Jste těhotná a kouříte? Ubližujete svému dítěti!

Děti kuřaček si mohou do života odnést výrazné zdravotní problémy. Pokud se tedy vůbec povede kuřačce dítě donosit až do konce těhotenství. Víte, jak kouření škodí plodu a kdy přestat kouřit?

smoke-g6814618e7_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Kouření cigaret je číslem jedna mezi příčinami nepříznivých dopadů na dítě. Někteří lékaři se dokonce domnívají, že těhotenství by bylo zdravější a bezpečnější, kdyby kuřačky svůj návyk vyměnily za onemocnění, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Tato nemocnění se totiž dají držet na uzdě pomocí léků.

Co vše obsahuje cigaretový kouř

Proč je nebezpečné v těhotenství kouřit? Cigaretový kouř obsahuje více než 4000 chemických látek, z nichž některé jsou skutečně velmi škodlivé. Je to kyanid, olovo a nejméně 60 rakovinotvorných látek.

Při kouření se tak toxické látky dostávají do krevního oběhu – jediného zdroje kyslíku a živin nenarozeného dítěte.

Nikotin a oxid uhelnatý

Bezpochyby, žádná z těchto látek není pro dítě dobrá, dvě sloučeniny jsou ale extrémně škodlivé – nikotin a oxid uhelnatý. Tyto dva toxiny představují zcela jisté komplikace v těhotenství.

Nikotin výrazně snižuje přísun kyslíku, neboť v důsledku jeho působení dochází k zúžení krevních cév v celém těle, a to včetně těch, které jsou v pupeční šňůře. Představte si to, jako byste dítě nutila dýchat úzkou slámkou. A aby toho nebylo málo, červené krvinky, které by měly kyslík přenášet, místo toho vyzdvihávají molekuly oxidu uhelnatého.

Kouření a vývoj miminka

Nedostatek kyslíku má devastující účinky na růst a vývoj vašeho dítěte. V průměru kouření během těhotenství zdvojnásobuje možnost, že se dítě narodí předčasně nebo že jeho poporodní hmotnost bude výrazně nižší. Kouření také více než zdvojnásobuje možnost, že se vaše dítě narodí mrtvé.

Každá cigareta, kterou vykouříte, zvyšuje rizika v těhotenství. Několik cigaret denně je sice o něco bezpečnější než celá krabička, rozdíl ale není tak velký. Tělo kuřáka reaguje velmi citlivě na první denní dávku nikotinu a i jedna nebo dvě cigarety výrazně zužují cévy.

Jak se kouření konkrétně projevuje?

  • hmotnost a velikost: V průměru zlozvyk „jen-jedna-krabička-denně“ znamená ztrátu půl kila váhy dítěte. A dále se to násobí. Přerušení růstu plodu v děloze bude mít negativní důsledky, které vydrží po celý život.
  • tělo a plíce: Nedostatečný nárůst hmotnosti má za následek nedovyvinuté tělo. Plíce dítěte nemusí být připraveny ke své životní funkci, a tak může být dítě první dny či týdny po narození napojeno na dýchací přístroj. I poté, co začne dítě dýchat samo, mohou obtíže i nadále přetrvávat – z důvodu opožděného vývoje plic a nepříznivých účinků nikotinu.
    Navíc děti, jejichž matka v těhotenství kouřila, jsou mnohem náchylnější k astmatu a zvyšuje se u nich riziko náhlého úmrtí.
  • srdce: Riziko srdeční vady se výrazně zvyšuje u dětí, jejichž matka si nedokázala cigarety odpustit v prvním trimestru těhotenství. Statistika říká, že toto riziko je až o 20–70 % vyšší než u dětí, jejichž matky nekouřily. Vady navíc zahrnují případ, kdy nedochází k průtoku krve z pravé strany srdce do plic.
  • mozek: Kouření během těhotenství může mít celoživotní vliv na mozek dítěte. Takové děti mohou mít poruchy učení, problémy s chováním a relativně nízké IQ.

Kdy přestat kouřit?

Za těmito všemi pochmurnými poruchami spočívá velká příležitost – vy můžete dát svému dítěti do života obrovský dar tím, že se svého zlozvyku vzdáte. Čím dříve, tím lépe. V ideálním případě byste měla přestat kouřit ještě předtím, než otěhotníte.

Jednak budete mít na otěhotnění vyšší šance (kouření snižuje šanci na otěhotnění zhruba o 40 procent), pak nebudete muset s ukončením své závislosti bojovat v době, kdy byste měla myslet na zdravé stravování, cvičení a obecně přípravu na to, aby se vaše miminko narodilo zdravé.

Čtěte také:

Jistě, ne každá žena plánuje své otěhotnění dopředu. Ale není pozdě ani ve chvíli, kdy už o svém těhotenství víte. Přestaňte kouřit okamžitě, jak se o svém požehnaném stavu dozvíte. Odborníci se shodují, že maminky, které přestaly kouřit v prvním trimestru, výrazně zvýšily své šance na donošení zdravého dítěte – tak zdravého, jako by je nosil nekuřák.

Kritický moment ve vývoji dítěte

Po uplynutí čtrnáctého týdne by vaše miminko mělo začít rychle přibírat na váze. Pokud se ani v tomto stadiu nedokážete od cigaret odpoutat, dítě začne ve vývoji zaostávat. Jakmile ale s kouřením přestanete, dítě získá dostatek kyslíku, který ke svému růstu potřebuje.

Požádejte o pomoc

Na jednu stranu je to strašně lehké, na druhou stranu velmi složité. Zahodit krabičku cigaret a už nikdy se k ní nevrátit. Protože i když si nebezpečí, které kouření způsobuje, uvědomujete, není snadné se zlozvyku vzdát.

Nesnažte se proto skoncovat s kouřením pouze pomocí vlastních sil. Promluvte si se svým lékařem, navrhne vám různé způsoby, jak s kouřením přestat. Poraďte se s partnerem, rodinou i přáteli. Spolehněte se na druhé, protože nyní je tu někdo, kdo se zcela spoléhá na vás.

Zdroj: Kouření a užívání nikotinu během těhotenství – SZU (Státní zdravotní ústav)

23.11.2022 5:00 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist