Miminko šilhá, nevadí aneb jak je to se zrakem novorozenců?

Jak se novorozené děti dívají na svět? Ostře vidí jen na vzdálenost necelých třicet centimetrů, věci a osoby ve větší vzdálenosti vnímají rozmazaně. Ve třech měsících už ale rozeznají známé tváře od neznámých.

shutterstock_143976286-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vývoj v těhotenství i po narození

Oko se začíná vyvíjet už během čtvrtého týdne těhotenství. Zpočátku jsou oči umístěny po stranách hlavy embrya a s tím, jak se hlavička zvětšuje, se posouvají do středu obličeje.

Zdravé miminko se rodí s fungujícím zrakem, který ale není úplně vyvinutý. Novorozenci rozeznávají pouze světlo a tmu. Jsou citliví na ostré světlo, reagují na něj přivíráním očí nebo zakláněním hlavičky. Zaostřit dokážou jen na vzdálenost 25 – 30 centimetrů, což je vzdálenost, z které s ním maminka nejčastěji komunikuje při chování nebo kojení.

Šilhání je normální

Kolem dvou měsíců začíná dítě vnímat obrysy obličejů a velkých předmětů. Snaží se zaostřovat a vzácně se mu to podaří, ale svaly nejsou natolik trénované, aby bylo často úspěšné.

Ve třetím a čtvrtém měsíci už rozlišuje známé tváře od cizích, sleduje předměty ve svém okolí a snaží se na ně sáhnout. Také začíná vnímat barvy, nejraději má jasné a zářivé. V této době je pro ně ideální hračkou hrazdička zavěšená nad postýlkou, protože mu přináší spoustu podmětů a hýbajících se věcí, má co sledovat, být proč aktivní.

Kolem pátého měsíce věku je dítě schopné pozorovat předměty pouze očima, nemusí tedy pohybovat hlavou. U některých dětí trvá déle, než se jejich okohybné svaly zkoordinují, proto mohou šilhat. Občasné šilhání do půlroku věku považují odborníci za normální.

„V období prvních šesti měsíců se u dítěte vyvíjí centrální fixace a konvergence, tedy schopnost zaměřit oči na předmět při pohledu do blízka. Vidění není tak zralé, aby dokázalo centrálně fixovat, proto se dítěti mohou oči ještě pořád hodně rozbíhat. Funkce centrálního vidění a fixace se objevuje zhruba v půlroce. To znamená, že zrakové centrum ostrosti začíná být funkční a zraková ostrost dosahuje asi pěti procent toho, co u dospělého člověka,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Pohybem se učí vidět

„Půlroční dítě je schopno zaměřit pohled na nějaký předmět. Když mu rodič ukáže hračku, dokáže ji sledovat. V prvním roce života dítěte se rozvíjí i barevné vidění. To je spojeno s centrem ostrosti neboli makulou a jejím vývojem a funkcí. V období devíti měsíců je zraková ostrost deset procent. V jednom roce je potom zraková ostrost asi 20 až 30 procent,“ popsal Pavel Stodůlka.

Velký vliv na zrak má období, kdy začíná dítě lézt a chodit. V tomto období dochází k rozvoji prostorového vidění a odhadu vzdálenosti. Vývoj zraku je možné ovlivnit různými pomůckami. Když například rodiče ukážou miminku hračku, dítě ji sleduje.

Čtěte dále

Rozpoznejte vady

„Rodiče by měli sledovat, jestli za hračkou dítě otáčí hlavu, zda se otáčí za světlem a podobně. Je také důležité všímat si, jestli oko neujíždí příliš do strany, a sledovat zbarvení zornice. Barva zornice by měla být černá, objeví-li se jiné zabarvení, například bílé, nebo pokud si rodiče všimnou nějakého netypického reflexu, měli by s dítětem zajít na odborné vyšetření,“ dodal Pavel Stodůlka.

Kolem sedmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. U dětí se mohou objevit různé refrakční vady, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Drobné a nevýznamné vady jsou dokonce poměrně časté, vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let.

 

2.6.2023 5:00 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě tiskové zprávy Oční kliniky Gemini.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist