Od kdy zvát návštěvy

Situace v rodině se příchodem miminka radikálně změní. Pro vás i vašeho partnera to bude nová životní zkušenost, budete podléhat různým dosud neznámým náladám, možná vás zaplaví pocity nejistoty či obavy. Budete navazovat kontakt s novorozeňátkem, žena se bude vyrovnávat s poporodními komplikacemi a s únavou.

A do toho všeho se celá rodina a všichni přátelé chtějí přijít podívat na miminko. Kdy přijmout první návštěvy? Odpověď záleží jen na vás, je to velice individuální. 

V PORODNICI

Určitě není dobré pro dítě ani maminku šestinedělku, aby porodnicí prošel zástup příbuzných a známých. V prvních dnech musíte myslet hlavně na sebe a na miminko, využít pobyt v porodnici k nabrání sil, ke spánku, a dopřát sobě i novorozeňátku klid, aby se mohlo adaptovat, a chránit se před řadou infekcí, které by vás mohly ohrozit. Proto pečlivě zvažte, koho si pozvete do porodnice, kdo pro vás bude v tu chvíli důležitý (např. maminka s dobrým domácím obědem bude určitě přínosem).

PO PŘÍCHODU DOMŮ

Takzvané rané šestinedělí, které trvá přibližně do desátého dne po porodu, by mělo patřit pouze vám. Stále platí doporučení jako v porodnici, ovšem nabídnutou pomoc od svých nejbližších neodmítejte. Určitě budete ráda za vyprané a vyžehlené prádlo, uklizenou domácnost, navařený oběd a plnou lednici. To přispěje k pohodě a klidu ve vaší rodině. Ušetřený čas využijte ke spánku a k chvilkám stráveným s otcem děťátka. 

Následuje tzv. pozdní šestinedělí, které trvá zhruba šest až osm týdnů. I v tomto období by se žena měla šetřit, ale za dveřmi už jistě čeká zástup nedočkavých návštěv, které jsou zvědavé na miminko. Rozhodnutí je na vás a na tom, jak se cítíte. Pokud se už rozhodnete pro, berte to tak, že návštěva přinese s sebou vše potřebné a budou se starat oni o vás, nikoli vy o ně. Uvařit kávu nebo čaj zvládne i tatínek a žena si v klidu vychutná příjemně strávený čas.

A dárky? Z vlastních zkušeností si troufám doporučit, že na otázku, „co máme přinést miminku“ je dobré nestydět se požádat o to, co opravdu potřebujete. Vždyť dítě neunosí dvacatery dupačky, nevyhraje si s třiceti chrastítky a plná postýlka plyšáků není ideální záležitost.

Takže – pleny a něco dobrého pro maminku se nikdy neztratí.

Nejdůležitější v tomto období je vnímat potřeby svého těla a naslouchat své intuici.

18.3.2009 11:11 | autor: Irena Nebeská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist