Dvojčátka z umělého oplodnění mívají horší porodní výsledky

Dvojčata, která byla počata asistovanou reprodukcí (IVF), mají o něco horší výsledky než dvojčata, která byla počata přirozeným způsobem. Vyplývá to z australské a britské vědecké zprávy. Doktor Michele Hansen z Austrálie zkoumal se svými kolegy zdravotní prospívání dětí v novorozeneckém období a zároveň počet hospitalizací během prvních tří let jejich života. Data sbíral ve státě Západní Austrálie mezi lety 1994 a 2000.

 „V porovnání se spontánně počatými dvojčaty, je u dvojčátek „ze zkumavky“ nebo z jiné metody asistované reprodukce větší pravděpodobnost, že se narodí předčasně nebo s nízkou porodní vahou,“ uvedl Hansenův tým výsledky v lékařském časopise Human Reproduction. Dalším nebezpečím pro dvojčata z IVF představují velké vrozené vady a smrt v období kolem porodu. V porovnání s kontrolní skupinou přirozeně počatých dvojčat byl uměle počatá dvojčata přijímáná třikrát častěji na neonatologickou jednotku. Během prvních tří let života jsou také častěji přijímána do nemocnice – statisticky významně je to zejména během prvních dvou let.

Proč to tak je?

Vědci spekulují, že za tím může být nejen samotná příčina neplodnosti rodičů nebo nedokonalost procedury IVF, ale i zvýšená pozornost, která se věnuje dětem počatým po dlouhém období léčby neplodnosti rodičů.

Zdroj: Reuters Health (2.6.2009), Human Reproduction

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist