Dětské odrážedlo vybírejte pečlivě. Poradíme vám, na co se zaměřit

Odrážedla jsou dnes velmi populární a u dětí oblíbená. Víte ale, co musí správné odrážedlo splňovat, aby bylo pro dítko bezpečné? Pár důležitých rad, jak se v nabídce zorientovat, čeho se vyvarovat a jak se vyhnout nesprávným výrobkům, nám poskytl Ondřej Brunecký, cyklospecialista a odborník na toto téma.

Bezpečné a kvalitní zpracování na prvním místě

Na garanci bezpečnosti se dnes dívá každý velmi pozorně, na trhu však najdete velmi dobré, ale i horší odrážedla, která všechna svorně vlastní certifikáty a potvrzení o bezpečnosti. Bohužel to pro nás není vodítkem.

Na odrážedle se nesmí vyskytovat ostré hrany nebo ostrá zakončení, která by mohla dítěti ublížit při pádu. Zároveň se díváme i na komponenty, které by se mohly ulomit a ostrou nebezpečnou hranu vytvořit. Děti jsou malé a lehké a na odrážedle se pohybují malou rychlostí, znamená to, že pády určitě nastanou, ale jen zřídka představují nějaké větší riziko. Určitě stojí za zvážení zaoblené rukojeti a možnost volitelného omezení otočení řídítek – ty se nemohou protočit a zablokovat tak přední kolo a způsobit pád.

Důležitá je také výška sedátka

Dalším velmi důležitým parametrem je výška sedátka, a to v nejnižší poloze. Podle toho, kdy děti na odrážedle začínají, je vhodné volit výšku sedla tak, aby dítě dosáhlo na zem celou plochou chodidel. Předběžnou představu o této míře si můžete ověřit doma, když změříte dítěti s mírně rozkročenýma nohama výšku rozkroku nad zemí.

Zaměřte se i na materiál

U rámu odrážedel se nejčastěji setkáváme s ocelí. Zejména proto, že výroba oceli je nejjednodušší a nejlevnější. Méně často se setkáváme s hliníkovými slitinami, kompozitními materiály, laminátem nebo dokonce dřevem. Mnoho rodičů se dřeva obává, líbí se jim po designové stránce, ale bojí se životnosti. Vrstvená voděodolná překližka snese ale opravdu hodně, a pokud nasbírá během jízd vašeho dítka nějaký ten šrám, dá se pro dalšího sourozence lehce obrousit a přetřít lakem a je opět jako nové.

Faktem je, že ocelový rám je nejen příliš těžký pro dvou- či tříleté dítě, ale pronese se i rodičům, protože málokdy děti vydrží na odrážedle celý výlet či vycházku a nezbývá než jej nést.

Čtěte také:

Pozornost věnujte kolům a brzdám

Zde je dobré volit ověřenou klasiku, tedy vyplétaná kola na hliníkových ráfcích s kvalitním ložiskovým osazením. Pozor na těžké kovové ráfky či laciné osy bez ložisek! Také plastové loukotě hrozí kratší životností a v plastu zalisovaná ložiska mají tendence se po čase uvolňovat. To platí i u brzd. Kvalitní V-brzdy jako u „dospělých kol“ fungují spolehlivě a dlouhodobě. Plastové brzdy mají tendenci praskat.

Brzda na řídítkách, brzdící přední nebo zadní ráfek a bubnová brzda jsou často diskutovaným prvkem dětských odrážedel. Někteří prodejci tvrdí, že odrážedlo bez brzdy je nebezpečné. Jedná se ale spíše o marketingový tah. Přítomnost brzdy je na zvážení, záleží, v jakých podmínkách se bude odrážedlo používat. Odrážedla bez brzd nejsou rozhodně nebezpečná a v zahraničí jsou i rozšířenější než odrážedla s brzdou. Navíc malá dětská ručička mívá s brzdičkou problémy a většina dětí na ni prstíky ani nedosáhne. Je proto dobré vzdálenost rukojeti od páky před koupí přeměřit.

Dětské odrážedlo – nejen hračka pro zábavu

Mohlo by se zdát, že se jedná o další oblíbenou hračku pro děti, ovšem především se jedná o skvělou pomůcku pro naučení rovnováhy a pro rychlý přechod na dětské kolo. Rovnováha, kterou starší dítě hůře hledá, pokud se do toho učí rozjíždět a šlapat, se dá velice snadno natrénovat na odrážedle stejně jako odhad vzdálenosti, poloměru zatáčení a brzdění.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist