Katka v 12. tt: Mažu, mažeš, mažeme

TĚHULKA LIVE! KATKA Jako podtitulek by se možná hodilo „Nelítostný boj se striemi začíná“. Je pravda, že u nás má pojem „mažu, mažeš a mažeme“ daleko širší význam. Mažeme totiž také máslo na chleba, mažeme dítě krémem na ekzém, partner maže dveře olejem, aby nevrzaly, a zbytek rodiny se promazává vnitřně o víkendu na narozeninové oslavě.

Valná většina výrobců krémů proti striím a podobné havěti doporučuje kritické oblasti mazat již od začátku těhotenství. Jenže člověk je tvor líný a já se hlásím k podobné chásce. 🙂 Při prvním těhotenství jsem se snažila být poctivá od začátku. Ale při vší té poctivosti jsem zapomněla na to, že mám prsa, a to prsa, co rostou opravdu rychle. Chudáci zůstaly poznamenána striemi nejvíce. Podcenila jsem, že zrovna tato část těla se u těhotných žen zvětší hned na začátku.

Napodruhé mě to už nezaskočí, mažu o sto šest. Tentokrát zkouším pro mě nový výrobek Bio-Öil. Informace v příbalovém letáku mě navnadily. Měl by to být výrobek „všemi mastmi mazaný“ a zákazníky prověřený. A navíc má příjemnou a nevtíravou vůni, což většina nastávajících maminek ocení.

Pamatuji si, že vůně sádla nebyla nejhorší, ale vonět po ránu jako čerstvě uškvařené škvarky bylo vážně k smíchu. Abych vysvětlila. Při očekávání prvního miminka jsem se rozhodla na sobě „šetřit“ a využít domácího produktu (od babičky) s tím, že raději nakoupím něco lepšího pro prcka. Takže jsem se mazala sádlem nebo klasickým olivovým olejem. U sádla jsem narážela jak na (ne)příjemnou vůni škvarků, tak na šílenou mastnotu. Spala jsem ve starém tričku a na obrovském ručníku, abych vše nezamastila. Po aplikaci jsem musela čekat nejméně hodinu, než se vrstva sádla alespoň částečně vstřebala. Na druhou stranu namazané partie byly vláčné až do následujícího večera, takže stačilo mazat jednou denně.

Olivový olej byl o poznání voňavější, avšak vytvářel na oblečení zelenohnědé skvrny. Pak jsem ještě vyzkoušela bylinkový olejíček, který pomáhal hlavně na svědící bříško, když se kůže nejvíce napínala. Nicméně ani jedna z možností mě od strií neuchránila stoprocentně. Hodně záleží na vlastnostech kůže každé ženy a na to jsou všechny krémy světa krátké.

V minulém příspěvku jsem psala, cituji: „Bříško už také pomalu roste.“ Omyl, roste velice svižně a rychle. Je to až neuvěřitelné. U maminek, které už mají nějaké to těhotenství za sebou, se bříško objeví daleko dříve. Úplně se bojím, jak to bude vypadat na podzim. Určitě se mi bude hodit „nosící“ bunda, kterou lze snadno upravit na těhotenskou. Už si ale nevystačím se svými svršky, takže budu muset trochu obměnit svůj šatník. Velikost XS až S vyženu do vakuovacích pytlů pod postel a jejich místa zaujmou o něco rozměrnější čísla a jiná písmena. Něco půjčí kamarádky a kolegyně, něčím si udělám radost (vytrvávám a pilně pracuji na misi „maminky, dopřejte si“).

V souvislosti se zvětšujícím se bříškem nastávají těžké časy pro Ondráška. Už je pro mě náročné ho chovat tak často jako dříve. Petr mě musí občas nahradit, tatínek přeci není jen na hraní. Ondráška se snažím nenosit v náručí na delších trasách. Chovám spíše vsedě nebo si k němu jednoduše lehnu na zem či koberec a mazlíme se tam. Píši o „těžkých časech“, ale Ondrášek to možná ani nezaznamená. Stejně je už ve věku, kdy potřebuje něco stále objevovat a zkoumat, a to jde v náručí těžko. Nosítko jsem už také odložila, necítím se na to. Když jdeme někam na výlet, nese Ondráška tatínek. Až bude pišťoch na světě, budou se s Ondráškem v nosítku střídat. Tedy pokud budou mít děti zájem. 🙂

Čtěte také:

Je všeobecně známo, že nastávající maminka by se neměla nijak zvláště stresovat. Když ale uvažujete nad vlastním bydlením a řešíte případnou hypotéku, jinak to ani nejde. Každý, kdo tohle zažil, dá mi za pravdu. Přijde mi, že je snad snazší se upsat ďáblovi. 🙂 Nejsem přítelem jakýchkoliv půjček a dluhů, ale v tomto případě to musím nějak skousnout. A navíc nemám ráda, když nevím dlouhou dobu, co a jak bude. Nejraději bych měla všechno vyřešené hned a okamžitě. Zase si ale říkám, že by z pišťocha mohl být nějaký dobrý analytik nebo matematik, protože já neustále něco zapisuji, nahlas počítám, řeším a přepočítávám. Takže žádná vážná hudba, ale počty, maminky, počty udělají z vašeho nenarozeného miminka génia století.

Také jsem na sobě začala pozorovat, že pomalu chátrám. Ne že bych se rozpadala jako neudržovaná budova, ale všimla jsem si absence vitaminů a minerálů. Při Ondráškovi jsem to tolik neřešila. Koupila jsem si nějaké bobulky až po prvním trimestru. Ač to bylo v době, kdy nevolnosti již úplně odezněly, začala jsem znovu zvracet. Jako příčinu jsem vyhodnotila ony vitaminky, takže bez přátelského rozloučení letěly rovnou do koše. Pan doktor mi pak řekl, že nejsou potřeba a že podobné doplňky vyrábí velká miminka.

Nyní jsem tedy trochu zapátrala a vybrala jsem si pomocníka jménem Superfolin 2, folát 4. generace. Při mém dotazu, proč se jmenuje právě Chytré miminko a ne Chytrá maminka, mi bylo řečeno, že o intelektuální schopnosti maminky už tady nejde. Dokonce se u těhotných žen počítá s určitými poklesy intelektu. Jak pozitivní! 🙂 Superfolin 2 jsem vyzkoušela už při Ondráškovi a žaludek nedráždil. Body navíc má i za to, že mimo jiné obsahuje látku, která pomáhá vstřebat kyselinu listovou. Prý téměř 60 % populace má poškozený enzym, který to umožňuje. A kdo ví, třeba i já jsem poškozená. Nebo moc čtu. Takže nebudu nic riskovat a jdu se „nafutrovat“ listím plné kyseliny, tedy kyselinou listovou.

V příštím článku se s vámi podělím o zážitky z prvního klasického (tj. přes bříško) ultrazvuku a plánované návštěvy na neurologii. Dojmů a pojmů bude každopádně hodně, tak se máte na co těšit. 🙂 Na viděnou v 13. týdnu těhotenství.


Katka právě prožívá 12. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476598316866011.jpg

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist