K čemu přirovnat porodní bolesti?

Ještě jste nerodila a zajímá vás, jak budou porodní bolesti vypadat? Zeptali jsme se psychogynekoložky MUDr. Heleny Máslové.

22-shutterstock_1977552368-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jak vypadají porodní bolesti?

V diskusích budoucích maminek se tato otázka objevuje velice často. A vůbec není výjimkou, že je spojena se strachem z porodu. Tak jako u naší čtenářky Zuzky.

„Jsou jako silné menstruační bolesti nebo jako bolesti při střevních potížích? Je cítit řezání nebo je to pocit jako byste měla prasknout? Moc bych si přála mít dítě, můj partner o tom stále mluví. Já se ale strašně bojím vůbec přijít do jiného stavu jen proto, že všude slyším jak je porod bolestivý. Chápu, že je pro každého jiný, ale druh té bolesti bude snad stejný.“

Jak to vidí psychogynekoložka

Porodní bolesti jsou velmi specifické a příliš se nepodobají běžně prožitým bolestem (zlomená ruka, menstruační bolest, atd.). Jde o bolesti, které při normálním (přirozeném) průběhu porodu jsou vnímány v nižších oddílech mozku a ženou jsou vnímány jakoby v oparu.

Sladké zapomnění

Také funguje jakási retrográdní amnézie prožití tohoto druhu bolesti – žena je v okamžiku porodu zapomene.

Čtěte také:

Porodní somnolence

Během porodu upadá žena změněného stavu vědomí s typickou koncentrací dovnitř sebe a omezeným kontaktem s okolím. Snižuje se aktivita šedé kůry mozkové a bolesti jsou vnímány jakoby v oparu. S okolím rodička komunikuje málo, odpovídá pokud možno jedním slovem, přikývnutím. Porodní somnolence ji chrání.

Kdy vznikají traumata

Probíhá-li porod necitlivě a ženě se nepodaří upadnout do porodní somnolence, pak porodní bolesti vnímá plným vědomím na úrovni šedé kůry mozkové a z toho je pak ono pověstné nezapomenutelné porodní utrpení.

Porod jako krásný zážitek

Doporučuji například zhlédnout film nazvaný Orgasmický porod, kde je popisováno až extatické prožívání porodu coby krásného zážitku. V každém případě platí, že strach není dobrým průvodcem ani milostného ani reprodukčního chování ženy.

8.1.2024 5:01 | autor: MUDr. Helena Máslová | zdroj: Článek vznikl ve spolupráci s psychogynekoložkou MUDr. Helenou Máslovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist