Těhulka LIVE! Veronika (25): Nepočítám dny

Už dva týdny jsem bez své drogy. Bez práce. Absťák se ale nedostavuje. Pořád něco dělám. Doháním resty – stříhám videa kamarádkám, uklízím, pořádám rozlučkové party, učím se vařit. No, vlastně jsem zatím ukuchtila jediné jídlo: špagety (podle Tomova pečlivého návodu po telefonu). Ale to byl jen můj kulinářský začátek.

Nenudím se. A nepočítám dny do termínu, který se podle těhotenské průkazky už nezadržitelně blíží. Až bude Anitka připravená, dá vědět. Ostatní ale počítají pečlivě. A tak někdy nestačím odepisovat na smsky a maily.

A zase jsem se v sobě trochu spletla. Když jsem četla zážitky ostatních těhotných maminek v období těsně před porodem, naprosto jsem chápala jejich pohoršení nad zvědavým okolím. „Už rodíš?“ „A cítíš, že se to blíží?“ „Jsi pořád dva v jednom?“ Říkala jsem si, že podobné dotazy mě asi pěkně vynervují. Ale ani ne. Vlastně se je snažím brát jako projev zájmu. Ne, že by mě zrovna bavilo pořád odpovídat na podobné otázky. Beru to jako nutnou součást posledních těhotných dní. Svým nejbližším klidně dvacetkrát řeknu: „Je mi fajn, ale ještě nic.“ Stejně jde jen o to, aby mě slyšeli. Nějak uklidnili vlastní nervozitu. A dokud tu svou nepřenesou na mě, jsem v pohodě. A když se najednou ozvou lidi, o kterých jsem roky neslyšela, spíš mě to udiví. Vlastně ani nevím, jak reagovat. Sama taková nejsem. Stejně jako nesahám těhotným na břicho, tak by mě ani nenapadlo vzdáleným známým najednou psát dotazy, jestli UŽ rodí.

Daleko víc mi ale vadí, když se někdo ptá: „Máš strach?“ „Bojíš se bolesti?“ Nebo ještě hůř – dává mi super rady, že porod – to nutné zlo – prostě musím přežít. Vytrpět si to. Projít peklem. A pak rychle zapomenout. Naštěstí podobný postoj nemá každý. Jedna moje známá mě nedávno kontaktovala přes Facebook a popsala mi krásné zážitky z vlastních porodů (jedna z milých zpráv, ne taková ta typu „tak jak jsi na tom?“). Taky napsala, že „všechno je v hlavě“. A já souhlasím. V mé hlavě porod: Není žádné peklo. Nemyslím na bolest. A strach nemám. Bude to zážitek, který prožiju s nejmilovanějším člověkem. A při kterém se staneme rodinou. Taky si o porodu často povídám s mámou. Ani ona se nebála. A až na křeč v lýtku, která ji chytla zrovna v nejnevhodnější okamžik, vzpomíná na můj příchod na svět moc hezky.

Když se začaly množit dotazy, jestli se TO blíží, zamyslela jsem se. Můžu vůbec relevantně odpovědět jinak než: „Jak to mám, sakra, vědět?“ Sbírám různé indikátory na internetu i přes kamarádky a postupně je zase vylučuji. Třeba sestouplé břicho – jedné kamarádce kleslo tři týdny před porodem, druhé vůbec. Nebo hlenová zátka – některé ženě odchází pár týdnů před porodem, další několik dnů nebo dokonce až při porodu. Taky se říká, že maminka může těsně před dnem D pocítit nenadálou euforii. Jenže tu já už (ve vlnách) prožívám poslední týdny.

Minulou středu jsem byla u své doktorky Evy. Nejdřív přišel na řadu monitor – zařízení, které měří ozvy srdce a taky stahy dělohy. Po vyšetření mě potěšila zprávou, že porodní cesty se připravují. Paráda. Děložní čípek se zmenšuje a otevírá. Ale i tento indikátor blížícího se porodu je stejně nevyzpytatelný jako všechny ostatní – fáze „příprav“ může trvat dny i týdny. Takže tolik ke všem znamením.

Anitka si řekne, až bude chtít na svět. O tom nepochybuji. Je totiž chytrá. Ani o tom nepochybuji. Z kurzu hypnoporodu jsem si ale odnesla pár babských rad, jak miminku připomenout, že už je čas. Pomoct prý může ananas, datle, dlouhé procházky, sex, trocha červeného vína nebo teplá vana. Tak proč tato „vyvolávadla“ nevyzkoušet? A když nebudou fungovat, nevadí. Jedno je příjemnější než druhé.

Tak zatial. Vaše V.

3512_0682.jpg

MUDr. Eva Kašíková a Těhulka LIVE! Veronika – ve třetím měsíci.


Zprávy z ordinace CMC: Přípravy na porod

Veroničino těhotenství se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Porod může přijít už velmi brzo. Veronika již podstoupila vyšetření kardiotokografem, které maminky absolvují poslední 2 týdny před porodem. Přístroj kontroluje srdeční odezvy miminka a aktivitu dělohy.  V ordinaci se mluvilo kromě jiného také o řízení auta v závěru těhotenství. Paní doktorka Kašíková rozhodně doporučuje na volant alespoň měsíc před plánovaným porodem zapomenout. Důvody jsou jasné. Kontrakce nebo prasklá voda při řízení, to nevěstí nic dobrého. Veronika také v poslední fázi těhotenství absolvovala testy na přítomnost streptokoka v porodních cestách. Výsledky byly v pořádku. Pokud ale nejsou a zjistí se přítomnost bakterie na sliznici, dostane maminka během porodu dávku antibiotik, která by měl ochránit miminko před případnou nákazou.

Během poslední prohlídky se také probíral porodní plán. V našem případě se jednalo o přátelskou ústní dohodu. Veronika bude rodit s paní doktorkou Kašíkovou, což je optimální situace, která je ovšem v Čechách poměrně neobvyklá. Málokterá žena zažije takovouto kontinuitu porodní péče, kdy při porodu asistuje zdravotník, který o nastávající maminku pečoval i během těhotenství a vznikl tak prostor pro navázání vzájemné důvěry. Většina rodících žen pozná asistující personál až v porodnici, což někdy může dost ovlivnit pocit bezpečí a intimity. Na klinice Canadian Medical Care ale naprostá většina žen rodí s lékařem, který se o ně staral i v průběhu těhotenství. Do týmu navíc brzo přibude i porodní asistentka a dula pro ženy, které budou mít zájem o její kontinuální péči, což je v českých podmínkách skoro unikát.


Veronika právě prožila 39. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476620148198636.jpg

Chcete dostávat každý týden obrázek zobrazující přesně váš týden těhotenství s podrobným popisem, jak se vaše miminko vyvíjí? A k tomu spousty praktických informací souvisejících s aktuálním týdnem vašeho těhotenství? Je to jednoduché. Zaregistrujte se zde a je to. Každý týden vám ve schránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru vašemu týdnu gravidity!

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist