Proč miminka voní?

Milujeme různé vůně, ale vůni miminek se absolutně nic nevyrovná. Jejím vlivem zjihnou srdce i nejtvrdším povahám. Jak je to ale možné? A má to nějaký důvod?

Ten, kdo už někdy držel miminko v náruči, ví, o čem je řeč. Nutkavému pocitu zas a znovu tisknout nos k hlavičce toho sladkého tvorečka a nasávat jeho vůni zkrátka neujdete. Je to ta nejopojnější a nejpřitažlivější vůně na světě.

Skutečnost, že nás miminkovská vůně tolik přitahuje tak logicky vyvolává otázku: Co přesně to způsobuje? Jenže to nikdo neví přesně. „Jedna teorie říká, že vůně pochází z chemických látek vylučovaných z potních žláz dítěte,“ objasňuje George Preti, Ph.D., analytický chemik z Monell Chemical Senses Center ve Philadelphii. Vzhledem k tomu, že takto miminko voní pouze několik týdnů, mohlo by to být způsobeno jeho metabolismem, který se mění v souvislosti se změnou stravy.

Další teorie hovoří o mázku. Tím je pokožka miminka po porodu pokryta a jeho „pach“ může i po koupeli na kůži miminka setrvávat.

Vůně jako záruka přežití

Ať už je příčina opojné miminkovské vůně jakákoli, zdá se, že vše je součástí chytrého plánu přírody, abychom se do našeho bezbranného a na nás zcela závislého potomka okamžitě zamilovali, starali se o něj, ochraňovali jej a pomohli mu tak přežít.

Podle studie zveřejněné Frontiers in Psychology existují důkazy o tom, že vůně novorozence ovlivňuje určité oblasti mozku u žen – aktivuje jim tzv. centrum potěšení v mozku. Odborníci věří, že vůně působí jako pobídka k péči o novorozence a pomáhá kompenzovat vyčerpání matky.

Čtěte také:

Během studie byla analyzována aktivita v mozku 30 žen, které byly vystaveny vůni novorozenců z jejich oblečení na spaní (tedy bez vizuálního podnětu). První polovina testovaných žen právě porodila své první dítě, zatímco druhá polovina byla bezdětná. A bylo zjištěno, že u všech zúčastněných žen spustila vůně novorozenců uvolňování dopaminu v mozku – stejně jako požití drogy, konzumace oblíbeného jídla nebo jiný podnět, který ukojí naši touhu a vyvolá odezvu na odměnu. Přičemž u žen, které byly po porodu, se zdála být mozková aktivita silnější (pravděpodobně díky hormonálním změnám).

„Vůně pomáhá matkám rozpoznat své dítě a vytvořit si k němu pouto,“ říká George Preti.

Jak jsou na tom tatínci?

Zatím nebyly provedeny žádné studie zaměřené na muže, ale vědci věří, že vůně miminek na ně může mít podobný účinek, jako na nás ženy.

Kdy se vůně vytratí?

To není zcela jasné. Někteří rodiče ale popisují, že přestali vůni svého dítěte vnímat v době, kdy začalo lézt. Že by během svých objevitelských výprav už nepotřebovalo tolik přitáhnout pozornost?

Nejen vůně nás učí své děti milovat

Vůně ale není jediným způsobem, který má zajistit, abychom své děti milovali, starali se o ně a vychovávali je. „Přežít“ jim pomáhá i jejich atraktivní, roztomilý vzhled – velké oči, zářivý úsměv i jejich rozkošné tukové polštářky a faldíky. 🙂


www.womenshealthmag.com, www.simplemost.com, www.sciencenews.org

5.1.2017 1:11 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist