Když se ztratí dítě

Pro každou maminku je noční můrou představa, že se její dítě někde někam zatoulá. A neplatí to jen pro matky batolat. Máte-li doma puberťáka, který pravidelně přetahuje vycházky přes půlnoc, také se trápíte představami, co všechno se mu mohlo stát. Víte, jak si v takových situacích počínat?

Miminko nebo batole? Většinou jde o únos

Nejzoufalejší jsou situace, kdy maminka nenajde miminko v kočárku před prodejnou, kde ho na pět minut nechala, nebo když zmizí batole z dětského hřiště. Ne, nechceme nikoho strašit, k takovým případům dochází zřídka a často jde o brutální formu vyřizování rodičovských a partnerských sporů. V takových případech, kdy je jasné, že dítě nemohlo odejít samo, vyděšená matka (nebo jiná osoba, která měla dítě na starost) obvykle reaguje správně a alarmuje policii ihned.

První otázky směřují k tomu, zda dítě nemohl odnést jiný člen rodiny. Neznamená to, že by v takovém případě nešlo o trestný čin, jen to může ozřejmit, kde dítě hledat. Platí pravidlo, čím menší dítě, tím je potřeba jednat rychleji. Policie kontaktuje další složky záchranného systému, může zapojit psovody, speciální techniku i dobrovolníky. Důležité je zajistit co největší počet možných svědků, to znamená už v okamžiku, kdy si poprvé uvědomíte, že dítě zmizelo, požádat o pomoc a kontakt osoby v nejbližším okolí události.

Předškoláci a mladší školáci

Ještě mnohem těžší je hlídat dítě, které se pomalu osamostatňuje. Rodiče se snaží mít své ratolesti na dohled, jak jen to jde, ale ty v pěti letech už chtějí jezdit po vsi na koloběžce samy a když si hrají s kamarády na hřišti a situace vypadá běžně a bezpečně, tak u nich prostě nikdo nesedí celé odpoledne. Malí školáci někdy zkrátka musí absolvovat cestu do školy nebo zpět sami a není možné jim zajistit dospělý doprovod. V případě, že dítě nepřijde domů ve smluvenou dobu, je potřeba především zachovat klid.

Vzpomeňte si na všechny jeho kamarády a ty kontaktujte nejdříve. Je totiž pravděpodobné, že se děti někde zapovídají a při hře zapomenou na čas. Pokud vyrazíte hledat do terénu, měl by vždy někdo zůstat doma, kdyby se dítě samo vrátilo. Neotálejte s informováním policie. Pokud už dítě má mobilní telefon a nezvedá jej, nevolejte mu stále dokola. Přispívali byste tak k rychlému vybití přístroje a dítě si možná bude potřebovat později přivolat pomoc, nebo bude potřeba jeho mobil lokalizovat.

GPS lokátor dítě ohlídá

Na tomto místě je vhodné zmínit, že existují možnosti, jak mít dítě trvale pod dohledem a to například prostřednictvím GPS lokátoru v náramkových hodinkách. Na trhu jsou nyní dětské hodinky Gator s velmi pěkným designem a celou řadou užitečných funkcí, z nichž ta nejdůležitější je stálá možnost přesné lokalizace.

Rodič si do mobilního telefonu zdarma stáhne aplikaci, v níž může online sledovat v mapě pohyb dítěte s hodinkami. Aplikace zaznamenává i historii pohybu, lokátor funguje v budovách stejně spolehlivě jako venku a lze v ní nastavit například bezpečnou zónu, při jejímž překročení jste automaticky upozorněni. Ke svému fungování potřebují hodinky funkční SIM kartu jako mobilní telefon a dá se s nimi i telefonovat. Takže můžete dítěti zavolat, stejně jako ono vám. Dále mají hodinky SOS režim, lze z nich a na ně posílat SMS zprávy a kdo hlídá víc dětí ocení, že do aplikace může přihlásit libovolný počet lokátorů.

Teenageři se stálému dohledu brání

V určitém věku začne vašemu teenagerovi vadit pocit, že by měl být pod stálým dohledem a pak nezbývá než důvěřovat a spoléhat se. Snažte se znát jeho přátele a pokud možno i jejich rodiče. Upozorňujte ho na všechna rizika a vysvětlujte, že musíte vědět, kam jde a kdy se vrátí. Pevné nervy!

TIP NA ZÁVĚR: podívejte se na možnosti a vychytávky, co tyhle hodinky umí

3.2.2017 12:58 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist