Samota škodí stejně jako kouření a obezita

Osamění je pro lidské zdraví podle odborníků stejně zhoubné jako obezita a kouření. Společenská izolace by podle předních světových zdravotníků měla patřit na seznam vážných rizikových faktorů vedoucích k závažným chorobám. Podle psychologů působí samota zhoubně nejen na duši, ale také na fyzické tělo. A s krizí rodiny a prodlužujícím se životem sociálně izolovaných lidí přibývá.

Lidé, kteří sui uvědomují svou ne vždy dobrovolnou samotu prožívají větší stres a roste u nich riziko vzniku Alzheimerovy choroby. U osamoceného člověka dochází také k oslabení vůle a vytrvalosti a tím ke zhoršení životního stylu ve smyslu zdravé životosprávy.

Profesor John Cacioppo z University of Chicago tvrdí, že samota nejenže mění chování, ale souvisí také se zhoršením průtoku krve v oběhové soustavě. Dále vede samota k prudšímu nárůstu hladiny stresového hormonu kortizolu v krvi ráno po probuzení, zhoršuje reakci imunitního systému, zvyšuje krevní tlak a také míru deprese.

Osamocení snižuje schopnost ovládat se

Osamocený a společensky izolovaný člověk je na tom ve srovnání se společensky vytíženým jedincem jako silný kuřák vůči nekuřákovi.

„Ohromilo nás to všechny, mě i mé kolegy, protože vliv je obrovský. Naše studie dokazuje, jak mocný vliv samota na zdraví má. Osamocení lidé mají velmi špatné zdraví. Cvičí méně a mají menší výdrž. Konzumují tučnější jídla. A dopřávají si více tuků a cukrů. Osamocení snižuje schopnost ovládat se,“ tvrdí profesor Cacioppo.

Podle něj dnes sociálně izolovaných a osamocených lidí přibývá, zejména z řad starších lidí.

Na vině je obecná „krize rodiny“: lidé se dožívají vyššího věku a děti se zárověň brzy osamostatňují a z rodiny odcházejí.

Navíc mají lidé stále méně blízkých přátel a jsou méně družní.

Zdroj: Novinky, Famous

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist