Průvodce světem kočárků – úvod

První návštěva obchodu s kočárky bývá nezapomenutelný zážitek. Ale nezoufejte, členění kočárků má vcelku jednoduchou logiku a systém.

Hluboké kočárky

Kočárek pro nejmenší miminka, která ještě nesedí. Kočárek je veliký, prostorný, ale také neskladný a těžký. Ideální do nedalekého parku, kam dojdeme pěšky, nebo na vlastní zahradu. Nevhodný do terénu a pro cesty autem, neboť se nedá dobře složit.

Sportovní kočárky

Kočárek pro větší miminka, tedy ta, která již sama sedí. „Sporťáky“ šestiměsíčním a starším miminkům nabízejí polohovací sedačku s možností zafixovat několik poloh včetně ležící a výškově nastavitelnou nožní opěrku. Rodiče ocení také výškově nastavitelnou rukojeť a ve většině případů i možnost během cesty rukojeť přepřahat a tím měnit usazení miminka po směru nebo proti směru jízdy. Většinou má velká nafukovací kola, dobré odpružení a je vhodný i do náročnějších terénů. Sportovní kočárky lze také většinou pohodlně složit do auta.

Kombinované kočárky

Výdobytek posledních let. Kombinované nebo také tzv. multifunkční kočárky, které v sobě ukrývají jak hluboký kočárek pro nejmenší miminko, tak sporťák pro dítě sedící. Na jeden podvozek se umisťuje buď korbička hlubokého kočárku, nebo sedačka sportovního. A aby byl vynález dokonalý, můžete na podvozek jednoduše nasadit také autosedačku. Autosedačky jiných značek připevníte zpravidla pomocí speciálního adaptéru. U kombinovaných kočárků se počítá s častým cestováním autem, proto se většinou velice dobře a jednoduše skládají.

Golfové hole

Jsou to lehké kočárky, které se používají k přepravě sedícího dítěte na krátké vzdálenosti v bezproblémovém terénu. Většinou se snadno skládají a rozkládají, jsou ideální na krátké cesty městem, v dopravních prostředcích apod. Při delších cestách se však bude dítě cítit nepohodlně, neboť jeho záda nemají příslušnou oporu a také golfky většinou nemají žádné pérování. V zimě v nich navíc poměrně rychle prochladnou záda a zadeček.

KDE a JAK budu kočárek používat?

Před nákupem kočárku je nutné si rozmyslet základní požadavky a odpovědět si na tyto dvě zásadní otázky.

Asfaltový chodník anebo štěrková cesta?

Budete jezdit převážně ve městě, na rovných a upravených cestách? Anebo v přírodě, na nezpevněných cestách? Ve městě jsou pro pohodlnější manévrování výhodnější menší kolečka včetně těch, která se otáčejí kolem své osy. Naopak na vycházkách po lesních cestách by nás malá kolečka brzy dohnala k infarktu. Zde naopak potřebujeme velká, nafukovací a dobře odpružená kola, která nám pohyb kočárku po nerovném terénu velmi ulehčí. Také při jízdě ve sněhu potřebujeme větší kola.

Trojkolka nebo čtyřkolka? Město nebo příroda?

Jestli často vyrážíte na výlety do přírody, budete chtít bez problému jezdit po lese, louce, štěrkové cestě, je lepší a vhodnější trojkolka. Minulá léta vyzkoušela a prověřila dostatečnou stabilitu kvalitních a dobře navržených trojkolek v nerovném terénu a také jednoduchost a pohodlnost jejich ovládání.

Jak dobře jde skládat a kolik váží?

Budete-li často cestovat, zkoumejte hlavně váhu kočárku, jednoduchost skládání a rozložení a rozměry složeného kočárku. Rozdíl ve váze může být i deset kilogramů! Nejlépe uděláte, když do obchodu dojedete autem, které budete pro přepravu kočárku nejčastěji používat, a manévr se složením kočárku a jeho uložením do kufru auta si sami vyzkoušíte. Jednotlivé modely se liší i tím, jak jednoduše jde kočárek složit a rozložit, zvládnete-li to jednou rukou, dvěma, za pomoci nohy, jak velké síly atd.

Na co si ještě dát pozor?

Brzda

– pořádně se podívejte, jakou má kočárek parkovací brzdu a jak se ovládá. Z praktických důvodů se doporučuje, aby se najednou dala zabrzdit a odbrzdit obě kolečka. Před první jízdou s dítětem zcela určitě vyzkoušejte účinnost brzd tím, že kočárek postavíte na nerovnou plochu a zabrzdíte.

Materiál a barva

– dejte přednost dobře omyvatelnému materiálu, ze kterého půjdou bez problému odstranit nejrůznější skvrny. V té souvislosti si dobře promyslete i barvu potahů…
Bezpečnost a nezávadnost – v poslední době vyděsily rodiče testy, které prokázaly přítomnost škodlivých chemických látek i u renomovaných značek kočárků. Proto od prodejce vyžadujte platný certifikát o zdravotní nezávadnosti výrobku.

Shrnutí

Než se vydáte kočárek nakupovat, sepište si všechna svá přání a omezení – např. velikost kufru auta nebo výtahu a promyslete, kde se budete s kočárkem nejčastěji pohybovat (ve městě, v lese, na horách). A uvědomte si, že kočárek vyhovující kamarádce nemusí být ten pravý pro vás.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist