Šestinedělí

Šestinedělí, odborně též puerperium, je nazývána doba trvající přesně 42 dní po porodu, během níž se vytváří pouto mezi matkou a dítětem a její tělo se vrací do stavu před otěhotněním. Kromě funkčních i anatomických změn to je doba, kdy se hojí poporodní poranění a mění se i hladina hormonů v těle matky, tudíž jsou ženy v tomto období velmi citlivé a zranitelné.

Hlavní změny v těle rodičky

Změny, které se v organismu ženy po porodu odehrávají, se týkají především pohlavního ústrojí. Po porodu zůstává v dutině dělohy velká plocha po placentě, na které se začne tvořit vrstva bílých krvinek, která zabrání vniknutí infekce. Zároveň se odlučují zbytky sliznice, která vystýlá dutinu dělohy. Tyto dny ženy nejprve krvácí, postupně ale odcházející tekutina zbělá. Pochva se po přirozeném porodu vrací do původního stavu přibližně po třech týdnech. Břišní stěna a svaly pánevního dna po několika dnech začínají sílit. V tomto ohledu ale může pomoci i poporodní gymnastika.

Psychika

Porod samotný, stejně tak jako šestinedělí se značně odrážejí v psychickém stavu ženy. U většiny žen není výjimkou období plačtivosti, které trvá zpravidla několik dní. Ženy mají špatnou náladu, jsou smutné, pociťují únavu a neklid. Odborníci tyto stavy nazývají poeticky – poporodní blues. Je to normální reakce na prožitý stres a novou životní situaci s novými starostmi. Zde je zvláště důležitý dostatek spánku a možnost odpočinku. Zcela nezastupitelnou roli má i přítomnost někoho blízkého. Za normálních okolností tento stav mizí zhruba od desátého dne po porodu. Pokud tomu tak není, měla by se žena poradit s lékařem.

Prohlídka

Poté, co šestinedělí pomine, by měla žena zajít ke svému gynekologovi, který ji komplexně prohlédne. Pokud se ale už během šestinedělí vyskytnou nepředvídané komplikace, je nutné vyhledat lékařskou péči bezodkladně.
( z knihy M. Gregory a M. Velemínského : Čekáme děťátko)

 

19.2.2010 8:00 | autor: Miloš Velemínský

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist