Vaginálních problémů se nezbavíte! Nebo ano?

PŘÍBĚH Asi bude znít jako pořádné klišé, když začnu tím, že se vám chystám popsat svůj nekonečný boj s vaginálními problémy. Jenže on to je boj tvrdý a hlavně strašně nepříjemný a po dvou letech neustálého vracení se zdá fakt nekonečný. Je to teda klišé?

vaginalni_problem-istock_000023165556medium-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Ani nevím, jestli se o takových věcech má veřejně psát. Jenže když poslouchám kamarádky, jak to řeší šeptem u kafe, nebo si pročítám desítky diskuzí, kde si ženy radí, jak se toho zbavit, a po mých zkušenostech je polovina zaručených rad jen hromada nesmyslů, které nepomůžou, sice neublíží, ale trápení prodlouží, tak myslím, že má. A když jsem dostala možnost vypsat se ze svých zkušeností, řekla jsem si proč ne – třeba pomůžu nějaké stydlivce, která o tom nechce mluvit s nikým a bojí se i ke gynekologovi. Jednu takovou fakt znám. Takže Andreo, je to hlavně pro tebe.

Začalo to paradoxně – zavinil to kondom. Našla jsem si nového přítele (teď už ex, neměl ten vztah dlouhého trvání, ale vzpomínku na něj mám pořád :-() a ze začátku jsme se chtěli oba chránit, takže jsme se milovali s kondomem. Jenže. U mě se asi projevila alergie na kondom – přesněji na pryž nebo latex v nich obsažený, co já vím. Kondom mi rozhodil poševní prostředí a mně začala muka – hrozné svědění a pálení. Nešlo to vydržet. Jejich intenzita mě dováděla k zoufalství – nepřeháním, kdo zažil, potvrdí.

Sedla jsem k počítači a začala hledat příčinu a hlavně léčbu. Bylo mi jasné, o co se asi jedná. Nejedna kamarádka to měla, takže jsem byla lehce v obraze. Aspoň jsem si to myslela. Zahájila jsem léčení.

První fáze vycházela z alternativní medicíny a babských rad. Na gynekologii se mi nechtělo, doktory nemám ráda a jako smrtelná nemoc mi to nepřišlo – svědění a pálení za vážné fakt nepovažuji, maximálně za nepohodlné. Dlužno dodat, že alternativní léčení, ke kterému jsem se uchýlila, nebylo marné, potíže na čas ustoupily, jenže po nějaké době se zas s neztenčenou silou vrátily.

Vyzkoušela jsem a krátkodobě pomáhalo:

  • Koupele v octové vodě
  • Palmový olej – orálně i vaginálně (to obzvlášť)
  • Hodně kysaných mléčných výrobků – jak ke svačině, tak zaváděné do vaginy
  • Užívání velkých dávek laktobacilů
  • Lichořeřišnice a česnek jako přírodní antibiotika (jen ústně)
  • Do koše letěly všechny syntetické kalhotky, nakoupila jsme bavlněné
  • Přestala jsem na mytí intimních oblastí používat mýdlo, omývám pouze vodou

Tak jsme spolu bojovaly skoro celý rok – svědění a já. Za tu dobu se vrátilo třikrát. V létě jsem se nechala umluvit a šla si zaplavat do bazénu. Bazény totiž nesnáším – moc lidí, moc chlóru, moc betonu – a teď mám další důvod: V noci mě probudilo důvěrně známé pálení a ráno mě z kalhotek zdravil nový známý – odporný, hnusně zapáchající výtok.

Poševní infekce můžeme rozdělit na tři typy:

  • bakteriální zánět pochvy (bakteriální vaginitida) – hlavním příznaky jsou výtok, někdy hnisavý, nazelenalý, jindy i řidší, zpěněný, dále zarudlá a bolestivá sliznice, pálení a svědění
  • kvasinkový zánět pochvy (mykotická vaginitida) – ženy trpící touto infekcí pociťují sucho, svědění až pálení, trpí na zarudlou a bolestivou sliznici a bělavý, hrudkovitý, někdy až tvarohovitý výtok
  • bakteriální vaginóza – projevuje se bez známek zánětu, spíše bělavým až našedlým výtokem, někdy bývá typický „rybí zápach“ výtoku

Zahájila jsem léčbu jako obvykle. Jenže po menstruaci to tu bylo zase. A po další zase. Nasadila jsem tedy velice tvrdou nízkosacharidovou dietu. Když nebudu jíst bílou mouku, kynuté výrobky, sladké, čokoládu – zkrátka věci, které podporují růst kvasinek, tak se toho musím zbavit.

Jenže ouha. Nebyla to kvasinková infekce, jak jsme se dověděla od gynekologa, ke kterému jsem nakonec zašla. Bylo mi vysvětleno, že trpím takzvanou bakteriální vaginózou.

Teď vložím (svými slovy) krátkou přednášku, kterou mi gynekolog udělal: „Bakteriální vaginóza je nejčasnější gynekologické onemocnění, projeví se zhruba u poloviny žen s výtokem. Vlivem málo kyselého pH v pochvě dochází k úbytku „hodných laktobacilů“, tzv. probiotik, které udržují sliznice v rovnováze. Tím, že se porušila rovnováha, se přemnožily patogenní bakterie, které způsobují problémy. Musíme je „vybít“, a to za pomocí antibiotik.“

Upozornil mě, že jde o poměrně nebezpečné onemocnění, které neléčené může mít za následek zánět děložního hrdla, dělohy, močových cest a dokonce může zvýšit riziko přenosu jiných infekcí – papilomaviry, kapavka atd. Naštěstí se u mě nic takové neprojevilo. Možná zásluhou samoléčby. 🙂

Nasadil mi antibiotika, chtěla jsem lokální, ale přemluvil mě na celoplošná. Po jejich dobrání veškeré problémy ustoupily. Jenže za tři měsíce jsem byla v ordinaci zpět a celé kolečko se opakovalo. Když se obtíže objevily potřetí, zasedla jsme opět k internetu, abych se dovzdělala.

Mimo jiné jsem se dočetla, že bakteriální vaginóza souvisí s hladinou estrogenu v těle, třeba u prepubertálních dívek a žen po menopauze se nevyskytuje, zato častější výskyt je třeba u kojících nebo při užívání nízkodávkované antikoncepce, kdy se hladina estrogenů v těle snižuje. Estrogen ovlivňuje kvalitu vaginální sliznice a tedy i její osídlení prospěšnými bakteriemi.

Také jsem se dozvěděla, že po léčbě antibiotiky je dobré vytvořit podmínky pro růst laktobacilů a dalších „hodných“ bakterií. Na to jsou nejlepší prebiotika, která fungují jako potrava pro probiotika, tedy pro ony žádoucí bakterie. A to umí prostředek Femibion Intima, který jednak obsahuje fytoestrogeny, které podporují růst sliznice a pak ona zázračná prebiotika, kterými se živí laktobacily. Doufám, že jsem to vysvětlila dost srozumitelně.

Když jsem na gynekologii hlásila svůj objev, říkal mi pan doktor, že už o tom slyšel, ale žádné zkušenosti s tím nemá, ale rozhodně nemůžu nic zkazit. Zkusila jsem a mám už půl roku klid. To je zatím nejdelší období.

Čeká mě zatěžkávací zkouška, poznala jsem zajímavého mladíka a chystáme se do bazénu…

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist