Aby dobře usínalo

Máte problémy, jak dostat malého neposedu do hajan? Nebo vás trápí, že v postýlce ne a ne „zabrat“? Zde je několik tipů, které by mohly usínání vašemu děťátku usnadnit.

Dostatek aktivit přes den

Když se dítě může přes den dosyta vydovádět a vybít tak přebytečnou energii, bude unavené a lépe se mu usne. Nemá-li přes den dost pohybu, má energie „na rozdávání“ a nebude se mu zřejmě chtít jít spát. Aspoň půl hodinky před ukládáním ke spánku by však mělo – po dni plném aktivit – nastat zklidnění.

Rituály, stejný čas

Uklidit si hračky v pokojíku, vykoupat se, vyčistit si zoubky, obléct noční košilku nebo pyžamko, vyčurat, pusu rodičům na dobrou noc, čtení pohádky… a spát. Před usínáním je dobré postupovat podle zaběhnutého rituálu. Stejně jako dodržovat konkrétní hodinu, kdy jde dítě na kutě.

Klidné prostředí, klidní rodiče

Tady platí přímá úměra. Pokud jde děťátko spát v příjemné a klidné atmosféře a do postýlky ho ukládá pohodová maminka nebo tatínek, bude se mu dobře usínat. Nejhorší je, když se rodiče v době, kdy má jít dítě do hajan, hádají, jsou nervózní nebo unavení – jejich nálada se na ně přenáší a to se pak samo hůře zklidňuje.

Čtení pohádek, zpívání

Děti mají rády opakování: stejné pohádky, příběhy, ukolébavky. Takže si vůbec nelamte hlavu s tím, že vaše dítě vyžaduje stále stejnou indiánskou ukolébavku. Při čtení a vyprávění zvolte příběhy, které nejsou příliš dramatické a mají dobrý konec. Čtěte je nebo vyprávějte klidným hlasem. Děťátku také můžete říct, co ho čeká zítra, na co se může těšit – bude dobře naladěné a lépe usne. Při tom všem ho nezapomeňte hladit – dotyků není nikdy dost a zvláště před usnutím mají zklidňující účinek.

Pocit bezpečí, plyšák

Menší batole zpravidla ještě usíná v postýlce těsně vedle postele rodičů, takže se v ní cítí bezpečně. Když ale dá najevo, že nemá rádo tmu, můžete nechat pootevřené dveře, aby do místnosti pronikalo trochu světla. Když vás dítě zavolá, přijďte k jeho postýlce, pohlaďte ho a ubezpečte jej, že jste hned vedle v místnosti a že nad jeho spánkem bdíte. Do postýlky si může vzít oblíbené plyšové zvířátko nebo jiného mazlíčka, který je měkoučký a děťátko se k němu přitiskne, když není maminka nablízku – přináší mu to útěchu a pocit bezpečí.

Čemu se před spaním vyhnout?

Především divokým hrám a dovádění, po kterých bude dítěti trvat delší čas, než se zklidní (např. lechtání, „praní“, schovávání pod peřinou). Také dítěti nedávejte před spaním (zvláště pak po vyčištění zubů) sladkosti nebo sladké nápoje, které mu dodávají energií. Nečtěte nebo nevyprávějte příběhy, které ho příliš rozruší, případně mohlo by se po nich samo ve tmě bát.

 

10.4.2009 5:35 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist