Potravinová alergie se nevyhýbá ani těm nejmenším

V posledních desetiletích dramaticky roste počet dětí, které trpí různými alergickými projevy. Naše nejmenší pak nejčastěji kromě astmatu, ekzému či senné rýmy trápí potravinové alergie a to již v útlém kojeneckém věku. Jak tedy správně předejít těmto komplikacím?

Genetika nelže

K řešení problémů  je třeba přistupovat  již od základu. Zvýšený výskyt alergií se dá předpokládat u jedinců, u kterých se v příbuzenské linii objevuje problematika ekzémů, astmatu či trávících obtíží. O to více je nutné zvýšit pozornost a předejít komplikacím  preventivním  podáváním  HA mléka, nemůže-li být dítě kojeno.

V případě imunologické reakci na bílkovinu kravského mléka, kterou poznáme nejčastěji jako projev atopického ekzému, nebo nespecifikované trávicí obtíže – bolest bříška, průjem, nicméně diagnózu stanoví pediatr. ,

Nebojte se zeptat

Často se setkáváme se zkratkou H.A., která nás automaticky navádí k dojmu, že se jedná o pojem HYPOALERGENNÍ. Zkratka H.A. však znamená HYPOANTIGENNÍ. Mléka s takovým označením jsou zcela nevhodná pro děti s prokázanou alergií na mléčnou bílkovinu (v takovém případě je nutné se poradit s odborníkem o použití výživy na bázi aminokyselin). Mléčné alergeny jsou  HA mlék pouze mírně sníženy.  HA mléka jsou stejně jako běžná kojenecká mléka vyráběna z mléka kravského. Významný rozdíl je ale v obsahu, lépe řečeno ve struktuře bílkovin. U  HA mlék jsou bílkoviny vysoce hydrolyzované. Tento proces umožňuje bílkovinám rychlejší a šetrnější přesun do trávícího ústrojí.  Je proto dobré se při výběru mlék raději doptat odborníka v lékárně či obchodě, kde se mléka prodávají.

Dieta je dobrý začátek

Dietou se v případě potravinové intolerance rozumí vyloučení problematických potravin z jídelníčku. Je-li dítě stále kojené, dietu by měla podstoupit i maminka. Při podezření na alergii bílkovin kravského mléka je vhodné mléčné výrobky všeho druhu na určitý čas zcela vyloučit. Jinou alternativu pak zvážit nejlépe po konzultaci se zkušeným pediatrem či nutričním poradcem. Ten sestaví vhodný nutriční plán a doporučí ideální náhradu tak, aby jídelníček dítěte zůstal nutričně plnohodnotný. Speciální mléka pro děti se zvýšeným rizikem vznikualergie mají ale i svá specifika. Některým dětem může chvilku trvat, než si na jejich nahořklou chuť zvyknou. Kojenecké mléko HiPP HA2 Combiotik, které lze podávat od ukončeného 6. měsíce,  má na rozdíl od ostatních umělých mlék jemnou chuť.

Zapisujte si změny

Užitečným pomocníkem pro sledování změn během diety poslouží obyčejný deníček. Zapisujte záznamy o jídle i subjektivní potíže. Každá, byť sebemenší informace je důležitá.  Dieta je doporučena na dobu cca několika týdnů. Pokud je vše v pořádku, vyloučená potravina se pomalu zavádí zpět do jídelníčku a pozoruje se reakce a stupeň obtíží.  Pozitivní zprávou je, že jen u velmi malého procenta dětí alergie na bílkovinu kravského mléka přetrvává až do dospělého věku. Většinou během několika let potíže zmizí a dítě je schopné určité množství mléčných výrobků konzumovat bez problémů.

9.2.2018 11:16 | autor: inzerce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist