Nesestouplé varle

Nesestouplé varle (retence varlete) je nejčastější vrozená vada mužského genitálu (zevního pohlavního ústrojí). Existuje nějaká pomoc?

shutterstock_360421799-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nesestouplé varle

Retence varlete znamená nepřítomnost varlete v šourku, jednostranně či oboustranně.

Jak často se vada objevuje?

Podle České urologické společnosti, se nesestouplé varle objevuje u 3 – 5 % chlapců. Ve většině případů je postižení jednostranné, což znamená, že nesestouplé je pouze jedno varle. Oboustranné postižení se objevuje jen v 15 % případů.

Vznik postižení

V nitroděložním vývoji se varle u mužského plodu zakládá vysoko v bříšku, po stranách páteře, a sestupuje během těhotenství do šourku. Sestup pokračuje i po narození. Měl by být dokončen do šesti měsíců věku dítěte. Není-li varle po 6-12 měsících v šourku, dochází k poškození jeho zárodečných buněk.

Typy kryptorchizmu

  • Primární – Varle se zastavilo při sestupu (retence varlete) nebo se dokonce dostalo zcela mimo cestu svého sestupu (ektopie varlete). Poslední variantou je, že varle zcela chybí, protože zaniklo během nitroděložního vývoje (anorchie).
  • Sekundární – Varle bylo na sestupné cestě, ale došlo k opětovnému vzestupu. Důvodem může být předchozí operace tříselné kýly, nebo zvláštní anatomie chlapce.

Lze retenci varlete řešit?

Řešením je operace. Měla by být provedena nejlépe do jednoho roku, nejdéle do dvou let věku.

Čtěte dále

Důvodů k operaci je více

  • porucha plodnosti, jež vzniká u varlete, které se vyvíjí mimo šourek, následkem poškození zárodečných buněk, z nichž se později tvoří spermie.
  • vyšší riziko nádoru. Stažení a umístění varlete do šourku toto riziko nesnižuje, ale umožňuje časné odhalení nádoru varlete. Rizikovost vzniku rakoviny je, podle ČLS JEP, 20 krát vyšší.
  • vyšší riziko torze varlete (otočení varlete kolem osy se zaškrcením krevních cév mající za následek zničení varlete).
  • často současná přítomnost tříselné kýly (až u 90 % pacientů s retencí varlete).

Operace je odborný výkon vyžadující erudici dětského chirurga či dětského urologa. Provádí se za hospitalizace v celkové anestézii, výsledkem je operační rána v třísle a druhá na šourku. Hospitalizace trvá většinou do pěti dnů.

15.6.2023 5:26 | autor: Eva Matoušková | zdroj: https://www.cus.cz/aktuality-pro-pacienty/nesestouple-varle/, https://www.nhs.uk/conditions/undescended-testicles/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist