Dětské kolo – jak a kdy začít?

Děti dnes mají pro výuku cyklistiky pomůcky, s nimiž se naučí jezdit dříve a efektivněji. Jde zejména o odstrkovadla a odrážedla, zároveň je na trhu mnohem větší výběr kvalitních kol od nejmenších dětských velikostí. Pojďme si tedy projít, nebo spíše projet cestu, po které se dnes děti mohou vydat k cyklistice.

Začněte na odstrkovadle

S cyklistikou lze začít už v okamžiku, kdy dítě začíná chodit, tedy ve věku jednoho až dvou let. V tu chvíli je dítěti k dispozici odstrkovadlo, tedy vícestopé vozítko, na němž dítě sedí a odstrkuje se nohama. Nemusí udržovat rovnováhu, ale naučí se odstrkovat a zatáčet. Děti odstrkovadla baví a učí se velmi intuitivně. Vhodné modely nabízí například německá firma Puky, konkrétně Pukylino a Wutsch.

Mezikrokem může být tříkolka

Ani na tříkolce nemusí dítě díky dvojici zadních kol udržovat rovnováhu. Zato si na ní snadno osvojí další důležitou dovednost, kterou je šlapání. Bohužel na trhu je minimum tříkolek vhodných pro výuku cyklistiky, tedy takových, které mají klasické šlapání s klikami a řetězem pohánějícím zadní kolo. Tříkolka se však při výuce cyklistiky dá klidně vynechat a přejít rovnou na odrážedla.

Dětské odrážedlo je perfektní průpravou

Dětská odrážedla se objevila na trhu teprve před několika lety, ale mnoho rodičů s nimi již při výuce dětí stačilo udělat tu nejlepší zkušenost. Odrážedla pro děti jsou vlastně dětská kola v nejmenší velikosti 12″, která nemají pedály. Děti se na nich pohybují odrážením nohou od země, ale již musejí udržovat rovnováhu, což je asi nejdůležitější dovednost, jakou si dítě z odrážedla odnáší. S odrážedlem lze začít již asi od dvou let věku dítěte. Důležité je, aby dítě bezpečně dosáhlo nohama na zem.

Nejmenší dětská kola

Nejmenší dětská kola na trhu mají průměr kol 12“. Hodí se pro děti ve věku 2-4 roky. Se starším dítětem (4-6 let) můžete začít rovnou na 16“ kole. Obě tyto velikosti kol mají jednu rychlost a pomocná balanční kolečka. Ta jsou potřeba zejména pro děti, která nemají průpravu z odrážedel. Pokud dítě naopak přechází z odrážedla, často zvládne rovnou nebo po velmi krátké době jezdit bez koleček.

Pokud balanční kolečka používáte, snažte se je dítěti ponechat jen po nezbytně dlouhou dobu, aby si na ně nezvyklo, což může bránit dalším pokrokům. Po odstranění koleček dejte dítěti podporu postrčením, aby mělo čas umístit nohy na pedály a rozjet se. Poté se pohybujete vedle dítěte a v případě potřeby mu poskytněte oporu. Dítě by mělo v začátcích mít sedlo raději níže, aby v případě potřeby dosáhlo nohama na zem. Nezapomeňte také dítě naučit brzdit brzdou s torpédem šlápnutím pedály směrem dozadu.

Na větších dětských kolech 20″ a 24″ se děti budou učit ještě měnit převody (přehazovat) a brzdit pákovými brzdami, ale v té době už dávno nebudou patřit mezi cyklistické začátečníky. My zatím vám i vašim dětem přejeme co nejúspěšnější cyklistický start!

Dětská jízdní kola a vše okolo cyklistiky pro děti najdete například v prodejnách Skibi Kids nebo Ski a Bike Centrum Radotín , které se na dětskou cyklistiku specializují.

14.6.2012 11:45 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist