Dcera se nechce mazlit

VÁŠ DOTAZ Mám třináctiměsíční holčičku, která se nechce s nikým mazlit, odtahuje se. Je to v tomto věku normální? Reaguje tak na každého. Její projevy náklonosti jsou kousání a škrábání. Dělá to, když je v dobrém rozmaru, když chce dát najevo kontakt. Dcera miluje škádlení všeho druhu a skoro jako by to byl jediný způsob náklonnosti. Na kousání reagujeme smíchem a jako obranou, což u ní vyvolává také smích, a dál se škádlíme. Nechci jí v tom bránit, protože pak už bychom kontakt s ní neměli vůbec. I oblíbené plyšové hračky kouše z lásky. S manželem se často hádáme a málo si projevujeme jakoukoli fyzickou náklonost. Snažíme se hádání skrývat, ale v malém bytě to dost dobře nejde.

Názor odborníka:

Je dosti obtížné jednoznačně odpovědět na dálku na dotaz související s vytvářením vztahovosti mezi vaší holčičkou a vámi. Jak však sama naznačujete, mohlo by to souviset s vaší rodinnou situací, tedy se vztahem mezi vámi a vaším manželem. Děti jsou někdy barometrem rodičovské vzájemnosti.

V tomto případě bych vám doporučila, abyste začali nejdříve řešit manželský konflikt nebo alespoň to, proč se tak často s mužem hádáte. Jinou věcí je samotná otázka, proč se vaše holčička odtahuje ve chvíli, když se s ní chcete mazlit. Sama její chování vnímáte jako trochu zvláštní a znepokojuje vás, když vaše city projevované něhyplným laskáním vaše dítě neopětuje.

Je pravda, že děti, podobně jako dospělí, se v oblasti taktilního kontaktu (dotýkání) projevují různě. Důležité však je sledovat, zda-li je pro vaši holčičku nepříjemný veškerý kontakt, či je-li něco, co jí dělá dobře, z čeho se dokáže spolu s vámi radovat. V případě, že by převažovalo odtahování se při jakémkoli tělesném kontaktu, doporučila bych vám s holčičkou navštívit některého z kolegů dětských psychoterapeutů či psychiatrů a podrobně s ním celou situaci rozebrat.


Odpověděla: psycholožka PhDr. Markéta Kavale

Více o tématu: chováníhračkyMarkéta

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist