Jak jinak říct dítěti NE!

Znáte to určitě také. Řeknete svému dítku NE!, ale ono si to vyloží jako: Ptej se mě a dělej to pořád dokola, dokud si to nerozmyslím. A my velmi často ztratíme nervy. Přitom lze to dětmi nerespektované „NE“ chytře obejít.

Alergie na NE

Nedělej to, nechoď tam, nesahej na to, nekřič, neskákej… Toto naše děti slyší i několikrát za den. A světe div se, čím častěji to poslouchají, tím méně NE funguje. Časem NE přestanou vnímat, stávají se „hluchými“ a NEdělají, co bychom chtěli, NEchovají se, jak bychom chtěli, NEposlouchají. Na veškerá NE jako by měly alergii. Řešení ale existuje.

Řekněte NE pozitivně

Začněte šetřit zápornou předponou a zkuste svůj požadavek či příkaz říci jinak. Místo „neběhej“ raději řekněte: „jdi pomalu“, místo „nekřič“ „mluv potichu“ a „copak mě neslyšíš, jsi hluchý?“ nahraďte přívětivějším „chci, abys mě poslouchal, když s tebou mluvím“.

Stejný pozitivní přístup funguje i v dalších případech. Například než dítěti zakázat nějakou aktivitu, je mnohem lepší nabídnout mu alternativu – vysvětlit mu, že „zakázanou věc“ může provádět jindy a jinde.

„Zaběhat si můžeš na zahradě“, „hrát si můžeš v pokoji, ne v kuchyni“ nebo „můžeš jít ven, ale nejdříve si ukliď hračky“.

Když je NE potřeba

Někdy se samozřejmě záporné předponě vyhnout nelze, ale přesto můžeme dítěti „zákaz“ podat akceptovatelně. Pokud například kreslí po stěně či stole, zákaz doplňte vysvětlením a nabídnutím jiné možnosti. Můžete říci: „po stole nesmíš kreslit, kreslí se na papír“ a podáte mu ho.

Pokud vaše dítko rádo rozhazuje jídlo a s nadšením pozoruje, jak funguje gravitace v praxi, je jasné, že ho tuto činnost musíte odnaučit a dát mu jasně najevo, že se to s jídlem nedělá. „Jídlo se nehází na zem. Jídlo máme k jídlu.“

Když zběsilým skákáním zkouší, co vydrží postel, můžete ho zastavit upozorněním: „Na posteli se neskáče. Postel máš na spaní.“

Čtěte také:

Když ani NE nestačí

Jsou ale případy, kdy jednoduché NE! zkrátka není dostačující. Dítě musí vědět, že něco nejen nesmí, ale také proč to nesmí. Že je daná věc nebezpečná a mohlo by si ublížit. Tehdy je na místě i vysvětlení, proč právě to či ono zakazujeme a důraz klademe i na tón hlasu, aby dítko vědělo, že se opravdu jedná o vážnou věc. Například: „Nesahej na to! Je to horké!“

Méně NE – více ANO

Za „hluchotou“ našich dětí často stojí naše pohodlnost, naše nesnaha dětem vysvětlovat věci pozitivně. Mnohem jednodušší je prostě říci: „NE!“ Jenže tímto si paradoxně život a výchovu zbytečně komplikujeme.

Přitom stačí tak málo. Rozlišit v té kupě zákazů, které NE! je skutečně nutné a důležité.

Jen si vzpomeňte, kolikrát jste během procházky nervózně pokřikovali na své dítě: „neskákej do tý louže!“, „neumaž se!“ Přitom stačí se vhodně vybavit, dítku dát gumáky a pláštěnku a smířit se s tím, že zkrátka bude špinavé. No a co?! Ze stresující situace se tak rázem stane chvíle plná pohody a dětské radosti. A to přece stojí za to!

26.4.2019 2:45 | autor: Redakce Babywebu.cz
Více o tématu: batolatadětijídlos tebou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist