Hledání hranic a rodičovská důslednost

Hledání hranic, téma pro výchovu nesmírně nosné, možná nejdůležitější. Vždyť přichází brzy po tom, kdy už nestačí základní rodičovská výbava, kterou je láska.

Nejprve dvě přirovnání:

Dvě odlišné planety

Jistě jste už někdy četli science fiction literaturu. Člověk přiletí na jinou planetu, civilizace funguje naprosto jinak než ta na naší zeměkouli. Obsahem knihy či filmu jsou nedorozumění, žánr může být thriller i komedie.

Pak si představte obyčejnou silnici. Vine se krajinou. Auta po ní jezdí vpravo. Vědí, kde je kraj silnice, vědí, kde mohou předjet pomalejší auto a kde ne. Většina aut dojede do cíle v pořádku. O těch ostatních se často dovídáme z černé kroniky.

První příměr ilustruje situaci malého dítěte, které začíná „brát rozum“. „Proč mi máma nedovolí pohladit toho hezkého pejska za plotem?“ „Proč nemůžu míchat polívku na sporáku jako to dělá ona?“ „Proč na mne tuhle tak křičela, když jsem se jí ve městě nechtěla držet za ruku?“

Batole si samozřejmě takto výslovně otázky neklade, ale dané situace a mnoho dalších existuje a způsob, jakým na ně dospělý reaguje, dává dítěti více nebo méně čitelné odpovědi. Takže když máme psa v rodině, dítě je zvyklé ho hladit, najednou neví proč nechceme, aby hladilo cizího psa. Musí se seznámit i s funkcí horkého sporáku, aby pochopilo, že „vařit“ s mámou může, jen když je to bezpečné. A stejně tak se učí odlišovat, že může samo běhat po zahradě, ale nikoli po ulici.

Pravidla = součást výchovy

A jsme u druhého příměru. Silnice znamená určité hranice.

Užívám toto slovo ve smyslu návod, pomoc. Jak bychom věděli, kudy máme jet, kdyby silnice neexistovala. Jak bychom mohli jet bezpečně, kdyby na té silnici neexistovala pravidla pro jízdu? Samozřejmě se nám nelíbí, když je silnice příliš úzká, nemáme rádi příliš červených na křižovatkách, nemáme rádi, když někdo pravidla nedodržuje, protože nás ohrožuje. Ale i o tom je výchova.

Když budeme dítě jenom izolovat před zlým psem, horkou plotnou, silnicí s auty a neseznámíme je postupně s pravidly, která jim umožní bezpečně takové situace zvládat, nepřipravíme je dobře pro život. Nemůžeme je ani jenom okřikovat.

Správné je postupovat jako v autoškole. Vysvětlím ti pravidla a cestu s tebou projedu. Ty budeš řídit, ale já tam mám možnost zabrzdit, kdyby nastal problém.
Rodičovská důslednost vychází z lásky. Pravidla jsou součástí výchovy a neslouží pouze jako sankce. Je velká výhoda, že na výchovu máme mnohem víc času než v autoškole.

10.4.2009 5:35
Více o tématu: dospělýmámas tebou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist