Čich dítěte: Jak se vyvíjí a proč je pro miminko tak důležitý?

Čich hraje ve vývoji dítěte důležitou roli. Nejenže úzce souvisí s jeho smyslem pro chuť a ovlivňuje tak to, jaké jídlo bude mít dítě rádo, ale vůně jsou také silně spojeny s emocemi dítěte a hrají klíčovou roli v procesu utváření vazeb.

Kdy se čich dítěte začíná vyvíjet?

Nos se začne tvořit asi v sedmi týdnech života plodu. Dvě malé nosní dírky se objeví jen o pár týdnů později – v 10. týdnu jsou receptory, které umožňují vnímaní pachů již vytvořeny.

Dítě svůj čich začíná používat ještě v děloze – když spolkne plodovou vodu, seznámí se s její vůní. Toto je užitečné, protože vůně plodové vody je podobná vůni mateřského mléka, které bude miminko potřebovat brzy poté, co se narodí. Plodová voda také nese vůni a chuť jídla, které jeho maminka sní, takže pokud posnídá toust se slaninou, jeho vůni i chuť sdílí se svým nenarozeným miminkem.

Jako novorozenec má dítě velmi citlivý čich. I když maminku ještě pořádně nevidí, dokáže ji právě podle jemu tak známé a přirozené vůně poznat. A její vůně je to, co bude chtít cítit. Stejně tak bude potřebovat vůni jejího mateřského mléka. Tyto vůně jsou nezbytné pro naplnění jeho základních potřeb – pro tělesné i duševní pohodlí.

Čich je zpracováván částí mozku, která ovládá také paměť. Dítě si tak bude tvořit silné vazby mezi jednotlivými vůněmi a zkušenostmi s nimi spojenými. To znamená, že i po letech může vůně dítěti připomenout nějaký okamžik nebo pocit z minulosti.

Jak se čich dítěte vyvíjí?

Novorozenec

Jako novorozenec bude dítě obeznámeno s jedinečnou vůní své matky. Dokáže dokonce cítit rozdíl mezi jejím mateřským mlékem a mateřským mlékem jiné ženy. Vůně ho bude uklidňovat, utěšovat a dá mu pocit bezpečí a vědomí, že jeho maminka je s ním. Svému miminku může maminka pomoci tak, že se v prvních dnech vyhne parfémům a parfémovaným pleťovým přípravkům.

Jeden měsíc

Miminko si začíná zvykat na různé pachy, ale silné vůně pro něj mohou být nepříjemné, nesnesitelné – a mohou ovlivňovat i jeho chuť. Například pokud maminka použije silný parfém, může se miminko odmítat kojit.

Tři měsíce

Miminko začíná vnímat další osoby okolo sebe a právě čich mu pomáhá rozeznat jeho blízké od cizích lidí. Pokud se cítí ohrožené cizím pachem a má strach, může plakat nebo kopat nohama.

Čtěte také:

Šest měsíců

V době, kdy se začíná dítko přikrmovat, bude svůj čich používat k vyhodnocování jídla, které mu bude podáno – a buď se mu bude líbit, nebo ne. Pokud ho vůně nabízeného jídla zaujme, může reagovat úsměvem, ukazováním nebo vesele „vyprávět“. V opačném případě se bude odtahovat. Může preferovat stejné vůně a chutě jako jeho maminka – poznalo je totiž už v děloze a zvyklo si na ně.

Jeden rok

Čich pomáhá dítěti určit, které potraviny rozhodně nebude mít rádo. A dá to patřičně najevo. V souvislosti s tím je možné zaznamenat jeho menší zájem o zkoušení různých potravin.

Čich dítěte se bude nadále rozvíjet až do věku přibližně 8 let.

Vůně jako uklidňující prostředek

Známé pachy, zejména maminky nebo tatínka, mohou být pro dítě velmi uklidňující. Čich dokáže dítěti „říct“, že je maminka v jeho blízkosti, dítě dokáže podle pachu vycítit, jestli je ve svém kočárku, v autě nebo v konkrétní místnosti svého domova. Pokud je dítko potřeba v cizím prostředí uklidnit, právě jemu známými pachy se to dá zvládnout.

Dítě může uklidňovat i vůně jeho plyšáka nebo přikrývky. Pokud jsou ale vyprány, může to být důvodem, proč je dítko najednou nesvé.

Také vůně přírodních prostředků, jako jsou například vonné silice, mohou pomoci dítě uklidnit – miminka, která trápí kolika, dokáže zklidnit masáž levandulovým olejem, předčasně narozeným miminkům může pomoci ke zklidnění aromaterapie s použitím levandule. O používání esenciálních olejů u dětí se ale nejprve poraďte s kvalifikovaným aromaterapeutem.


Zdroj: www.babycenter.com

16.1.2019 10:45 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist