Zdobení stromečku s batoletem může být pořádná fuška

Jednou z nejhezčích vánočních tradic je zdobení stromečku. Nicméně pokud máte doma batole, které bude asistovat, může to být náročné. Na co se připravit?

vanocni-stromecek-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Vánoční atmosféru už určitě nasáváte plnými doušky. Není se čemu divit, protože vánoční nadílka už se kvapem blíží. Už máte doma poklizeno, pečete cukroví a jedna z věcí, co vám ještě schází, je vánoční stromek.

Přináší stromeček Ježíšek?

V některých rodinách se stromečky zdobí s dětmi a v některých zase ne. Někteří rodiče totiž dětem tvrdí, že i vánoční stromeček zdobí sám Ježíšek. Vánoční ráno je pro ně tím pádem ještě větší překvapení. Nicméně jak to mají rodiny, které stromečky zdobí s dětmi? Ne vždy je to úplná brnkačka, jak se může zdát.

A s úklidem můžu začít znovu…

To je zřejmě také jeden z důvodů, proč některé maminky zdobí stromeček raději samy. Vánoční úklid jim totiž dal nejspíš tolik práce, že je představa tak neskutečného nepořádku doslova vyděsila.

Připravte se na to, že vaše malé dítko bude ze všech vánočních koulí a řetězů naprosto unešené. Je víc než pravděpodobné, že vaše batolecí dítě udělá s vašimi vánočními ozdobami rychlý proces. Otrhané vánoční věnce, rozbité koule a rozdrcené čokoládové ozdoby. Pokud máte dětí víc, připravte se na to, že vás vánoční úklid bude nejspíš čekat znovu.

Oči i vzadu

Batolecí období se vyznačuje tím, že dítě začíná všechno zkoumat. Zdá se vám, že se dostane snad úplně kamkoliv, o což se také snaží. Chce si totiž všechno osahat, ohmatat a v tom nejhorším případě také ochutnat.

To pro vás znamená, že budete muset bát při zdobení vánočního stromečku neustále ve střehu. Přeci jen nejedna maminka ví, že stačí jen malá chvilka nepozornosti a neštěstí může být na světě. Nejlepším řešením by bylo, kdyby batole někdo zabavil. Třeba starší sourozenci nebo také tatínek. Rozdělení rolí vám situaci rozhodně usnadní.

Dětské souboje o osozdoby

Pokud máte dětí víc, pochopitelně se můžete připravit na více křiku a dohadování. Samozřejmě jde o konkrétní povahu vašich dětí, někoho zdobení stromečku nemusí příliš zajímat, a jiné děti to naopak berou velmi vážně.

Druhá skupina dětí se většinou vyznačuje vůdčími schopnostmi. Vše musí být podle nich, a jakmile tomu tak není, je zle. Červená koule přeci nemůže být vedle modré a tento řetěz není dostatečně hustý. Nakonec takové zdobení končí tím, že dítě bohatě ozdobí jen spodek stromku, protože výš se bohužel nedostane.

Pokud máte dvě děti, které si jsou věkově blízko, můžete očekávat hádky. Fráze „takhle to být nemá, děláš to špatně,“ za ten den nejspíš uslyšíte mnohokrát.

Čtěte dále:

TIP: Nechte je ozdobit jejich vlstní stromeček

Všem strastím se přitom můžete jednoduše vyhnout. Zkuste dětem koupit jejich vlastní stromek. Nemusí být největší a ani živý, bohatě postačí nějaký umělý, který nestojí majlant.

Můžete ho dát dětem například do dětského pokojíčku nebo kamkoliv, kam uznáte za vhodné. Zkuste dětem vysvětlit, že je to jejich společný stromeček a že si v jeho zdobení musejí pomáhat. Nejenže se děti díky tomu naučí spolupracovat, ale ke všemu budou mít pocit, že pracují na velkém projektu. Zvýší to jejich míru zodpovědnosti.

Skleněné ozdoby do krabice

Děti v předškolním věku jsme vyřešili, ale pořád nám zbývají batolata. Jak je efektivně zabavit? Existují takzvané plyšové ozdoby, které by malé děti mohly zajímat. Velké skleněné koule, hvězdy a andělíčky, raději uskladněte mimo jejich dohled.

Každý má jiné tradice, někdo zdobí stromeček s dětmi a někdo ne. Nicméně není pochyb o tom, že pro každého je vánoční stromeček symbolem Vánoc, i když jeho zdobení s malými dětmi není vždy jednoduché. Na druhou stranu je hlavní, že je celá rodina spolu a společně si vychutnávají vánoční atmosféru.

21.12.2022 4:29 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovorů s rodiči batolat.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist