Metoda Ballon Forme: Usnadní těhotenství i porod

Trénované i netrénované, drobné i robustnější, na míči může cvičit každá. Zatímco těhotenská jóga slaví už léta úspěchy, ani cvičení na míči by nemuselo být popelkou.

shutterstock_38928310-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

„Cítím se víc ve formě a taky lépe snáším těhotenství,“ svěřila se Amélie, která navštěvuje předporodní kurz Ballon Forme.

Tento cvičební program je dostupný v Kanadě, Francii, Švýcarsku a Belgii a jeho spoluautorkou je zkušená fyzioterapeutka Danielle Fournier, jež se rovněž podílela na vědecké studii na univerzitě v Montrealu v roce 2014.

Zaměřili se při ní na 32 žen, které chodily do prenatálních kurzů Ballon Forme a cvičily na míči i doma. Zjistilo se, že porod u nich trval kratší dobu, než je běžný průměr, u prvorodiček zaznamenali kratší druhou dobu porodní.

Také počet císařských řezů byl relativně malý (6 %) a jen 47 % žen chtělo epidurál. Naopak nebyl zjištěný žádný negativní vliv na novorozence.

Zbaví těhotenských obtíží

„Nikdy jsem si nedovedla představit, jak se člověk při takovém cvičení dokáže uvolnit. A přitom se do toho nemusím nutit jako do jiného cvičení,“ konstatuje Maria.

Zvlášť při zátěži, kterou pro tělo představuje těhotenství, je cvičení na míči vítaným způsobem, jak se zbavit bolestí v kříži, které těhotné ženy pronásledují.

Umožňuje také efektivní procvičení šikmých břišních svalů, což je prevencí proti diastasis recti, tedy rozestupu přímých břišních svalů, jenž hrozí v těhotenství. Pozice vleže na boku s jednou nohou položenou na míči, která provádí různé pohyby, podporuje krevní oběh, je účinná proti těžkým oteklým nohám.

Také zažívání funguje lépe, pohyby na míči stimulují střevo. Celkové zklidněn pak přispívá k lepšímu spaní.

Nahrává přirozenému porodu

Rotační pohyby pánví vsedě na míči uvolňují pánev, což se při porodu hodí. Kolíbáním na balonu se procvičuje i hráz, takže se zmenšuje riziko jejího natržení nebo nutnost praktikovat nástřih. Všechno toto je přínosné pro přirozený porod.

Také pro dítě jsou tu pozitiva. Zlepšuje se zásobování placenty, kolébavé pohyby miminku svědčí, uklidňují ho. A protože toto cvičení má duševní i fyzický přínos pro matku, je tím pádem prospěšné i pro dítě. Někdo by mohl namítnout, že při tomto cvičení může hrozit nebezpečí, třeba pádu.

Pokud si pořídíme opravdu kvalitní míč s protiskluzovou úpravou, minimalizujeme rizika. Maminka se ani nemusí bát, když má nějaká kila navíc. Existují speciální míče, které unesou až 300 kg. Ovšem určitě se vyplatí učit se cviky pod vedením odborníka. Existují kurzy nejen pro těhotné samotné, ale můžou cvičit i s partnerem.

Jdeme na to

I kdybyste na míči jen seděly a pohupovaly se, příjemně tak kolébáte miminko ve svém břiše. Když se k tomu přidá pár jednoduchých cvičení, tak se dá odpomoci od běžných těhotenských potíží. A to celkem bez zvláštní přípravy a nezáleží ani na tom, v jaké jste kondici.

Při tomto cvičení se pracuje jen s váhou vlastního těla. Jen je třeba zvolit ten správný míč, nejen kvalitní a bezpečný, ale taky musí odpovídat naší výšce (nohy by měly být v sedu v pravém úhlu). Ke cvičení potřebujeme volný prostor tak kolem dvou metrů čtverečních, cvičí se nejlépe ve volném oděvu, naboso nebo v botách, které nekloužou.

Čtěte dále:

Cviky provádíme pomalu a vědomě, stejně tak při tom i dýcháme. Když se na cvik dostatečně soustředíme, pomáhá nám to ovládnout míč ve všech pozicích. Cviky několikrát zopakujeme.

1. cvik: Protáhneme se a pohoupáme miminko

Sedíme s rovnými zády na míči mírně roznožmo, s chodidly na zemi asi 15 cm od míče. Začneme na něm v sedu s rovnými zády kroužit tělem, pečlivě, pomalu. Neměly by se při tom zapínat břišní svaly, ale pracujeme jen s váhou těla. Zpočátku děláme malé kroužky, pak je zvětšujeme, aby se protáhly všechny potřebné partie.

2. cvik: Ulevíme nohám

Ležíme na zemi na boku, s rukou či polštářem pod hlavou. Jednu nohu necháme ležet pokrčenou na zemi, druhou položíme na míč. Pohybujeme s nohou na míči dopředu a dozadu, můžeme na něm nechat nohu jen ležet a kroužíme s ní v kotníku, přitahujeme a propínáme špičku. Pak také lze balon touto nohou koulet k sobě a zase do sebe.

3. cvik. Proti bolesti v zádech

Ve stoje se opíráme zády o míč, který je mezi námi a zdí, nohy jsou mírně pokrčené. Zlehka zatlačíme do míče a povolíme, tím si masírujeme záda. Můžeme se také na něm pohybovat ze strany na stranu. Všechny pohyby jsou pomalé, nejdeme do toho silou a do extrémů.

S míčem se dá docela dobře spřátelit. Lze na něm sedět před televizí, když telefonujeme, čteme a i u počítače. Při cvičení, které je spíš pohráváním si, se také psychicky uvolníme, zbavíme se stresu.

31.8.2023 5:32 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28079671/, https://www.ballonforme.com/, O zkušenosti s Ballon Forme se podělila fyzioterapeutka Danielle Fournier

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist