První jízda na kole – na co si dát pozor?

První jízda na kole je pro Vaše dítě přelomový bod. I když se to na první pohled nezdá, v životě dítěte jde o velký moment.

prvni_jizda_na_kole-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Začne to motorkami, odstrkávadly a po čase vaše ratolest zatouží po plnohodnotném kole, které mají jeho starší vrstevníci. Kdy je na kolo správný čas a jak dítě na jeho první jízdu připravit?

Nezoufejte – v následujícím článku se dozvíte vše potřebné k tomu, aby vaše dítko mohlo co nejdříve vyjet do parku nebo na hřiště.

V jakém věku začít?

O této otázce se vede mnoho diskuzí. Některé děti na kolo sednout ve třech letech, některé třeba až v pěti. Ani jedna z možností není špatně. Každé dítě je jiné, má jiný vývoj, jiné přednosti a je naprosto v pořádku, že pro první jízdu na kole není daný žádný konkrétní věk.

Naše první rada tedy zní – netlačit na pilu. Když se dítěti jízda na kole dlouho nebude dařit, neztrácejte nervy a trpělivost, ba naopak se ho snažte podporovat. Tím docílíte toho, že se nebude vzdávat a bude mít bojovnější povahu.

Trénujte rovnováhu

Hlavní ale je začít děti učit určité rovnováze, kterou by mělo mít každé dítko, jinak pro něj jízda na kole bude hotovým hororem. Rovnováha a balanc jsou zkrátka základ.

Trénovat můžete začít klidně na dětských motorkách nebo autíčkách. Na těch se děti naučí, jak se správně odstrkávat. Až to budete mít v malíku, můžete se posunout na další úroveň.

Po čase zkuste zařadit odstrkávadlo, tedy kolo bez šlapadel. Děti budou mít pocit, že mají plnohodnotné kolo, a navíc se naučí ještě víc balancovat. Navíc se naučí správně manipulovat s řídítky, což se jim bude hodit.

Poté můžete zkusit přejít na kolo s kolečky. To už je téměř plnohodnotné kolo, kde jen vyčkáváte na moment, kdy odendáte zadní kolečka.

Čtěte dále

Naučte děti trpělivosti

Když už konečně nastane osudný den, kdy dítě usedne na skutečné kolo, obrňte trpělivostí nejen sebe, ale i vaši ratolest. Pravděpodobně se mu jízda napoprvé nepovede, bude ho čekat spoustu pádů a neúspěchů.

Tato fáze je pro vašeho potomka velmi důležitá, i když se to možná na první pohled nezdá. Je to poprvé, co se skutečně vědomě snaží něco dokázat a něčeho dosáhnout.

V této fází musíte být zvlášť opatrní. Snažte se své dítě neustále povzbuzovat, a i když s kolem třískne o zem, zkuste ho přemluvit k tomu, aby to zkusil znovu.

Křik nechte stranou

I když i vy budete z neustálých pádů a neúspěchů podráždění, zkuste to nedávat příliš najevo. Vaše emoce se přenesou na dítě a mohlo by ho to do budoucna poznamenat. Když vzdá i jízdu na kole, co si počne v budoucnu, když se mu něco nebude dařit?

Křik je tedy v tuto chvíli více než nevhodný. Dítěti tím srazíte sebevědomí a ono bude mít pocit neschopnosti. Máte na něj největší vliv, tak se ho snažte efektivně využít.

Úspěch patřičně oslavte

Pokud dodržíte všechny předchozí rady, je více než jasné, že se dočkáte úspěchu. Vaše dítko bude jezdit na kole bez sebemenších potíží. Tento úspěch se nebojte plnohodnotně oslavit, protože vaši ratolest to stálo spoustu práce a úsilí.

Na kole si můžete zajet třeba do cukrárny na dobrou zmrzlinu nebo můžete navštívit zábavní park.

21.2.2024 5:38 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist