Maminkou v Afghánistánu

„Vypij to,“ řekla čerstvé mamince z Afghánistánu její matka, když za ní přišla do porodnice ve Francii. Podala jí pohár, do něhož nalila cosi z termosky. Afghánské ženy si zachovávají své zvyky i v zemích zcela jiného ražení.

profimedia-0281155932-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Co je to za pití?“ zeptala se rodička. „To tady neznají, pomůže ti to vyčistit tělo po porodu,“ vysvětluje jí matka. Podala jí nápoj zvaný Chawa na bázi černého čaje se strouhaným zázvorem, třtinovým cukrem, medem, kardamomem a drcenými oříšky.

Ženská solidarita

Mateřství a porod jsou v Afghánistánu zcela ženskou záležitostí, muži do toho nemají co mluvit. Po svém se zapojují ženy z příbuzenstva – třeba pomocí nebo radou. Dokonce i sousedky přinášejí těhotné trochu z toho, co uvařily, aby ji libé vůně ze sousedních kuchyní jen nedráždily, ale mohla i ochutnat. Po narození dítěte se dodržuje tradice 40 dní, po které by měla novopečená maminka odpočívat. O všechno se stará její matka nebo sestra. Otec u porodu v Afghánistánu nepřichází v úvahu, je to nepřijatelné pro jednu i druhou stranu.

Rizika pro těhotnou jsou velká

Být maminkou v Afghánistánu není bez rizika. Jen asi třetina porodů se odehrává v porodnicích, kde jsou však katastrofické hygienické podmínky. Mnoho žen při porodu umírá. Dětská úmrtnost patří k jedné z nejvyšších a statisticky jedna žena z jedenácti těhotenství nepřežije. Na vině bývá nedostatek péče na úrovni a také otřesné životní podmínky, chybí pitná voda atd.

Čtěte také:

Chlapeček stojí ovci

Pokud se dítě narodí živé a zdravé a maminka vše přežije, tak je to samozřejmě důvodem k oslavám. V dobách minulých se narození dítěte slavilo hojnou střelbou do vzduchu. Pokud přišel na svět chlapeček, tak bohaté rodiny zařízly ovci a jídlo se rozdávalo potřebným jako jakýsi druh oběti. Ghezal (37), afghánská maminka z Francie, to vyřešila tak, že připravila sladkosti pro příbuzné a do své země odeslala nějaké peníze na chudé. Po narození její dcery přijeli i přátelé rodiny z USA a přivezli pro malou kupu oblečení. Ne z důvodu, že by si to rodiče nemohli dovolit, ale jako moderní příspěvek k afghánské tradici, kdy rodina šila pro novorozence jako dárek kalhotky.

Babské rady zabírají

„Po narození prvního dítěte, dcery, jsem byla k některým radám své matky značně skeptická. Patřilo k nim třeba zavinování novorozence,“ přiznává Ghezal. Brzo však se přesvědčila, že na nich něco je. Třeba právě zavinování miminek teď některé matky na Západě považují přímo za zázračné. Pro afghánské ženy je to běžná záležitost. Jindy zase její malá trpěla kolikou a afghánská babička jí dala pít odvar z fenyklu a anýzu. Zabralo to stoprocentně.

Od tradic své země nechce Ghezal ve Francii své děti odstřihnout. Ostatně i jména vybrala potomkům afghánská. Dnes sedmiletá dcerka se jmenuje Mahnaaz, což v perštině znamená „líbezná krása luny“, syn je Waiss, v paštunštině to je výraz pro obydlí či vlast.


Recept na očistný nápoj Chawa: 2 lžičky černého čaje, 1 lžička strouhaného zázvoru, 1 lžička kardamomu, 4 drcené ořechy, třtinový cukr a med podle chuti. Nechat ve troše teplé vody louhovat 10 minut.

19.9.2018 6:28 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist