Jak připravit své ratolesti pokoj

Chystáte se na rekonstrukci dětského pokoje? Nebo čekáte miminko a přemýšlíte, jak mu vybavit pokojík, aby to pro něj bylo příjemné místo a v budoucnu mu bylo bezpečným zázemím pro hraní? Pojďme se na to společně podívat.

Pokoj pro nejmenší

Je mnoho fází, kdy potřebujeme našim dětem zařizovat pokoj. První je vybavení pokoje pro miminko. Každá maminka chce, aby se její děťátko cítilo příjemně a okolí postýlky ho nijak nestresovalo. Platí, že méně je více − není tedy třeba miminku nachystat okolo postýlky hromadu hraček, otočné kolotoče, obrázky, blikající světýlka. Často je to pro miminko příliš mnoho vjemů. Během krátké doby poznáte, co má vaše miminko rádo a pokojíček můžete dovybavit.

Pro začátek postačí bezpečná postýlka, skříň na oblečení a dětské potřeby a přebalovací pult. Kromě tohoto nábytku je dobré v pokojíčku myslet také na osvětlení a na stínění oken, aby miminko mohlo dobře spát. Mnoho maminek je v noci rádo za orientační světlo, díky kterému budete vědět, kde miminko leží a jak, případně v noci uvidíte na přebalování − přitom tato světla neoslňují a neruší při spánku. Co se stínění oken týče, tak doporučujeme látkové rolety, nebo plissé. Samozřejmě poslouží i klasické horizontální žaluzie, ale u rolet a plissé budete moci vybírat ze zajímavějších barev a motivů a sladit tak pokoj jako celek.

Výhodou plissé je možnost dvou látek, z nichž jedna poslouží jako záclonovina, aby na miminko při spánku ve dne neoslňovaly sluneční paprsky a druhá méně propustná látka pro plné zatemnění. U rolet můžete volit také z látek s různou propustností a regulovat tak množství světla v pokoji dle potřeby.

Pokoj pro školkáče a školáky

S postupem času přestává miminko tolik spát a tráví více času hrou. Pak ocení pro hru více prostoru na zemi. S přibývajícím věkem bude více své pozornosti věnovat tvoření, malování, hraní s plastelínou. A s nástupem do školy přijde velmi zásadní změna − dítě bude potřebovat místo, kde bude psát úkoly, číst a učit se.

Proto je dobré už i při předchozím zařizování počítat s tím, že bude potřeba psací stůl. Pokud pokojíček dítěte vybavíte nábytkem na míru, ale nebudete už dopředu myslet na stůl, bude se vám těžko nábytek předělávat.

A opět celkem zásadní věc a tou je dostatek přirozeného světla. Pokud dítě bude sedět u stolu a bude si clonit zády, bude si kazit oči a bude zapotřebí umělého osvětlení, aby na sešity dobře vidělo. Zároveň světla nesmí být moc, aby bílé stránky nepálily do očí. Proto je i v této fázi potřebné mít vhodné stínění. Již zmiňované rolety a plissé propouští dostatek přirozeného světla, které ale neoslňuje. Stůl můžete umístit přímo k oknu a podmínky pro učení budou jak dělané.

Pokoj pro starší děti

Pokud se vás netýká už zařizování pokoje pro menší děti, ale plánujete vybavení pokoje pro středoškoláka a starší, určitě vám s výběrem nábytku, výmalby i stínění a jiných doplňků rádi sami pomohou. Vytvoří si tak s vaší pomocí svoje útočiště dle svých představ.

8.5.2020 11:41 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist