Skákání gumy: Dnešní děti už netuší, co to je

Přes gumu skákala generace narozená v 70. a 80. letech minulého století. Skákala skoro výhradně děvčata, chlapci měli jinou zábavu. Po revoluci skákání zmizelo a dnešní děti už ho skoro neznají. Ale to se může hravě změnit, stačí si koupit gumu a naučit je to.

„My jsme skákaly neustále a všude, o přestávkách ve škole, po škole u klepáče (kovový stojan na klepání koberců). To byl náš Facebook, tam jsme se setkávaly s kamarádkami a říkaly si všechno podstatné,“ vzpomíná na dětství čtyřicetiletá maminka z Prahy.

V 80. a 90. letech se opravdu skákalo všude. Kdo neměl nikoho, aby mu držel gumu, dával si ji na nohy od dvou židlí a skákal klidně sám. Když byly holky dvě a chyběla jim třetí, guma se rozvázala a zachytávala se za lampu nebo třeba o popelnici. Kluci hráli čáru, holky skákaly gumu, panáka nebo přes švihadlo.

guma_25.jpgTeď jsou tyhle retro hrátky zase in a kdo s nimi začne, sklidí vlnu nadšení všech stejně starých kamarádek kolem. Další maminka z generace tzv. Husákových dětí spustila vlnu tsunami: „Dcera dostala gumu k Vánocům, na jaře jsme začali skákat a bylo to hodně nakažlivé. Dnes už mají gumu všechny kamarádky kolem. Jsem ráda, lepší než na Facebooku nadávat, že to dnešní děti neumí, je koupit gumu a vyrazit skákat spolu s dětmi.“

Přes gumu skáče celý svět

I když si to mnozí myslí, neskákalo se jen u nás v tehdejším Československu. Skákalo se a skáče dodnes po celém světě. Turci narození před čtyřiceti lety proskákali celé dětství stejně jako my, Poláci gumu dodnes milují, skáčou i Němci, Angličani, Američani, na internetu jsou krásné fotky skákajících černoušků z Afriky, školáčků z Jižní Ameriky i odjinud.

Za železnou oponou se přestalo skákat až po revoluci, kdy děti vyměnily céčka a gumu za elektronické hry a další vymoženosti ze západu, o kterých si dříve mohly nechat jenom zdát.

guma_12.jpg

Všeobecně platný návod neexistuje

Skáče se všude a všude jinak. I v jednom městě může existovat nespočet variant. Na YouTube jsou videa z Polska, kde skáčou malé holčičky tak těžké sestavy, že to vypadá jako vrcholový sport. Skokanky z Japonska to také občas pojímají jako posilování než jako obyčejnou zábavu pro všechny věkové kategorie.

Když ale něco jednoduchého naučíte svoje děti, budou nadšené. Sportovní náčiní se dá koupit za pár korun a můžete se hýbat kdekoli, kde je jen trochu místa.

Jak skákat? Můžete začít třeba podle tohoto videa

Je to jeden z možných „základů“ a zvládnou ho i malé děti. Někdo základní skoky skákal jinak nebo jednodušeji nebo obtížněji, tohle je prostě jen možnost, jak začít. Dva drží gumu u kotníků, třetí odskáče základ. Pak se zvyšuje obtížnost tím, že se guma zvedá výš. Od tzv. „čtyřek“ se neskáče, ale chodí se to. Kdo to zvládne, „odchodí“ stejnou sestavu až do „osmiček“, které jsou v podpaží.

Výškové úrovně obtížnosti (podle toho, kde se drží guma)

  1. u kotníků
  2. vprostřed lýtek
  3. u kolen
  4. pod hýžděmi
  5. na bocích
  6. v pase
  7. u prsou
  8. v podpaží

„Dceři je šest let a tuhle jednoduchou sestavičku se hned naučila. I náš čtyřletý syn. Ten tedy zvládá jen první úrovně, ale skáče rád. Vůbec mu nevadí, že je kluk. Dneska už se to asi tak neřeší,“ libuje si pražská maminka.

Čtěte také:

Pokud chcete skákat i něco víc, ptejte se pamětníků kolem vás. Komu je dnes 40 plus, bude určitě znát alespoň pár skoků. Vždyť pro jednu generaci to byl hit číslo jedna, takže když se zase vrátí, každý si rád zavzpomíná, jak byl šťastný jako dítě, které hopsalo přes gumu od tepláků zvanou „teplákovka“. Všem bylo jedno, že se pak maminky a tátové zlobí, když jim spadnou tepláky. Tehdy šlo o to vzít gumu a skákat a skákat a skákat…

image.jpeg

O takových krásných gumách na skákání si mohly nechat Husákovy děti jen zdát. Tehdy byla jen bílá guma ze starých tepláků.

19.5.2016 12:49 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist