Mami, já tě neslyším

Potíže se sluchem nebývají u dětí tak časté. A tak rodiče mnohdy nezaznamenají jejich příznaky. Přitom čím dřív se přijde k lékaři, tím lépe pro celkový vývoj dítěte.

Přibližně jedno dítě z tisíce se narodí s vážným postižením sluchu. Vyšetřením se to zjistí už u novorozence. Ovšem přijde se jen na závažný defekt, nedá se však zjistit, jestli dítě nebude mít potíže se sluchem později, až bude starší. „Sluch se u těch nejmenších vyvíjí a není nic neobvyklého, že některé problémy se projeví až později,“ říká francouzský pediatr Jérôme Nevoux.

Zánět i hluk jsou nebezpečné

Kvalitu sluchu na kratší či delší dobu mohou ovlivnit opakované a těžké záněty středního ucha. Týká se to více než deseti procent dětí ve věku do pěti let. Také závažná virová a bakteriální onemocnění typu meningitidy se mohou na dětském sluchu nepříjemné podepsat. Pak jsou tu ale i případy, kterým se lze vyhnout. Jde o nadměrné opakované vystavování se intenzivnímu hluku (koncerty, hudba do sluchátek). K poškození sluchu přitom nedochází skokově, ale postupně, mnohdy si toho člověk ani nevšimne, výsledek je však nevratný.

Diskotéka v břiše se odborníkům nelíbí

Křehký a zranitelný sluch má dítě ještě dřív, než se narodí, v děloze. Od 30. týdne těhotenství je jeho sluchový aparát zralý natolik, že vnímá zvukové podněty. Vysokofrekvenční zvuky tlumí břišní stěna matky, to je v pořádku, ovšem hluboké tóny nenarozené miminko zaznamenává. Jeho sluchu neprospívá, pokud je soustavně vystavované přílišnému hluku. Z tohoto důvodu specialisté doporučují těhotným ženám, aby si nedávaly sluchátka na břicho a nepouštěly dítěti tímto způsobem hudbu. Taky jim radí, aby si daly pozor na příliš hlučné autorádio a raději se vyhnuly návštěvám koncertů či festivalů, kde lze očekávat velký hluk.

Pro první poznání přístroje nepotřebujeme

V útlém dětství hlídá sluch dítěte pediatr. Pokud nezaznamená problém, tak dítě testuje jednoduchými prostředky a způsobem, který zvládneme i my sami doma. U těch nejmenších jsou to třeba hračky, jež vydávají různé zvuky, na něž dítě se zdravým sluchem reaguje. Ve dvou letech dítěte jeho sluchové schopnosti vyzkoušíme tak, že se mu schováme a asi ze vzdálenosti 40 cm na něj zavoláme jménem. O rok později by dítě na požádání mělo umět ukázat na různé objekty. Pokud jsou rodiče dostatečně všímaví, tak sami brzy přijdou na to, že dítě špatně slyší. Novorozenec zpravidla nereaguje na hluk, hudbu, zvuk hlasu. Dítě v šesti až devíti měsících ještě nežvatlá, kolem roku nedokáže říct ani jedno slovo, nereaguje, když ho oslovíme jménem. Ve dvou letech je varovným signálem, že má potíže s mluvením, nedokáže spojit dvě slova, má problémy s chováním, tedy je hodně neklidné, nebo naopak pasivní a pomalé.

Neváhejte s radou odborníka

Na některé zdánlivě jednoduché testy, které by mohly potvrdit potíže se sluchem, však nelze tak úplně spoléhat. Třeba když tlesknete dítěti u ucha a ono sebou trhne, nemusí to automaticky znamenat, že ten zvuk slyší. Může reagovat jen na rozvíření vzduchu, které vaše gesto vyvolá. U dětí zhruba do šesti let také není snadné zjistit, na které ucho neslyší. V tomto věku totiž ještě nedokáže pořádně rozlišit, co je vpravo a co vlevo, nezvládá samo rozpoznat a označit, s kterým uchem je něco v nepořádku. Přitom je nesmírně důležité, aby se na potíže se sluchem přišlo co nejdřív. Nejen proto, aby se lékaři mohli pokusit o nápravu, ale také aby se dítě naučilo včas mluvit a nebylo opožděné ve vývoji.

Čtěte také:

Hraje se o čas

„Zásadní období v tomto případě je do šesti let věku dítěte, tehdy je třeba jednat,“ říká doktor Nevoux. Potíže se sluchem i s mluvením se odrazí na dětské psychice, na sociálním chování, schopnosti se učit. A pokud se zjistí, že dítě má opravdu vážně poškozený sluch, a rodiče s ním přijdou pozdě, až když začne chodit do školy, tak se jeho zaostávání ve vývoji bude těžko dohánět. „Jakmile stanovíme diagnózu, vybereme tu nejlepší z možností, jak dítěti pomoct, aby slyšelo lépe,“ vysvětluje pediatr. Dnes už existují miniaturní a diskrétní aparáty, ale i implantáty, které je možné voperovat dítěti už v útlém věku a jež zajistí stimulaci přímo sluchového nervu. Se specialistou na logopedii se pak dítě naučí ovládat motoriku úst a rtů a správně vyslovovat.

Zacpat si uši nestačí

Už od útlého dětství se vyplatí dbát na protihlukovou prevenci. Žijeme ve světě plném agresivních zvuků z okolí, a tak bychom je sobě a svým dětem měli servírovat co možná nejméně, pokud je to v naší moci. Dětem do šesti až osmi let se nedoporučuje poslech ze sluchátek. Pokud jim to rodiče povolí, měli by kontrolovat, zda není zvuk příliš hlasitý a děti nemají sluchátka na uších příliš dlouho. Také koncerty pro ně vybíráme přiměřeně věku, kde by se na hlasitost projevu mělo dbát. Jestliže vezmeme potomka s sebou na nějakou hudební akci pro dospělé, třeba na rockový koncert nebo na festival, pořídíme mu raději speciální protihluková ochranná sluchátka.

29.11.2018 4:25 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist