Jestlipak už mě vidí?

Čisté jako studánky, i tak nám můžou připadat oči miminek. Z jejich pohledu máme občas dojem, že dokážou prohlédnout všechno do detailů. Zdaleka to tak není.

Miminko se sice narodí s fungujícím zrakem, ale zdaleka nevidí to, co my. Jeho zrak se vyvíjí, ale pokroky nedělá ze dne na den. Novorozenec, pokud je zdravý, vnímá světlo a tmu, má radši příšeří než ostré světlo. Později se mu jako z mlhy začínají vynořovat obrysy lidí a předmětů. Pro rodiče kolikrát není snadné si představit, co všechno jejich miminko vidí či nevidí. Když se kolem nového přírůstku do rodiny shluknou babičky a dědečkové, zdálky na ně mávají, snaží se upoutat jeho pozornost, bývají často zklamaní, že v očích maličkého nevidí ani zrnko zájmu. Neuvědomují si, že je na tu dálku dítě prostě nevidí.

Půjčíme si jejich oči

Na pomoc rodičům miminek přišla jedna britská firma specializující se na oční čočky s interaktivní digitální pomůckou, vytvořenou na podkladě četných výzkumů i praktických pozorování. Podle věku dítěte nám ukáže, co je schopné vidět. Podle ní můžeme zaznamenat, jak se vyvíjí zrak dítěte od narození do jednoho roku věku. Ovšem není dobré ji brát jako zákon. „Každé dítě je jiné, jinak rychle se vyvíjí,“ připomíná anglický oční specialista Brian O´Brien. „Některé děti začínají chodit už v jedenácti měsících, jiné s tím mají potíže ještě v roce a půl, přitom v obou případech jde o normální, zdravé děti,“ podotýká.

K lékaři v půl roce

Rodičům, kteří se obávají, že zrak jejich dítěte není zcela v pořádku, doporučuje doktor O´Brien spolehnout se především na vlastní intuici. „Nikdo nezná dítě lépe než rodiče. Pokud mají pocit, že nereaguje stejně jako jeho vrstevníci na vizuální podněty, stojí za to poradit se s lékařem.“ Funkční je to od půl roku dítěte výš. Do té doby dětské vidění není ještě natolik zralé, aby dokázalo zaměřit oči na předmět při pohledu zblízka, mohou se mu stále hodně rozbíhat. Kolem šestého měsíce taky začíná být funkční zrakové centrum ostrosti. A čeho by si měli rodiče všímat, když chtějí zjistit, zda má jejich malé oči v pořádku? Především by měli sledovat, zda se otáčí za světlem, za hračkou, jestli mu oko neujíždí příliš do strany a taky zda barva zornice je černá a nijak se nezabarvuje.

Jak naše dítě vidí svět

Novorozenec

Dokáže rozpoznávat světlo a tmu, tvary, pohyb, vše v odstínech šedi. Vidí ostře jen do 20 až 30 cm. Je to přesně vzdálenost, která mu stačí, aby poznalo matku, když ho drží v náručí, prs, když ho kojí. Vzdálenější předměty i osoby vidí rozmazaně. Dokáže sice zaostřit na různé vzdálenosti, ale je to namáhavé, oční svaly nemají dost natrénováno.

1. měsíc

Dokáže rozeznat barvy, pokud je vidí dostatečně zblízka. Nejlépe zaostřuje na vzdálenost 20 až 30 cm. Poznává tváře i předměty před sebou, pokud jsou mu blízké, a dokáže to dát najevo, že za nimi pootočí hlavu, když trochu uhnou.

2. měsíc

Předměty v blízkosti dítěte mají jasnější obrysy, barvy jsou intenzivnější. Pomalu přestává šilhat. V tomhle věku jsou pro něj důležité zvukové hračky, ale můžeme mu zkusit zavěsit nad postýlku mobil ve výrazných barvách asi 25 cm od tváře.

3. měsíc

Už udrží oči na daném předmětu daleko déle, rozlišuje známé tváře. Pohledem přechází z jednoho objektu k druhému bez potřeby točit hlavou. Vidí ostřeji předměty ve své blízkosti.

4. měsíc

Vnímání světla a barev se zlepšuje. Dítě si všímá více detailů na hračkách i na předmětech ve svém okolí. Poznává rodiče. Natahuje se po předmětech, snaží se je uchopit. Střídavě sleduje ruku a objekt svého zájmu, a pokud si hračku podá, tak ji pečlivě zkoumá. Je dobré střídat barvy i tvary hraček.

Čtěte také:

5. měsíc

Nejenže rozlišuje víc odstínů, ale už vidí i věci v pozadí, i když ne úplně jasně. Odhaduje, jak je daný předmět daleko, podává si ten, který je na dosah.

6. a 7. měsíc

Dokáže zaostřit na jakoukoliv vzdálenost a podívat se všemi směry. Sleduje hračku, jíž rodiče pohybují, aniž by muselo natáčet hlavu. Zraková ostrost ještě není vynikající, ale dostatečná. Už z dálky rozeznává lidi.

8. měsíc

Sleduje vaše pohyby a více si uvědomuje předměty, které ho obklopují. Také si rádo hraje na schovávanou. Baví ho, když ukrýváte jeho oblíbené hračky a pak mu je ukazujete.

9. měsíc

Barva jeho očí už je takřka definitivní, měnit se může jen v drobném odstínu. Vidění lze přirovnat ke krátkozrakému člověku. Hodně vzdálené předměty vidí ještě rozmazaně.

10. měsíc

Vidí už lépe na dálku, i když nerozeznává ještě detaily. Pokud se vám zdá, že má při tom nějaké problémy, neváhejte vyhledat lékaře.

11. měsíc

Už vidí skoro dokonale, pozadí je čisté, dítě odhadne vzdálenosti a už zdálky poznává známé tváře. Navíc pohyb v prostoru, lezení, napomáhá rozvoji zraku i rovnováhy.

12. měsíc

Dítě vidí stejně dobře jako dospělý, všechny detaily i barvy. Všechno ho zajímá, pořád něco objevuje. Až se naučí chodit, tak je svět jeho.

18.10.2018 6:45 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist