Nesestouplé varle

Nesestouplé varle, neboli retence varlete, je nejčastější vrozená vada mužského genitálu (zevního pohlavního ústrojí). Vyskytuje se u 4-5 % donošených a až 20 % nedonošených chlapců při narození, ve třech měsících věku u 1-2 % chlapců.

Retence varlete znamená nepřítomnost varlete v šourku, jednostranně či oboustranně.

V nitroděložním vývoji se varle u mužského plodu zakládá vysoko v bříšku, po stranách páteře, a sestupuje během těhotenství do šourku. Sestup pokračuje i po narození. Měl by být dokončen do šesti měsíců věku dítěte. Není-li varle po 6-12 měsících v šourku, dochází k poškození jeho zárodečných buněk. Řešením je operace. Měla by být provedena nejlépe do jednoho roku, nejdéle do dvou let věku.

Důvodů k operaci je více

  • porucha plodnosti, jež vzniká u varlete, které se vyvíjí mimo šourek, následkem poškození zárodečných buněk, z nichž se později tvoří spermie.
  • vyšší riziko nádoru. Stažení a umístění varlete do šourku toto riziko nesnižuje, ale umožňuje časné odhalení nádoru varlete.
  • vyšší riziko torze varlete (otočení varlete kolem osy se zaškrcením krevních cév mající za následek zničení varlete).
  • často současná přítomnost tříselné kýly (až u 90 % pacientů s retencí varlete).

Operace je odborný výkon vyžadující erudici dětského chirurga či dětského urologa. Provádí se za hospitalizace v celkové anestézii, výsledkem je operační rána v třísle a druhá na šourku. Hospitalizace trvá většinou do pěti dnů.

Eva Matoušková

28.2.2009 11:26 | autor: Eva Matoušková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist