Neseďte doma a nakreslete na kole lví stopu

Nebojte, nejde o žádnou soutěž v kreslení. Vlastně nejde o soutěž vůbec. Lví stopa je unikátní oslava stého výročí vzniku republiky. Jejím cílem je pomocí GPS souřadnic tras jednotlivých cyklostezek vykreslit do mapy dvouocasého lva – symbol české státnosti. Jednu takovou trasu jsme si pro vás zkusili projet.

profimedia-0082063938-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv blogerky

Projekt Lví stopa je určen široké veřejnosti, a tak se na vybrané tratě nemusí bát vyrazit ani rodiče s dětmi. Z mapy cyklotras bylo vybráno 100 cest, které dohromady při zanesení do mapových podkladů tvoří dvouocasého lva. Součet délek jednotlivých tras dosahuje téměř dvou tisíc kilometrů. Jednotlivé úseky měří kolem 20 kilometrů a lze je libovolně spojovat. Samozřejmě není nutné absolvovat všechny úseky, ale třeba jen ty nalézající se v místě vašeho bydliště nebo dovolenkového pobytu. Stezky se nalézají na území několika krajů a většinou je jejich součástí nějaká zajímavost, která stojí za vidění.

Projekt ve spolupráci s mnoha partnery připravila ŠKODA AUTO. „Jako hrdý partner cyklistiky jsme se rozhodli spojit oslavy výročí vzniku republiky s pohybovou aktivitou, do níž chceme zapojit nejen vyznavače jízdních kol,“ vysvětlil vedoucí marketingu ŠKODA AUTO Česká republika Petr Janeba. „Rádi bychom vyzvali všechny aktivní občany bez ohledu na věk, aby se stali součástí připomínky stého výročí založení Československa ať už aktivně, nebo prostřednictvím sociálních sítí,“ dodal.

Atraktivitu akce zvyšuje také množství dílčích soutěží, jejichž podmínky najdete na webu a také zapojení několika známých sportovců. Oficiální záštitu akci udělil mj. Český olympijský výbor v čele s jeho předsedou Jiřím Kejvalem. „Tuto aktivitu dlouholetého partnera ČOV vítáme a podporujeme, protože má za cíl rozhýbat Česko a zároveň tím oslavit sto let republiky. Byl bych rád, aby se do projektu zapojilo co nejvíc sportovců i běžné populace, neboť to dává smysl,“ uzavřel  Jiří Kejval. Na trase Lví stopy jste tak už mohli potkat olympioniky Vavřince Hradílka nebo třeba Dušana Kožíška. Dalšími ambasadory akce jsou také i další sportovci – jmenovitě paralympionik Jiří Ježek nebo dráhový cyklista Tomáš Bábek.

Jsem nadšená cyklistka a díky cyklovozíku mohu na výlety vyrážet i se svým téměř dvouletým synkem. Ten rád cestuje a na výlety se těší. Když jsem zjistila, že z našeho bydliště máme několik tras zařazených do projektu celkem snadno dostupných, rozhodla jsem se akce zúčastnit. Na základě našeho výletu vám popíšu, jak celý projekt funguje.

Než vyrazíte na trasu

Projekt má vlastní přehledné webové stránky www.lvistopa.cz, kde naleznete všechny potřebné informace. Každá trasa má vlastní popisek, kde najdete jak mapový podklad využívající data webu mapy.cz, tak i to, o jaký typ trasy se jedná (podle tohoto kritéria lze trasy už filtrovat), její celkovou délku, odhadovaný čas potřebný k absolvování celé trasy (pokud se tedy nebudete stavovat u jednotlivých zajímavostí) a také údaj o převýšení. Samozřejmostí je nechat se navigovat aplikací v mobilu mapy.cz nebo si popis trasy stáhnout ve formátu .gpx do své navigace, a to v obou směrech. Samozřejmě tyto chytré hračky nejsou podmínkou pro absolvování trasy, můžete se spolehnout na klasickou papírovou mapu.

Využila jsme toho, že máme nedaleko Český ráj a vybrala jsme si pro začátek trasu 59 – z Oseka (Sobotky) do Hrubé Skály v délce 17,3 (do Sobotky 19,1) kilometru. Jde o část stezky, která se na cyklomapách označuje jako Zlatá stezka Českého ráje. A jela jsem ji tedy v protisměru. Trať tedy primárně není určena pro rodiny s dětmi, ale skutečně jsme na trase nezaznamenala žádný úsek, který by byl pro kolo s cyklovozíkem překážkou. Pravda je však ta, že jsem pro jistotu vznesla dotaz i na facebookové stránce projektu a odpovědi jsem se dočkala během pár hodin. Po zjištění možností dopravy k trase jsme se synem vyjeli.

Cyklovýlet Českým rájem

Směr jsem zvolila z Hrubé Skály do Sobotky. V Sobotce jsem zaparkovala auto a cyklobusy jsme vyjeli k Hrubé Skále. K cyklobusům doporučuji ověřit, ve které dny jezdí. U zámku Hrubá Skála jsem našla nepřehlédnutelnou ceduli Lví stopy označující začátek trasy, zapojila jsem cyklovozík za kolo, zapnula navigaci a šlápla do pedálů. Čekal mě sjezd k odbočce k Věžickému rybníku, který lemují strmé vrcholky pískovcových skal. Pokud vám pohled něco připomíná, tak ano, skutečně ho znáte z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, ačkoliv obávaný Dračí zub u něj nenajdete – ten je pod Hrubou Skálou a jmenuje se ve skutečnosti Skautská věž. Po pár kilometrech v sedle kola, se mi  v dálce ukázala další dominanta Českého ráje – zřícenina hradu Trosky, já však zamířila k malebnému údolíčku potoka Klenice, který mě dovedl až k nedobytnému hradu Kost.

Tady se vyplatí zastavit a absolvovat některý z prohlídkových okruhů. Pro děti vřele doporučuji půlhodinový okruh s princeznou, který vás seznámí s pohádkami, které se v okolí hradu natáčely. Občerstvit se můžete v hradní krčmě. Po občerstvení ale už nezbývá než šlápnout znovu do pedálů. Čekalo nás nyní údolí nazvané Plakánek, to nás dovedlo až k Máchalovic mlýnu z pohádky S čerty nejsou žerty. Za Střehomí už jsem zahlédla výrazné siluety loveckého zámečku Humprecht u Sobotky. V předměstí Sobotky – v Oseku u cedule označující konec trasy, jsme se se synkem vyfotili, nezapomeňte na to. My jsme si na náměstí v cukrárně dopřáli cílovou prémii, ale vy můžete vyrazit ještě třeba na prohlídku již zmíněného loveckého zámečku nebo si dát na náměstí v cukrárně cílovou prémii.

Návrat domů

Po návratu domů se znovu přihlásila na web projektu a zaznamenala jsem tam projetou trasu. Můžete zvolit automatické stažení projeté trasy přes aplikace Mapy.cz nebo Strava. Pokud jste však tyto vymoženosti digitální doby nepoužili, můžete projetí trasy zaznamenat i ručně přes webový formulář. Projetí úseku pak dokazujete právě fotografií pořízenou na trase. Pokud vyplníte svůj e-mail, tak vám do e-mailu pak přijde diplom za účast v projektu, což je taková milá odměna nejen pro děti.

Čtěte také:

Hřát vás může i to, že jste kromě pokusu o vytvoření nového rekordu nejdelší cyklostezky přispěli na dobrou věc. Při zapojení dostatečného množství jezdců poskytne Škoda ve spolupráci s Nadací Konto Bariéry finanční podporu ve výši 150 000 Kč na nákup speciálně upravených ručních kol pro děti se zdravotním postižením.

My už plánujeme na projetou trasu navázat dalším úsekem. A co vy, vydáte se na trasu lví stopy také?

 

14.8.2018 9:31 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist