Moje tělo po porodu: S čím se musí vypořádat?

Porod je velkou změnou, a to nejen životní, změnou projde i naše tělo. Co se s ním po porodu děje? Na co bychom se měly připravit? A kdy se vše vrátí do normálu? O tom si přečtěte v článku.

Poporodní inkontinence

S tímto problémem se po porodu setká nejedna maminka, takže nevěště hlavu, nejste v tom sama. Jde ale obvykle jen o dočasný problém, který je způsobený tím, že během porodu tlačila hlavička dítěte na boční stěnu pochvy, a tak se nervy v této oblasti staly dočasně necitlivými.

Dobrou zprávou je, že nervy se regenerují rychle a únik moči po porodu trvá jen několik dní až týdnů. „Během těhotenství dochází ke změně anatomických poměrů, které mohou trvat i po porodu. Pokud zároveň dojde ke zvýšení tělesné hmotnosti, mohou se problémy kumulovat. Inkontinence se dá řešit fyzickým cvičením, redukcí tělesné hmotnosti, v některých případech léky nebo operací. Přechodně nebo v případě žen, u kterých nejde volit jinou možnost, lze problém řešit diskrétními inkontinenčními pomůckami. Vždy je však vhodné si vyžádat názor lékařského odborníka,“ říká MUDr. Jan Pokorný FEBU, MBA.

Vystouplé (poporodní) bříško

Jednou z partií ženského těla, na kterých jsou změny po porodu nejviditelnější, je břicho. Levá a pravá strana svalů tvořících přední stěnu břicha se v důsledku velkého vnitřního tlaku oddělí a uvolněná tkáň, která je spojuje, je nedokáže udržet. Mezi oběma stranami se následně vytvoří mezera. Hovoříme o diastáze přímých břišních svalů. Pokud náhodou zjistíte, že máte tento problém a nevěděla jste o něm, nic se neděje, štěrbina je pravděpodobně tak malinká, že se dá správně zvoleným cvičením snadno uzavřít (naopak některé druhy cviků a sportovních aktivit tento stav mohou ještě zhoršit, a tak se cvičením namísto z pevného bříška stane bříško vláčné a vyduté). Diastázu lze případně řešit i operativně.

Otoky nohou

Mnohé maminky zažijí otoky nohou během těhotenství, ale ojedinělý není ani poporodní otok, který se nazývá edém. Vzniká proto, že krev ze zmenšující se dělohy a infuze, které jste při porodu dostaly, nelze jen tak jednoduše z těla vypudit, a proto se usazují v nohách. Za normálních okolností by se však měl otok do deseti dnů ztratit, pokud ne, poraďte se s lékařem. V těchto dnech si proto obouvejte pohodlné pantofle nebo jinou volnou obuv a nezapomínejte tělu dopřávat bílkoviny, které se při porodu ztrácejí.

Vypadávání vlasů

Zatímco během těhotenství vlasy sílí, stává se, že po porodu je ztrácíte po hrstech. Během těhotenství růst vlasů stimulovala vyšší hladina estrogenu, po porodu a během kojení je estrogenu v těle málo, a tak vlasy přestávají růst a padají. Obvykle se s tímto problémem začnete potýkat okolo 12. týdne po porodu. K původní tloušťce a hustotě vlasů se zpravidla dostanete v průběhu šesti měsíců až jednoho roku. Některým maminkám zůstane kvalita vlasů změněna navždy. Důležité však je, že vypadávání se jednou určitě zastaví.

Čtěte také:

Hemoroidy

Další problém můžete po porodu pocítit již při běžném sezení. Když žena při porodu tlačí, často jí vystoupí na čele žíly. Pod stejným tlakem jsou i hemoroidy, nemluvě o tom, že děloha v těhotenství na ně tlačila několik měsíců. Existuje mnoho způsobů, jak si pomoci – můžete vyzkoušet studené obklady, vlhčené léčivé ubrousky na hemoroidy po stolici, sedavé lázně či mastičky, které koupíte v lékárně.

Pokud problémy s hemoroidy přetrvávají nebo si všimnete krvácení, poraďte se s lékařem, který vám může předepsat venofarmaka. „U viditelných projevů onemocnění je vhodné užívat účinné venofarmakum (lék na žíly), které vám předepíše praktický lékař nebo kterýkoli žilní specialista,“ doporučuje doc. MUDr. Fait a varuje: „Nedoporučuji spoléhat se na neověřené doplňky stravy, které by mohly uškodit během kojení dítěti, nebo mít pouze placebo efekt a které nejsou ověřovány.“ Důležité je se za tento poměrně častý problém nestydět a začít jej řešit co nejdříve.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist