Jak zacházet s dítětem, oblékat ho a přenášet

Jak držet a přenášet miminko, abychom mu neublížili a bylo mu to příjemné? Především se toho nebojte, miminko je šťastné, když se ho dotýkáte a chováte ho! Děťátko sice není z cukru, ale je dobré dbát na určitá doporučení.

Zvedání, chování a pokládání děťátka

Při zvedání děťátka podpírejte tělo a hlavu tak, aby nepřepadávala dozadu. Stejně tak, když ho chováte v náručí, opřete mu hlavu do ohbí jedné paže a zároveň ho přidržujte za stehýnko. Při ukládání ke spánku děťátko držte v náručí a podepírejte mu hlavu, dokud neleží na podložce, pak vysuňte ruku zpod zadečku, zvedněte maličko hlavu a uvolněte druhou ruku, kterou jste hlavičku přidržovali.

Bezpečné držení a přenášení

Podsuňte svou ruku pod hlavu a krček dítěte a obejměte palcem a ukazovákem ruku dítěte pod ramenem. Druhou rukou sevřete palcem a ukazovákem stehýnko dítěte. Hlavu má dítě opřenou o předloktí vaší paže.

Polohy vhodné k odříhnutí

Dítě si potřebuje odříhnout a zbavit se tak vzduchu, který spolykalo při krmení. Novorozence opřete o svůj hrudník, hlavičku ve výši ramene podepřete prsty a masírujte mu zádíčka nebo ho nakloňte dopředu na klíně přes koleno a hlavičku podepřete pod bradou. Hrudník přidržuje jedna ruka k vašemu tělu. Důležité je, aby dítě na spodní ruce nesedělo, jeho páteř by byla neúměrně zatížena. Abyste viděli děťátku do obličeje, můžete si ho položit před sebe opřené zády o vaše pokrčená předloktí. Palci obou rukou ho přidržujte pod ramínky a zbývajícími prsty mu podpírejte hlavičku.

Úlevová poloha

K odříhnutí je vhodná také relaxační, úlevová poloha. Z této polohy si dítě snadno můžete opřít o rameno nebo naklonit na klíně. Několikaměsíčního kojence si můžete k odříhnutí posadit na klín a přidržet mu záda, nebo je možné přidržet dítě na klíně obličejem dolů. Dítě si po jídle nemusí odříhnout vždy, nemusí mít v žaludku nadbytek vzduchu po každém jídle. Pouze děti, které po každém jídle ublinkávají, je třeba nechat odříhnout po každém jídle, dokonce někdy i v průběhu krmení. Úlevová poloha pomáhá zbavit děťátko bolestí bříška při nadýmání, kolice a je také jednou z vhodných poloh k odříhnutí po krmení. Děťátko leží břichem na předloktí ruky, kterou je držíme za stehýnko, záda jsou opřena o vaše tělo a hlava je volně ve vašem loketním ohbí, každá ručka dítěte z jedné strany předloktí.

Nevhodné polohy

Nevhodná je pro ně každá poloha, kdy je ohnuté a stlačené bříško v krajině žaludku. Tato poloha může zvracení zhoršit nebo vyvolat. Mezi jídlem je vhodné, aby tyto děti ležely v postýlce ve výrazně zvýšené poloze. Poloha na břiše nebo na boku vdechnutí zvratků nezabrání a jak se často mylně traduje, z hlediska prevence syndromu náhlého úmrtí je nebezpečná. Když si dítě ve správné poloze do deseti minut neodříhne, nejspíše spolykalo málo vzduchu, takže ho v bříšku netlačí.

 

  1. Pozice je vhodná na přenášení dítěte na krátké vzdálenosti. Dítě by na ruce nemělo celou svou vahou sedět, pozornost věnujte správnému podepření hlavičky. Dítě nesmí na ruce sedět – maminka ho pevně drží za zadeček.
  2. Klubíčko je vhodné pro chování či přenášení miminka. Pomáhá také jako úlevová poloha při bolestech bříška a kolikách.
  3. Pro nošení či přenášení je vhodné také použít boční klubíčko.
  4. Klasická pozice na ruce je vhodná pro přenášení i chování.

 

23.2.2012 5:46 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist