Čeká vás operace v těhotenství? Není třeba panikařit

Jste těhotná a hrozí vám operace? Co vás během ní čeká, jaké mohou nastat komplikace a hrozí nějaké nebezpečí vašemu miminku? Hned na začátku vás uklidníme, že není třeba se bát, naprostá většina zákroků proběhne bez jakýchkoliv následků. Pokud se ale chcete dozvědět podrobnosti, čtěte dál.

Těhotenství je obdobím, kdy se k operačním výkonům přistupuje pouze v akutních případech. Výjimkou jsou pouze výkony v místní anestezii – různé kožní excize nebo zubní ošetření. Ošetření v místním znecitlivění lze provádět po celou dobu těhotenství. Vždy je ale nutné zvážit všechna pro a proti, protože i banální výkon se může zkomplikovat.

Operace spojené s těhotenstvím

První skupinou operačních výkonů v těhotenství jsou výkony spojené s těhotenstvím a jeho komplikacemi. Nejčastěji jde i revize dutiny děložní po prodělaném samovolném potratu, laparoskopie prováděné pro mimoděložní těhotenství a v neposlední řadě samozřejmě císařský řez. Císařský řez je vůbec nejčastěji prováděnou operací v těhotenství.

V dobách minulých se často prováděla tzv. cerkláž čípku, při které byl na čípek založen steh ve snaze přejít předčasnému porodu. V současné době existují různé způsoby diagnostikování a léčby hrozícího předčasného porodu, takže se cerkláž provádí velmi vzácně.

Slepé střevo trápí i těhotné

Druhou skupinou operací prováděných v těhotenství jsou výkony, kdy je žena ohrožena na zdraví nebo na životě. Akutních situací, vyžadujících rychlou operaci, je celá řada – od zánětu slepého střeva, krvácení, zlomeniny, objemnější cysty na vaječníku konče například nádorem či výdutí na mozku.

Velmi často prováděná a celkem banální operace slepého střeva je u těhotných žen prováděna stejným způsobem jako u žen netěhotných. Obtížná ale může být diagnostika zánětu slepého střeva, zejména v pokročilém stadiu těhotenství, což souvisí s objemnou dělohou. Proto by měl lékař postupovat u každé bolesti v podbřišku velmi ostražitě a myslet i na tuto možnost.

Použití anestezie v těhotenství

V závislosti na typu a rozsahu operačního výkonu anesteziolog zvolí co nejšetrnější způsob anestezie – celkovou či místní (spinální, epidurální, subarachnoideální).

Pokud hovoříme o anestezii celkové, znamená to většinou kombinované podání anestetika nitrožilně i inhalačně. Žena je zaintubována – má do krku zavedenu hadičku, kterou je připojena na umělou plicní ventilaci.

Lokální anestezie naopak znamená, že je ženě vpraveno anestetikum do páteřního kanálu a umrtvena je pouze oblast, která je potřeba.

Úskalí anestezie v těhotenství spočívají zejména v tom, že žena má změněny objemové poměry v těle a nemá vyprázdněný žaludek. V těhotenství je totiž proces vyprazdňování žaludku zpomalen a neustále v něm zůstává natrávený obsah, tudíž žena není nikdy zcela na lačno. Proto se preferuje zajištění dýchacích cest intubací před dýcháním přes masku, kdy je výrazně větší riziko vdechnutí žaludečního obsahu.

V těhotenství má žena větší tendenci k tvorbě krevních sraženin, proto by měla být vždy dostatečně zajištěna podáváním léků na ředění krve, které miminku neuškodí.

Rh faktor nemá na samotný průběh operace vliv. V současné době se Rh negativním matkám ve 26.–28. týdnu těhotenství preventivně podává lék, který pomáhá předcházet komplikacím souvisejícím s Rh inkompatibilitou. Pokud hrozí následkem úrazu nebo operace kontakt mateřské krve s krví plodu, je ženě lék podán neprodleně.

Ohrožuje anestezie miminko?

Nastávající maminky ale vždy nejvíce zajímají potenciální rizika pro jejich miminko. Díky moderním anestetikům jsou rizika malá, přesto je uváděno o něco zvýšené riziko samovolného potratu či porodu. V průběhu anestezie v těle ženy kolísá krevní tlak a může být dočasně snížen průtok krví placentou. V praxi to znamená, že plod může přechodně trpět nedostatečným zásobením kyslíku. Krevní tlak matky je tedy udržován tak, aby neklesl pod kritickou hranici.

Na léky anestetika je plod nejcitlivější v prvních 12 týdnech těhotenství. Pokud je to možné, měl by být výkon proveden až po ukončeném prvním trimestru.

Anestezie při císařském řezu

V současnosti je většina císařských řezů prováděna ve svodné lokální anestezii (epidurální, spinální). Jejich velkou výhodou je šetrnost k novorozenci, který není zatížen účinkem anestetik. Neméně důležité ale je i to, že maminka je při vědomí, může své miminko ihned vidět a dokonce je možná podpora bondingu. V rámci něho je miminko po porodu položeno mamince na hruď, popřípadě může dojít i k samopřisátí. Bohužel se v našich porodnicích tato praxe zatím neuplatňuje. Přečtěte si více o podpoře rané vazby po porodu císařským řezem.

Pokud je nutné provést císařský řez velmi akutně, bývá z časových důvodů volena celková anestezie. Aby byl novorozenec anestetiky co nejméně ovlivněn, měl by být z těla matky vybaven do 3 minut od úvodu do narkózy.

Čtěte také:

Pooperační péče o těhotné

Pooperační péče o těhotné probíhá ve spolupráci chirurga a gynekologa, jehož úkolem je pravidelné sledování stavu nenarozeného dítěte.

Základem monitorace plodu je určitě ultrazvuk, popřípadě kardiotokografie u těhotných v pokročilejším stadiu těhotenství.

Nedílnou součástí následné péče o těhotnou ženu je i podávání léků, jako jsou antibiotika, analgetika, léky na ředění krve či léky tlumící děložní činnost. Lékaři vždy volí takové léky, které miminku neublíží.

Závěrem

Každá komplikace v průběhu těhotenství je pro ženu velmi nepříjemná o to více, pokud stav vyžaduje operační řešení. Jak už bylo řečeno, k operačnímu řešení lékař přistupuje v těhotenství jen v závažných a nutných případech. Pokud je průběh operace i anestezie nekomplikovaný, jsou rizika pro ženu i nenarozené dítě malá.

29.6.2015 1:58 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist