohy anatomicky v pořádku, většinou nezpůsobuje své nositelce větší obtíže. Stav jako takový se často zjistí náhodně při nějakém větším gynekologickém vyšetření. Ženy a dívky s obrácenou a zakloněnou dělohou mohou fungovat zcela běžným a svým vlastním životním stylem bez omezení. Mohou tedy sportovat, provozovat nejrůznější outdoorové a indoorové aktivity, aniž by jim obrácená děloha komplikovala život.

To však neplatí v případě, kdy chcete otěhotnět. Tady by mohla být zakloněná a obrácená děloha již problém. Proč? Jelikož je zde komplikovanější otěhotnění, respektive samotná cesta spermií do dělohy. Při normálně posazené děloze spermie urazí do dělohy cestu dlouhou cca 20 centimetrů, ovšem při zahnuté a obrácené děloze se tato vzdálenost prodlužuje o celé dva centimetry. A to je na malé spermie hodně velká vzdálenost.

Čtěte dále

Jak si pomoci?

Pokud toužíte po miminku, zkuste styk s polohou zezadu s tím, že vy jako žena zůstanete minimálně 30 minut po něm ležet na břiše. Takto regulovaná soulož a po něm půlhodinový leh na bříšku je často efektivním pomocníkem ke zdárnému početí.

Dalším pomocníkem může být cvičení podle Ludmily Mojžíšové, nebo Kegelovy cviky. Existuje mnoho návodů na toto cvičení a váš gynekolog by vám měl dát také brožurku se cviky a návodem k nim. Mrkněte na video zde nebo také sem.

Obrácená děloha v těhotenství

Pokud otěhotníte, máte vyhráno. Postavení vaší dělohy se během těhotenství nebo těsně po porodu může napravit. A pokud takto vaše děloha zůstane během těhotenství i po něm, nevěšte hlavu, mimo otěhotnění by vám neměla působit žádné obtíže.

Pokud chcete přeci jen na své děloze během gravidity zapracovat, zkuste během prvního trimestru spát na bříšku, poté během celého těhotenství často (denně) klečet na všech čtyřech a také několikrát denně praktikovat kočičí hřbet.

Tyto aktivity pomohou v případech, kdy od třetího měsíce gravidity roste miminko i děloha, která se napřimuje. Pak začíná děloha přerůstat přes malou pánev, což se v některých případech u zakloněné nebo obrácené dělohy neděje. Může se stát, že děloha se zaklíní a nemůže opustit malou pánev a dále růst. Nelekejte se, každý kvalitní gynekolog tento problém rozpozná a umí dnes neinvazivně vyřešit.

 

2.6.2023 5:53 | autor: Pavla Košík Jelínková | zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23426-retroverted-uterus

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist