Můj syn se vzteká. Co mám dělat?

VÁŠ DOTAZ Mám dvou a půlletého syna. Rozumí dítě v tomto věku už všem zákazům a příkazům? Než mě totiž poslechne, tak to musím říct nejmíň 5x a stejně to za chvíli udělá zas. Dělá si ze mě syn legraci a zkouší, co vydržím anebo vážně nechápe, co po něm chci? Helena

Názor odborníka:

Ve dvou a půl letech zpravidla dítě celkem dobře rozumí jednoduchým požadavkům, které na něj jeho okolí klade, leč důvod, proč vás synek neposlouchá, je někde jinde.

V tomto věku si dítě začíná zcela uvědomovat svou autonomii a s tím souvisí hledání hranic, za které ještě může jít a kam již jít nemůže. Zároveň se čím dál tím víc zajímá o svět kolem něj.

Ten mu často připadá mnohem zajímavější, než jakýkoli požadavek jeho maminky. A tak poprvé v životě vzdoruje. Vědomě, ale většinou spíše nevědomě zkouší, co maminka ještě dokáže unést, kolikrát to dokáže ještě říci, než se zcela rozčílí apod. To je první fáze.

Druhá fáze tohoto dětského vzdoru se projevuje mnohem aktivnější formou, kdy dítě protestuje, neposlouchá, nedá si říci a u některých temperamentnějších jedinců se tento vzdor projevuje návaly vzteku, dupáním, pláčem apod.

V této chvíli je důležité pokusit se zachovat klid – i když to často vyžaduje nadlidské síly – a nepolevit v tom, co po dítěti požadujete. Vše vždy s rozumnou mírou.

Budiž Vám útěchou, že toto období za čas odezní a vaše dítko se vnitřně připraví na nový úsek svého života spojený s další socializací, tj. navazování kontaktů s vrstevníky, což bude pro ně mnohem zajímavější než zkoušet maminčinu trpělivost.


Odpověděla: psycholožka, PhDr. Markéta Kavale

Více o tématu: časmaminkaMarkétasyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist