Kupujeme kočárek: Jakých chyb se vyvarovat?

Chystáte se na nákup kočárku? Potom byste se měli zaměřit i na další faktory, než jen věk svého potomka. Co dalšího je potřeba předem promyslet si přečtěte v článku.

Rodiče zpravidla vybírají novorozencům hlubokou korbičku, dětem od šesti měsíců věku sportovní variantu, anebo spojí vše do jednoho a pořídí model kombinovaný. Jenže nakupovat podle tohoto měřítka nestačí. Koupě kočárku je přece jen nákladnější záležitostí, proto se vyplatí nepodcenit i další faktory – například účel, skladnost či údržbu kočárku.

Ujasněte si, kde budete kočárek nejvíce používat

Důležitým parametrem při výběru kočárku jsou kola. Rodiče by si měli předem ujasnit, na jakém povrchu budou své dítě vozit nejčastěji. Otočná kola umožňují snadné řízení kočárku, lépe se s nimi zatáčí a otáčí na místě. Jejich ideální využití je ve městě, kde je nenáročný a udržovaný povrch. Mnoho maminek propadlo tzv. strolleringu, což je běhání nebo jízda na kolečkových bruslích spojená s řízením kočárku. I k tomuto účelu se hodí spíše varianta s otočnými koly.

Naopak v náročném terénu a při nepřízni počasí se takový kočárek obsluhuje hůře. Pokud plánujete se svým dítětem časté procházky v přírodě, doporučujeme zvolit kočárek s pevnými koly. Při natáčení ho sice musíte naklánět, ale pohyb v blátě a sněhu je s ním jednodušší. U koleček rozhoduje také jejich tloušťka – čím širší, tím větší uplatnění najdou v náročném terénu.

 

Čtěte také:

Nezapomeňte si při nákupu vyzkoušet skládání kočárku

Před koupí kočárku by měli rodiče promyslet, jestli ho budou často přenášet nebo převážet autem či hromadnou dopravou. V takovém případě by se neměli bát vyzkoušet přímo v obchodě, jestli je daný model snadno složitelný a skladovatelný. Řada rodičů oceňuje například praktický systém CLICK & GO, který umožňuje rychle a jednoduše vyměnit korbičku za autosedačku a zvyšuje bezpečnost jejího upevnění k podvozku kočárku. Praktickou variantou je i takzvaný golfáč, který lze díky své skladnosti jednoduše složit do auta. Je však určený pro větší děti, které už samy chodí a jen si občas potřebují odpočinout.

Zaměřte se na materiál a doplňkovou výbavu

Nezanedbatelným faktorem při výběru kočárku je i materiál, ze kterého je vyrobený. Ve většině domácností bývá zpravidla jen jeden kočárek, při znečištění čalounění je proto praktické, je-li vyrobený ze snadno omyvatelných materiálů. Ale dnes už na trhu existuje spousta návleků na kočárky, které už zdaleka nevypadají jen jako obyčejný igelit proti dešti. Ke kvalitním kočárkům dodává výrobce například letní potahy, které jsou speciálně navržené tak, aby odváděly pot a daly se snadno vyprat.

Právě některé nedostatky v základní výbavě kočárku nahrazují výrobci pestrým výběrem doplňků. Snadno skladovatelný kočárek například zpravidla nedisponuje příliš velkým úložným prostorem. K některým modelům je proto možné dokoupit speciální nákupní košík. Sportovní verze kočárků zase neposkytují v zimě dítěti tepelnou ochranu. Tento problém řeší výrobci přidáním nánožníků, které zahřejí ratolesti od pasu dolů, aniž by snižovaly jejich komfort při jízdě.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist