20 faktů, které vám o těhotenství nikdo neřekl

Každá prožíváme těhotenství jinak. I proto většinou na počátku těhotenství vůbec netušíme, co všechno nás může potkat. Ptaly jsme se těhotných, co před těhotenstvím netušily.

shutterstock_1309444267-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Svého partnera budete posuzovat přísněji

Jakmile zjistíte, že jste přišla do jiného stavu, začnete svého partnera vidět jinýma očima – očima nastávající matky. Už to nebude ten roztomilý chlapík, co dělá samé blbosti, aby vás rozesmál. Teď z něj bude otec! Tady přestává veškerá legrace.

Od této doby jej začnete posuzovat jako kandidáta na nejlepšího tátu pod sluncem. Veškeré jeho vlastnosti a chování podrobíte svému kritickému soudu. Vždy, když se usadí u televize s pivem, budete si říkat – takhle půjde příkladem?! Buďte si jistá, že partner nebude vaší panice rozumět. Tak se snažte, aby se vaše nároky nebyly přehnané a partner se s narozením dítěte proměnil v otce snů.

2. Na druhou stranu se do svého partnera znovu zamilujete

S početím se mezi vámi a vaším mužem vytvoří silné pouto. Na jednu stranu vás to možná bude děsit, na druhou stranu se ale jedná o silně emocionální zážitek. Budete se dívat na svého partnera a přemýšlet: Bude mít jeho oči? Bude se usmívat jako on? Bude stejně netrpělivé?

Oba budete dumat nad milníky v životě vašeho dítěte. Ještě ani nepřišlo na svět a vy si už představujete, jak jde poprvé do školy, jak se učí řídit auto a jak jej se slzou v oku pozorujete při přebírání diplomu. Přemýšlíte o rodině, o společném životě. A na tom je něco moc krásného.

3. Mezi sexuálním vzrušením a nezájmem

V jednu chvíli se cítíte jako neodolatelná sexbomba. Vaše prsa jsou velká, vlasy zářící a pleť sametová. Cítíte se jako matka-bohyně. A váš muž s vámi už nemůže více souhlasit. Sexualita z vás přímo vyzařuje. Říkáte si, jestli je v pořádku mít divoký sex, když ve vás roste nevinné děťátko… a druhý den si připadáte tlustá, neatraktivní a unavená. Hmm…

4. Hledání jména je legračně stresující

Ve chvíli, kdy začnete pátrat po vhodném jménu, zjistíte, že seznamy jmen jsou téměř nekonečné. Jen se všemi probrat se zdá nemožné. A tak projíždíte databáze a vypisujete si ta nejroztomilejší, nejkrásnější a nejsladší jména. Některá jsou jako stvořená pro miminko, jiná jsou úžasná pro období dospívání. Vy ale hledáte to pravé jméno pro celý život.

Pak si sednete s partnerem a padáte do mdlob nad jeho preferencemi. To snad ani nemůže myslet vážně! A on si myslí to samé o vašem výběru. Do toho vám volá matka a žádá vás, abyste dítě pojmenovala po svém otci či dědečkovi. Nemějte ale obavy, jednoho dne to přijde. A bude to nejlepší jméno na světě.

5. Je tak těžké nepřát si holčičku/chlapečka

Možná všude vykládáte, že na pohlaví vám nezáleží, hlavně, aby vaše miminko bylo zdravé. Uvnitř vás se ale možná skrývá touha mít holčičku nebo naopak chlapečka. Pak přijde okamžik, kdy se dozvíte pravdu. Možná budete šťastná, možná zklamaná.

I když můžete smutnit, že si neužijete růžové šatičky a hry s panenkami, nemějte výčitky. Nevypovídá to nic o lásce, kterou ke svému dítěti cítíte. Měla jste jen určité představy, které nebyly naplněny. To ale neznamená, že se nenadchnete pro modrou barvu a autíčka.

6. Vaše tělo je zázrak

I když jste věděla, že jednoho dne budete mít dítě, vaše tělo vás v těhotenství nepřestane udivovat. Bude těžké uvěřit, že nosíte pod srdcem děťátko. Budete si hladit bříško a představovat si, jak ve vás roste nový život.

První ultrazvukové vyšetření pro vás bude životním zážitkem. Vědomí, že tam uvnitř je malinké srdce s vůlí k životu, je nepopsatelně krásné. Den za dnem budete přítomna zázraku stvoření a to je obrovské požehnání.

7. První tři měsíce nestojí za nic

Na začátku jiného stavu se dostaví euforie, zvláště pokud jste se s partnerem o miminko snažili delší dobu. Tento pocit si vychutnejte. Rychle jej vystřídá rozčarování. Tak zaprvé – ranní nevolnosti. Za druhé – obavy z potratu.

Údajně více než 80 procent žen potratí před dosažením dvanáctého týdne. Navíc, pokud jste už potrat zažila, na klidu vám to zrovna nepřidá. A sotva se vaše těhotenství překlene do druhého trimestru, budete to brát jako osobní výhru.

První trimestr je navíc obdobím těžkých rozhodnutí. Některá se týkají vyšetření, která byste měla podstoupit, jiná toho, jak by měla vypadat vaše životospráva, nebo zjištění, s kým to vlastně žijete. Nejdůležitější je ale  odpočinek. Zbytečné obavy ještě nikomu nepomohly.

8. Máma budete už dlouho před porodem

Ještě své dítě neznáte, ale už začínáte pociťovat touhu chránit jej. To znamená, že o sebe začnete pečovat. Přestanete kouřit, budete se vyhýbat obloukem alkoholu, budete zdravě jíst, chodit na procházky a odpočívat. S ostatními maminkami pocítíte zvláštní pouto a souznění. Na ostatní děti se budete dívat se slzou v oku. Už vás nebude obtěžovat řvoucí dítě v metru. A pokaždé, když uvnitř sebe ucítíte pohyb, pouto se ještě více upevní.

9. Občas to bolí

Vaše děloha se musí přizpůsobit tvarům velikosti jablka až po vodní meloun, proto není divu, že se občas necítíte zrovna pohodlně. Některé ženy cítí bolest v oblasti boků, jiné zase trápí bolavá záda.

Těhotné ženy se také potýkají s bodavou bolestí v podbřišku. Bolest obvykle přetrvává v mezích sekund či minut a pak odeznívá. Jen dejte pozor, pokud bude přetrvávat, vydejte se raději za svým lékařem.

10. Budete se těšit na porod

Je přirozené, že se v průběhu těhotenství dostavují obavy, jak zvládnete porod. Představujete si sama sebe, jak křičíte na celou porodnici a partner vám otírá zpocené čelo. Nebo jste si možná myšlenky na porod zcela zakázala. Ale s blížícím se koncem těhotenství už vás nebaví být těhotná, už to chcete mít za sebou. Máte dost všech vyšetření, máte alergii na bílé pláště. A pak přijde na řadu porod a ten přinese to nejkrásnější na světě.

Čtěte také:

11. Těhotenství se stane vaší identitou

Na začátku těhotenství nemáte přílišnou potřebu sdělovat svému okolí, že jste v jiném stavu – ani vy sama tomu zpočátku nemůžete uvěřit. Dříve či později se ale vaše nenarozené miminko stane vaší identitou. Je to jako zasnoubení – jakmile se zvyknete na třpytivý prsten na své ruce, nedokážete mluvit o ničem jiném než o svatbě. Přijdou chvilky, kdy nebudete chtít mluvit o dětech nebo o tom, jak se cítíte, v té době za vás ale bude jasně mluvit vaše bříško.

12. Čas otázek a zvýšené pozornosti okolí

Plánujete kojit? Proč budete rodit císařským řezem? Jak si poradíte s výchovou? Na takové otázky se vás mohou ptát i úplní cizinci. A všichni budou komentovat vaše bříško. „Je tak velké! Čekáte dvojčata?“ Budete v sobě muset najít veškerou trpělivost a diplomacii, abyste zachovala klid.

13. Pohyby se stanou vaší posedlostí

Pokud po delší době neucítíte kopnutí, budete nejistá, možná i zpanikaříte. Budete na děťátko mluvit a snažit se upoutat jeho pozornost. Budete skákat na jedné noze, pustíte rádio, jakmile se trochu pohne, začnete jásat.

Když se ale bude hýbat v noci a nacvičovat si kopání, už se tolik radovat nebudete. To si zapamatujte, dítě málokdy udělá to, co zrovna chcete. Přečtěte si Jak poznat první pohyby miminka v bříšku.

14. Ovládnou vás chutě

I když budete velmi opatrná, nevyhnutelně sníte i něco, co byste neměla. Tiramisu je přece tak vynikající! (Dokud nezjistíte, že obsahuje syrová vejce). Je to prostě další zkušenost a poznatek navíc. Příště si už na tuto pochoutku jistě dáte pozor. Jak se stravovat v těhotenství?

15. Budou se vám zdát divné sny

Asi tak v polovině těhotenství se vám možná stane, že se ocitnete na zvláštních místech nebo uprostřed erotického dění, na které nebyl váš partner pozván. Vaše sny mohou být opravdu bizardní. A realistické. Odrážejí vaše povědomí o blížícím se porodu a vaší nové roli matky.

16. Získáte novou sebedůvěru

Těhotenství změní váš pohled na sebe samu. Objevíte nové sebevědomí a budete se cítit pyšně – přece budete mámou! A to je velká věc.

Samozřejmě, že ohledně jistých záležitostí budete trochu ve stresu nebo v depresi, ale budete se cítit jako silná žena, která naplnila své poslání. To vše ještě zesílí, až své dítě porodíte. Ne nadarmo všechny známé osobnosti hovoří o tom, jak se jim po porodu změnily priority. Být matkou je nyní na prvním místě.

17. Zesílí pouto mezi vámi a vašimi rodiči

Reakci svých rodičů na oznámení „Jsem těhotná!“ si asi budete pamatovat celý život. Možná vás pobaví, možná vás dojme. V každém případě bude stát za to. Časem si uvědomíte, že pocity, jaké máte ohledně svého dítěte, cítili i vaši rodiče k vám.

18. Období horka

Libovala jste si, jak je ve vašem bytě i v létě krásně příjemně? To vás v těhotenství přejde. 20 °C vám bude připadat jako 40 °C. Krev bude ve vašem těle kolovat se zuřivou naléhavostí a budete si připadat, jako by na vás šla menopauza. A to pocení. Hrůza!

19. V jedné minutě se smějete, ve druhé pláčete

Premenstruační syndrom je oproti těhotenství úplné nic. Hormony si s vámi pěkně pohrávají, nejvíce během prvního a posledního trimestru. Projedete se na velké emoční vlně. Na jedné straně vás partner rozbrečí na lusknutí prstů, na druhé straně budete poletovat a vznášet se, jako v bollywoodském filmu – i s těmi zářivými barvami kolem.

20. Zmínky o dokonalé matce vás znejistí. Neposlouchejte je!

Hned po porodu byla jako proutek. Kojení pro ni nebyl žádný problém. Vše šlo od začátku hladce. A tak dále. Takové výroky nám normálním smrtelníkům příliš nepomáhají. Máme pak pocit, že jsme nějaká zvláštní výjimka, která nic nezvládá.

Některé ženy nesmyslně uvažují o císařském řezu, jen aby si nezničily své tělo. Modelky to přece taky tak dělají. Jenže o tom to není. To poznáte, až vám v porodnici položí do náruče vaše miminko.

23.3.2023 5:08 | autor: Eva Kouřímová | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovorů s těhotnými ženami.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist