Po císařském řezu se vracíme do normálu v přiměřeném tempu

Takové krásné miminko a já jsem si neužila, jak přichází na svět. Mnohou maminku, která musela neplánovaně rodit císařským řezem, pronásleduje pocit, že jako žena selhala. Navíc ta bolestivá jizva a vůbec všechny pooperační potíže. Přidává se k tomu nejistota, jak se dokáže postarat o miminko, když je sama tak vyřízená.

profimedia-0041810234-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Bolest snáší každý jinak

Pooperační bolest, vnímání její intenzity i trvání je individuální záležitostí. U někoho jde o hodiny, u jiného o dny, není třeba propadat panice a myslet si, že něco není v pořádku. Na druhou stranu ale není nutné trpět, když vnímáme bolest jako intenzivní, a nepožádat lékaře o tišící prostředek. Od mírnější bolesti se pokusíme ulevit si samy. Nijak nepomáhá stočit se do klubíčka, lepší je se protáhnout. Posadíme se na posteli pohodlně opřené o polštář, skrčíme a přitáhneme jednu nohu, pak druhou, nikdy ne obě současně, a pak je zase jednu po druhé protahujeme. Zopakujeme několikrát, tato pozice by měla trochu ulevit.

Jizvu chráníme a pak masírujeme

Jizva může po operaci bolet nebo být citlivá klidně i dva měsíce. Je to běžné, když si člověk uvědomí, kolik je tam vrstev, které musí srůst, i nervových zakončení. Také je normální, že zóna kolem ní bývá i několik měsíců necitlivá, než se všechno vrátí do normálu. Rozhodně je důležité si dávat na toto místo zpočátku opravdu pozor, nenamáhat ho, nezatěžovat. Po vytažení či vstřebání stehů jizvu masírujeme, existují speciální masti, zastánkyně přírodních prostředků ocení vyškvařené nesolené sádlo. Vyloučené nebývají ani malé infekce na tomto místě, které se projeví zpravidla do 14 dní zrudnutím a bolestivostí. Je potřeba se s nimi obrátit na lékaře.

Držíme miminko jako ragbyový míč

Kojení po tomto zákroku taky mnohdy nejde ideálně, navíc s ultracitlivým břichem. Příhodné jsou pro to dvě pozice. První je vleže na zádech s hlavou podepřenou polštářem, miminko přes tělo ženy. Pak je tu tzv. poloha ragby, při níž žena sedí a drží dítě pod paží jako ragbyový míč, nožičkama od sebe, s oporou o kyčel. Každá maminka si najde svou polohu, nejdůležitější je, aby miminko netlačilo na jizvu. Také pozor při zvedání a nošení dítěte, zvlášť v prvních dnech po zákroku, kdy žena se spíš šourá mírně nahrbená. Teprve až se dokáže držet zpříma, může to zkusit s nošením dítěte. Fyzioterapeuti doporučují v tomto případě nosit dítě v šátku, alespoň po tři první měsíce po narození. Miminko je na nás nalepené, navíc má hlavičku zhruba ve výšce naší brady, takže jeho váha tak nezatěžuje naše břicho či křížovou oblast.

Utrpení na míse

Poněkud tabu, ale rozhodně ne nedůležitou záležitostí je vyprazdňování po operaci. Zcela běžná bývá zácpa, přitom tlačení jde s rozbolavěným břichem těžko dohromady. Trochu pomoct může změna pozice na míse, nohy postavené na nějaké podložce, tělo nakloněné víc dopředu. Tlačíme jemně, s výdechem, nesnažíme se to činit s násilím, vyčkáme, až si tělo řekne. Ve většině případů ale se doporučuje dočasně sáhnout po lehčím nenávykovém projímadle. Maminky si pochvalují Psyllium, rozpustnou vlákninu, která podporuje peristaltiku, pozitivně ovlivňuje průběh trávení a pročištění střev.

Procvičujeme pánevní dno

I když porod neprobíhal přirozenou cestou, je třeba myslet i na zpevňování pánevního dna. S jednoduchými cviky lze začít tak tři týdny po porodu, pokud je vše v pořádku. Může to být například střídavé vtahování a povolování dané oblasti. Další možností je položit se s pokrčenýma nohama a chodidly opřenými o podložku. Pomalu nadechujeme nosem, vydechujeme ústy, přitom máme položené ruce na břiše a cítíme, jak se nafukuje a vyfukuje jako míč. Zhruba dva měsíce po operativním zákroku můžeme odstartovat fyzickou aktivitu, jako je jóga, strečink, plavání, chůze. Na kolo nebo na lyže vyrazíme tak po čtvrt nebo půl roce. Tenis, jogging, volejbal a podobné sporty potřebují ještě delší pauzu.

Kdy začít se sexem?

Dobré je tak tři čtyři týdny počkat kvůli jizvě, aby se nepoškodila. Příhodná je poloha z boku, tedy lžiček (partneři leží na boku, muž za ženou). „I když je start sexuálního života po císařském řezu pro ženu fyzicky možný poměrně brzy, obvykle ho oddálí psychické zábrany, jako je únava, tělo ne zcela fit a podobně,“ podotýká porodní asistentka Tereza Mikelic. Doporučuje nepodcenit antikoncepci, zpočátku prezervativ kvůli riziku infekce vlivem snížené obranné funkce vaginální mikroflóry koncem těhotenství. Tato ochrana se doporučuje i během kojení, jinou lze probrat s gynekologem. Dva měsíce po porodu „císařem“ bývá děloha v normálu a jizva usazená. Přesto lékaři doporučují otěhotnět až tak za rok po tomto zákroku.

26.2.2019 7:45 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist