Lze zmírnit nevolnost v těhotenství?

S pocity nevolnosti se v těhotenství setkává drtivá většina žen. Dá se jim předejít nebo je zmírnit?

lze_zmirnit_nevolnost-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Každé těhotenství je naprosto individuální, a proto ho každá žena prožívá jinak. Většinu z nich ale pocity nevolnosti neminou, a to především na začátku těhotenství od 7.–12. týdne.

U některých maminek ale nevolnosti přetrvávají až do samého porodu, což těhotné ženě dost narušuje toto zázračné období. Nebuďte však smutné a nepropadejte panice, protože i na těhotenské nevolnosti se dá vyzrát.

Zázvor je zázračný

Pomáhá nejen při běžném nachlazení, ale také je dobrým pomocníkem na nevolnosti v těhotenství. Je však potřeba s ním zacházet velmi opatrně a ohledně dávkování se raději poraďte se svým lékařem.

Zázvor totiž silně prokrvuje, a pokud si ho dáte více, než je libo, mohlo by to na vaše těhotenství mít negativní účinky:

  • Na začátku těhotenství by nadbytek zázvoru mohl podpořit případný potrat
  • Ke konci těhotenství by mohl zázvor naopak vyvolat porod

Jedná se tedy o spolehlivý a zázračný lék proti nevolnostem, ale je potřeba ho užívat s mírou. Pokud se však z nějakého důvodu na užití zázvoru necítíte, existuje i alternativa zázvorových lízátek, které jsou vytvořené přímo pro těhotné ženy. Jsou k dostání téměř ve všech lékárnách.

Vůně dělají hodně

I když se vám to možná zdá jako bláznovství, je to skutečně tak. To, co cítíte, má na vaše nevolnosti vliv. Těhotné ženy určitě potvrdí, že když ucítí například kouř z cigaret, okamžitě se jim udělá zle.

Proč to tedy nezkusit i opačným směrem? Zkuste si přičichnout k něčemu silně aromatickému, co vám voní. U těhotných žen se doporučuje především máta, mandarinky, citron nebo grapefruit.

Vůně těchto druhy ovoce by mělo vaše nevolnosti v danou chvíli zmírnit. Doporučujeme to tedy ozkoušet a vždy, když někam vyrazíte, mějte své oblíbené voňavé ovoce vždy po ruce. Budete díky tomu víc v klidu.

Nezapomínejte jíst

Je nám jasné, že pocity nevolnosti jsou mnohdy skutečně nesnesitelné a pomyšlení na jakékoliv jídlo je ještě prohloubí. I tak byste se ale měla snažit sníst alespoň něco malého, aby váš žaludem nezůstával prázdný.

Miminko potřebuje stále růst a potřebuje živiny, ze kterých se bude moct vyvíjet. Pokud mu je však nedáte, negativně ovlivníte jeho vývoj.

Nemusíte spořádat svíčkovou omáčku s osmi knedlíky, to by byl při nevolnostech opravdu obtížný úkol, a celkově taková těžká jídla nevolnosti jen zhoršují.

Zkuste spořádat alespoň pár piškotů, chleba se šunkou nebo třeba dobrý jogurt. Uvidíte, že váš žaludek, i vaše miminko, vám poděkují.

Čtěte dále:

Udržujte si klidový režim

S těhotenskými nevolnostmi je obtížné dělat některé aktivity. Procházce na čerstvém vzduchu se vyhýbat nemusíte, ale vyvarujte se domácím pracím.

Je dokázáno, že otevřená lednice či myčka mají na vaši nevolnost negativní vliv a zhoršují ji. To samé platí o jakýchkoliv čisticích prostředcích a také fyzické námaze. S úklidem proto zvolněte, jste těhotná a váš byt to jednou přežije i bez vyleštěných zrcadel a nevyžehleného prádla.

Je důležité se šetřit. Věřte, že odpočinek je jeden z nejlepších léků na vše, tak mu zkuste důvěřovat.

Kdy zajít za lékařem?

Pokud jsou však vaše nevolnosti až příliš silné a osvědčené rady nepomáhají, doporučujeme zajít za lékařem. Ten vám předepíše buďto čípky nebo tablety proti nevolnostem.

V takových chvílích se snažte držet všech rad, které vám lékař doporučil. Veškerou medicínu užívejte pouze podle jeho uvážení a uvidíte, že brzy se vaše nevolnosti zmírní a vy si budete moct naplno užívat toto zázračné období.

28.7.2023 5:21 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/morning-sickness/diagnosis-treatment/drc-20375260

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist