Odpolední siesta: osvěží nebo ještě víc unaví?

Po dobrém a vydatném obědě padne obvykle na člověka únava. Tělo si žádá klid, aby mohlo trávit. Poslechnut, se ale zdráháme. Nehodí se to. A děláme chybu! I pětiminutová siesta nás může osvěžit a vlít novou energii do žil. Druhá půlka dne díky ní bude mnohem příjemnější a vy budete mít více síly. Třeba na vaše až moc živé ratolesti.

shutterstock_143217670-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Odpolední siesta není vyhrazena pouze modernímu člověku, naopak, má kořeny v hluboké minulosti. Pračlověk unavený neustálou honbou za potravou se právě po jídle cítil plně uspokojený a mohl si dovolit odpočinout.

Teprve mnohem později se ukázalo, že krátký odpočinek v půlce dne je důležitý v různých povoláních, která vyžadují velkou dávku soustředění, jako třeba u pilotů, dálkových řidičů atd. Pro každého je to výborný prostředek proti stresu, dělá dobře našemu srdci.

Každému ale vyhovuje jiný typ siesty, jiná délka. Takže si teď vybereme siestu na míru.

Půlhodinka v leže – nejefektivnější

Zdá se vám půlhodinka málo? A vidíte, jde o nejefektivnější doba odpočinku. Při půlhodinovém odpočinku z nás spadne únava, doplníme energii na zbytek dne, mozek pak znovu zapne.

Ostatně siesta pochází z latinského sixta, tedy šestá hodina po východu slunce, tedy čas po poledni. Tehdy se nám také snižuje tělesná teplota, a proto snáze usínáme.

Takže neváháme, natáhneme se po obědě a odpočíváme. Ale ne víc jak půl hodiny. Protože když to přetáhneme a probudíme se uprostřed fáze hlubokého spánku, budeme „jak praštění“. Je důležité zůstat ve stavu pohybujícím se na pomezí bdění a lehkého spánku. Když nás někdo při tom vyruší, tak nás vlastně neprobudí.

Ideální je, když jsme dostatečně vyspalí. Jinak totiž hrozí, že usneme tvrdě a nadlouho. Siestě by se měli vyhnout lidé trpící nespavostí, protože jejich potíže by se tím jen zhoršily.

Hodina a půl – dobití po náročné noci

Moc jste toho nenaspali? V tom případě se nerozpakujte a dopřejte si „královskou“ siestu, protože zbytek dne bude mnohem efektivnější, když budete odpočatí než neustále bojující s únavou.

Taková siesta by pak měla trvat hodinu a půl, přibližně stejně jako jeden spánkový cyklus. Natáhneme se, když budeme cítit, že nás zmáhá spánek. Probudit bychom se měli nechat po hodině a půl. Není dobré přetahovat, načínat nový spánkový cyklus.

Procitnutí by mělo být pomalé a příjemné, abychom se cítili odpočinutí a plní nových sil. Těm, kdo potřebují dohnat pořádný spánkový dluh, nezbývá než zapomenout na všechny budíky a spokojeně prospat celé odpoledne.

Účinná bleskovka – stačí 5 minut

Nevěříte, že by pět minut se zavřenýma očima mohlo mít nějaký efekt? Věřte, že únavu ze sebe setřeseme i v takto krátkém čase. Přímo zázračně zafunguje před nějakým důležitým setkáním anebo po dlouhé jízdě dopravním prostředkem.

Minisiesta se dá nacvičit, ne každému se totiž daří odpoutat se na tak krátký okamžik od reality.

Postup při minisiestě:

  1. Najdeme si nějaké tiché místo. Posadíme se, opřeme si záda a ruce necháme volné. Nohy máme celými chodidly na zemi, to nám zaručuje, že se udržíme na prahu bdělosti.
  2. Uchopíme předmět, který by při pádu na zem nadělal hluk, a zavřeme oči.
  3. Během minuty dvou přeneseme svou mysl na místa, kde se naše tělo dotýká podložky. Soustředíme se na ramena, záda, hýždě, stehna, chodidla. Cítíme čím dál víc váhu svého těla.
  4. Třikrát nebo čtyřikrát se zhluboka nadýchneme nosem, až do břicha a potom pomalu vydechneme. Výdech by měl být delší než nádech. V myšlenkách se nezabýváme žádnými problémy, soustředíme se jen na svůj dech. Jsme na rozhraní bdění a spánku.
  5. Jakmile předmět upustíme, je čas se probrat. Vrátit se do reality.
  6. Probíráme se zvolna. Narovnáme se, protáhneme se, je konec minisiesty.

Pro Žijemenaplno.cz napsala Helena Chvojková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist