Líbání miminek posiluje jejich imunitu

Drobné maminčiny polibky a doteky slouží nejen k upevnění vztahu maminky a novorozeného miminka. Mají i další funkci. Věděli jste o ní?

shutterstock_791332813-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nejen láska, ale i imunita

Intimní fyzický kontakt má velký význam pro harmonizaci imunitního systému matky a dítěte. To, co se na první pohled zdá jako krásný projev mateřské lásky, je zároveň biologický proces, při kterém se vzájemně naladí imunitní systém maminky a miminka.

Kontakt s pokožkou

Porodí-li žena v prostředí, které jí nijak nebrání v kontaktu s miminkem, začne se se svým dítětem něžně seznamovat. Přivine ho k sobě, bude ho držet v náručí a bedlivě ho pozorovat, bude ho hladit, dotýkat se jeho pokožky a líbat ho. Je to přirozený proces, při kterém se startují mateřské instinkty. Pro miminko, které je takto uvítáno na svět, se však nejedná jen o akt lásky. F

yzický kontakt, při němž se pokožka matky dotýká novorozeněte, má jednoznačný zdravotní význam. Toto seznamování zprostředkovává nejen emoční, ale také biologické pouto. Bakterie z kůže matky osídlí pokožku dítěte a imunitní systémy se takto propojí.

Nezralý imunitní systém miminka je konfrontován s bakteriemi a viry, na které je už matčina imunita zvyklá a dokáže se proti nim bránit. Od maminky se pak k děťátku dostanou ty správné protilátky v mateřském mléce.

Líbáním posilujete imunitu

Imunitní ochrana, která se v matčině těle vytvoří v době, kdy je těhotná, ale přestane brzo vyhovovat. Dítě potřebuje protilátky, které dokáží reagovat na okolní prostředí. Proto je tu líbání.

„Když maminka líbá své dítě, na jejích rtech ulpívají patogeny z kůže miminka. Jsou to bakterie, které se pravděpodobně dostanou také do zažívacího systému dítěte. Imunitní systém matky na tyto mikroorganismy zareaguje a protilátky se pak skrze mateřské mléko dostanou k děťátku,“ říká Lauren Sompayrac, autorka knihy Jak funguje imunitní systém.

Pokud tedy matka kojí, je líbání zároveň součástí imunitní ochrany dítěte.

Čtěte také:

Jak si to zařídit v porodnici?

V českých porodnicích už je dnes poměrně běžné, že vám dítě hned po porodu položí na nahou hruď. Přesto je dobré se s personálem domluvit předem a ujistit se, že miminko bude hned od počátku u vás a že vás od něj neoddělí lékařskými výkony, které mohou počkat. S dítětem byste měla v nerušeném fyzickém kontaktu, kdy se vaše pokožky dotýkají, zůstat alespoň 2 hodiny.

Pokud porodíte císařským řezem, můžete si nechat miminko přiložit ke tváři, nebo ho na svou hruď může přivinout tatínek. Není to sice úplně přesně to, co by miminko potřebovalo, ale dá se předpokládat, že matčin imunitní systém umí na mikroorganismy z otcova těla reagovat lépe než na bakterie z pokožky někoho zcela cizího.

4.5.2023 4:34 | autor: Jana Mihovičová | zdroj: Citace z knihy Lauren Sompayrac - Jak funguje imunitní systém, Článek vznil na základě rozhovorou s pediatry.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist