Jste těhotná? Nejprve se mění vaše psychika

Těhotenství, porod a mateřství znamenají pro ženu velkou životní změnu, a to nejen fyzickou, ale i duševní. Mění se jí nejen tělo, ale vlivem hormonů dochází i k psychickým změnám. Jsou to chvíle plné emocí.

shutterstock_315125477-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Radosti často předchází úzkost

Často se u těhotných žen setkáváme s úzkostí, utrápeností, depresí, náladovostí a strachem. Úzkost bývá největší na začátku těhotenství, kdy se žena obává průběhu těhotenství a porodu, a na konci těhotenství, kdy přicházejí na řadu otázky o výchově a péči o dítě. Psychiku ženy může ovlivnit i změna jejího sociálního postavení.

Žena ztrácí ekonomickou soběstačnost, stává se závislá na manželovi. Mohou přijít obavy, zda neztratí své postavení v zaměstnání. Ženy, které si na kariéře zakládají, mohou brát těhotenství a porod jako oběť.

Důležitý je i samotný vztah mezi partnery. Pokud muž toužil po rodině, prožívá s ženou její těhotenství, zahrnuje ji pozorností, dává jí pocit bezpečí a jistoty. Každá těhotná žena totiž touží po partnerově ocenění. V další fázi těhotenství se pozornost ženy přesouvá na sebe a plod. Partner se může cítit zbytečný a může začít na dítě žárlit.

Vývoj vazby matky na plod

První období, které trvá do 18. týdne, se žena vyrovnává s faktem, že je těhotná. Prožitky mohou být různé, od pocitu štěstí až po dojem, že se ženě zhroutil svět, podle toho zda bylo těhotenství chtěné či nikoli.

Reakce záleží i na psychické zralosti ženy, na jejím věku, sociálních a ekonomických faktorech. Při nechtěném těhotenství je žena v těžké stresové situaci. Zabývá se otázkou, jak sdělí zprávu rodičům a partnerovi a zvažuje možnost umělého přerušení těhotenství.

Těhotenské obtíže nikomu nepřidají

Jak je žena přijme, záleží opět na tom, jak byla na těhotenství připravena. Pokud připravena byla, bere neduhy spojené s těhotenstvím jako přirozenou věc. Přirozené jsou i obavy z potratu nebo z nemoci, která by mohla ohrozit plod.

Bohužel některé ženy berou těhotenství jako nemoc, jsou překvapeny náhlými emocemi nebo intenzitou těhotenských obtíží.

V dalším průběhu těhotenství se vztah ženy mění na pozitivní a žena se zajímá o vývoj plodu a jeho zdravotní stav, který konzultuje se svým lékařem. Dnes už existuje řada webových stránek, knih a časopisů zabývajících se těhotenstvím, porodem a péčí o dítě.

Ženy se tak mohou dozvědět, jak se jejich děťátko vyvíjí den po dni a mohou se tímto způsobem teoreticky připravit na porod a příchod děťátka. Součástí přípravy na porod jsou i předporodní kurzy a cvičení.

Již v časné fázi těhotenství se může zapojit partner, aby se připravil na roli otce tím, že ženu doprovodí na první ultrazvukové vyšetření. Žena má dobrý pocit, že není v cizím prostředí sama a že má muž zájem jak o ni, tak i o dítě.

Druhé období trvá asi do 34. týdne a je nejstabilnější

Žena vnímá pohyby plodu, ví, že je dítě živé a komunikuje s ním. Začíná je vnímat jako nového jedince. Představuje si, jak bude vypadat a jaké bude mít vlastnosti. S partnerem vybírá jméno. V tomto období mívají ženy velké obavy z výsledků genetických testů. Přejí si, aby jejich dítě bylo zdravé a nemělo žádnou vývojovou vadu.

Některé ženy vyčkávají s nakupováním výbavičky pro dítě co nejdéle s obavou, „aby se to nezakřiklo“. Jak roste plod, mění se i postava ženy. Některé ženy přijmou rostoucí bříško s radostí a jsou pyšné na to, že jsou těhotné.

Jiné mají ale strach, že se nebudou partnerovi líbit a těší se, až porodí a jejich postava se vrátí do původního stavu.

V tomto období se může stát, že žena začne odmítat milostný život. Dílem je to dáno právě obavami, že se partnerovi nebudou s bříškem líbit, dílem se bojí, aby se dítěti při styku něco nestalo.

Ženy často konzultují těhotenství se svou matkou. Zajímá je průběh jejího těhotenství a porodu. Matčin názor je pro ženu velice důležitý. Jelikož jsou těhotné ženy velice citlivé, názor matky je může uklidnit, ale i značně znervóznět.

Čtěte také:

Ve třetím období by již měla být psychologická příprava na porod dokončena

S blížícím se termínem porodu narůstají obavy z průběhu porodu, z porodních bolestí, z personálu a cizího prostředí. Obvyklé jsou i obavy ze smrti, ale i třeba ze samotné epiziotomie. Důležité je, z jakých zdrojů žena získala informace.

Některé ženy rády popisují svůj porod velice barvitě, aby trumfly ty ostatní. Pokud žena dostane právě tyto informace, její nejistota se samozřejmě zvětší.

Porod je vyvrcholením celého těhotenství. Jeho průběh záleží na tom, jak žena těhotenství prožívala a jak k němu přistupovala. Je důležité, aby měla pocit, že ho dobře zvládla.

Nepříznivé psychologické faktory v těhotenství

Existují ženy, které se na těhotenství adaptují hůře. Ženy mladší 20 let, které často žijí v rodině se špatnými vztahy, se cítí izolované a méněcenné. Od těhotenství očekávají, že rychle dospějí a společensky povýší. Opak je pravdou. Často se cítí samy, situaci nezvládají a cítí se neschopné.

Ženy starší 35 let si uvědomují vysoké riziko komplikací v těhotenství a jsou úzkostné. Mají své stereotypy a hůře se přizpůsobují potřebám dítěte.

Další skupinou jsou ženy, jejichž těhotenství skončilo neúspěchem. Pokud otěhotní a nejsou s danou situací vyrovnané, mohou u nich nastat psychické problémy.

Svobodné ženy se často nacházejí v složité sociální situaci. Jsou vystaveny stresu, často rodí předčasně a jejich děti mají nízkou porodní hmotnost. Velký vliv na průběh těhotenství mají všechny lékařské zákroky, které musí žena podstoupit. Neustále si klade otázku, zda je vše v pořádku.

Každé vyšetření, které přinese pozitivní výsledek, má na její psychiku dobrý vliv. Naopak při každém zjištění sebemenší odchylky reaguje velice negativně.

Výraznou úzkost může vyvolat abnormální výsledek genetických testů a následná amniocentéza. Jde o výkon, který nese určitá rizika. Žena se jednak obává, aby nedošlo k potratu a navíc musí čekat na výsledek. Každá komplikace během těhotenství zhoršuje ženin psychický stav. Důležité je, jak k problému přistoupí, aby měla odvahu a věřila v dobrý konec.

 

24.3.2023 4:25 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Radkou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist