Jedenáct tipů na originální dárek pro maminku a dítě

Jdete blahopřát k narození miminka? Kytička pro maminku a láhev pro otce bývá samozřejmostí. Ale zkuste přidat i něco originálního. Máme pár tipů.

darek-pro-maminku-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. SADA NA OTISKY NOŽIČEK ČI RUČIČEK

Až bude dítě starší, rodiče si rádi zavzpomínají na to, jaké „naše malé“ bylo a jaké mělo prstíky. Právě pro možnost zachovat otisk ručky či nožky se vyrábí speciální výtvarné sady. Miminku strčíte ručičku či nožičku jen na chvilku do bílé plastelíny, otisk poté zalijete sádrou a výsledkem je reálný otisk. Taková plastika zdobí zeď dětského pokoje nejednomu miminku. A když dítě vyroste, je to velmi hezká vzpomínka.

2. DÁRKOVÝ KOŠ

V zahraničí jsou velice populární takzvané „gift baskets“. Je to většinou malá truhla či košík obsahující několik věcí – plyšového medvídka, dupačky, dudlík, láhev, kytici, šampaňské či něco jiného. Obsahy dárkových košů pro novopečené maminky se liší podle výrobce. Už i u nás se takové sety prodávají, ale pokud chcete, lehce je můžete sestavit sami podle vlastního vkusu a nápaditosti.

3. OSOBNÍ PŘEDMĚT

Talířek, hrneček, plyšový medvěd, čepice či ručník. Věci budou o poznání hezčí a osobitější, pokud na nich bude vyšito či natištěno například jméno miminka s datem jeho narození. Darujete mu tak věc, která bude rodičům a později i jemu připomínat jak vás, tak ten slavný den, kdy se narodil.

A nevažte se jen na jméno, klidně dárek spojte s něčím jiným. Zamyslete se nad tím, kde bylo děťátko počato (jestli to víte), nad významem jeho jména či nad tím, co mají rádi jeho rodiče.

4. DÁREK PRO MAMINKU

Když se na oslavě narození miminka rozhlédnete, najdete zde mraky dárků pro novorozeně samotné. Málokdy přinesou (kromě květin) hosté dárek i pro maminku. Není to škoda? Ona je přece ta, kdo miminko devět měsíců nosil a poté porodil. Za tu všechnu práci si kromě metálu zaslouží alespoň dárek.

Můžete jí dát něco na relaxaci (pěny do koupele, svíčky, poukázku na masáž) či například kosmetiku (dobré jsou tělové oleje – pokožce na bříšku se musí stále věnovat velká pozornost). Maminka některé dárky nebude moci využít možná hned, ale určitě se jí budou hodit později.

5. ZLATO, STŘÍBRO

Jak miminku, tak mamince můžete zakoupit zlatý či stříbrný řetízek (na krk či na ruku). Rozhodnete-li se koupit pro novorozeně náramek, rozhodně se poraďte se zlatníkem o jeho výběru. Bylo by velice nemilé, kdyby se o něj miminko poškrábalo.

6. ŽIVINY, ŽIVINY, ŽIVINY

Pokud chcete přinést něco originálního a zároveň velice praktického, nakupte pro maminku koš plný zdravých potravin. Nic nezkazíte, když jídelní koš naplníte v BIO prodejně. Dejte dohromady dostatek výživově hodnotných a chutných potravin, které ocení skrze maminku i její děťátko.

7. MOJE KNIHA

Ne jenom podle fotografií a vyprávění rodičů, ale také podle osobní knihy se může později vaše dítě dozvědět, jak vypadalo, kolik vážilo, kdy řeklo poprvé táta a kdy začalo chodit. Kniha, kam si jeho maminka bude všechny tyto údaje zapisovat, je tedy také jedním z příjemných dárků.

Čtěte dále:

8. STROM ŽIVOTA

Stromy žijí daleko déle než lidé. Vlastní-li rodina zahradu, můžete jí darovat jako symbol nového života mladý strom. Zasazený stromek poroste společně s miminkem (a jak mu bude později hezky, až si pod ním bude hrát se svými vlastními dětmi). Když zahrada chybí, můžete přinést pokojovou květinu, palmu, bonsai či jinou exotickou rostlinu v květináči.

9. ÚKLIDOVÝ SERVIS

V šestinedělí bude maminka naprosto vyčerpaná. I přesto, že většina starostí s miminkem spočívá na ní, vyčerpaný bude i otec, který ji bude podporovat, chodit do práce a také snášet v noci dětský pláč. Originálním a praktickým dárkem je v tomto případě předplacení úklidového servisu. Maminka se tak bude moci soustředit pouze na miminko a na sebe a byt za ni uklidí profesionální agentura.

10. ROZESLÁNÍ NAROZENINOVÝCH PŘÁNÍ

V zahraničí se při téměř každém narození dítěte rozesílají okamžitě oznámení o narození. I když to v Čechách část populace také dělá, není toto procento rozhodně tak velké jako jinde ve světě. Nejde ani tak o to, že by rodiče přání odeslat nechtěli, ale jde o čas a peníze, které to stojí. Nabídněte proto rodičům zaplacení a rozeslání novorozeneckých přání. Zúčastněte se toho, když se všichni přátelé dozvědí, kdo že se to narodil.

11. PŘEDPLATNÉ KURZU

Vázání šátku, plavání s kojenci, tančení či cvičení s miminky. Všechny tyto kurzy mohou matky s dětmi do jednoho roku navštěvovat. Jsou přínosem jak pro dítě, tak pro matku samotnou, která se dostane ze sociální izolace, prohloubí vztah s miminkem a přiučí se něčemu novému. Zjistěte možnost těchto kurzů v jejím okolí. Kromě užitečných dovedností si tam oba užijí mnoho legrace, pohody a najdou si nové přátele.

A ještě jeden tip navíc:

Mince do kolébky. Tradice, která zase ožívá

Babičky, dědečkové, tetičky i kamarádky novopečených maminek se vracejí k téměř zapomenuté tradici – vložit narozenému miminku minci do kolébky. Přejí mu tím do života blahobyt a štěstí.

Už v dobách renesance byla podobná tradice známa. Rožmberkové dávali svým dětem do kolébky ozdobný zlatý knoflík, který postupně nahradily zlaté a stříbrné mince.

Česká mincovna připravila celou řadu produktů k narození miminka. U babiček a dědečků je oblíbený zlatý dukát k narození dítěte, u tetiček a strýčků pak stříbrný tolar. Na oba lze vyrýt věnování a součástí je i dárkové balení s možností vepsání různých údajů o miminku, jako jsou datum narození, míry, váha apod.

Pokud chcete rodičům darovat něco opravdu praktického, ale stále ne běžného, můžete sáhnout i po:

Vodním filtru, cestovní tašce, knize o péči o miminko, přírodní dětské kosmetice, županu, plenách, termoforu (či speciální dětské láhvi) na uvolnění křečí v bříšku či vyhřátí dětské postýlky, kojícím polštáři, síti proti komárům nad dětskou postýlku, CD s hudbou určenou pro kojence (uklidňující hudba, která pomáhá dětem relaxovat a usnout).

 

9.2.2024 3:01 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist