Hypnoporod je cesta, jak rodit příjemně

Řekněte slovo POROD nastávající mamince v posledním trimestru těhotenství a šance, že jí začne divoce bušit srdce, její mysl se zaplaví obavami a v některých případech i panikou, je vysoká. Ona ví, že se blíží den, kdy ji ovládne síla daleko větší, než je ona sama, a bude řídit její tělo. Pro některé ženy je porod událostí plnou obav a strachu, ale pro hypnomaminky je to pouhá výzva.

Moudré ženy, které se seznámily s veděním hypnoporodu, používají hypnózu pro zbavení se bolesti a strachu z nastávajícího porodu. Zatímco v minulosti slovo „hypnóza“ představovalo obrázek jevištních šarlatánů nutící publikum k ponižujícím výkonům, je dnes běžné používat hypnózu k terapeutickým účelům v mnoha odvětvích medicíny, například v zubní anestezii či soukromé terapii. I přesto hypnózu obestírá mnoho mylných představ, které mohou leckoho od tohoto velmi účinného terapeutického prostředku odradit.

Fakta týkající se hypnózy:

 • Veškerý hypnotický stav je samohypnóza, terapeut je pouze průvodcem.
 • Jestli se uvede do hypnotického stavu, zůstane v něm nebo z něj vystoupí, se člověk rozhoduje pouze svou vlastní vůlí.
 • Přibližně 90–95 % obyvatelstva může být hypnotizováno. Svolnost, víra a motivace hrají velkou roli při schopnosti hypnotizace.
 • Během hypnózy nespíte ani nejste v bezvědomí a můžete se kdykoli z hypnotického stavu „vrátit“ pouhým chtěním.
 • Je jednodušší zhypnotizovat lidi se silnější myslí a vůlí – ne naopak, jak se často domníváme.
 • Nikdo nemůže hypnotizovaného donutit vyzradit tajemství nebo informaci proti jeho vůli.
 • Hypnóza není nábožensky orientována, je to jen cesta, jak zaměřit vaši mysl k pozitivu.

Kde využít hypnózu

Ve zdravotnictví a zubních ordinacích je hypnóza využívána pro pacienty, kteří trpí život ohrožující alergií na anestetika. Hypnóza má v těchto případech velký úspěch a pacienti jsou schopni podstoupit zákroky bez léků a bolesti. To je důkaz, že mysl může být trénována, aby pocit nepohodlí a bolesti daná osoba vnímala jen jako tlak.

Hypnóza a porod

Vytěsnění bolesti jde pomocí hypnózy docílit také při porodu. Čím více relaxace a klidu maminka u porodu zažívá, tím více se její uvolnění prohlubuje a je schopná se uvést do hlubokého stavu hypnózy. Při kurzech hypnoporodu se maminky učí, jak fyzického uvolnění a relaxace dosáhnout. K tomu je důležitý trénink a cvik, a proto se maminka na porod připravuje i sama doma s použitím vizualizací. Když si osvojí schopnost obejít hypnózou vědomou mysl, může své podvědomí doslova naprogramovat, aby věřilo, že porod je pohodlný, lehký a radostný.

Strašení porodem

V jiných kulturách je porod brán jako přirozená a normální událost v životě ženy. Rodičky jsou podporovány jinými ženami a děti jsou této události často přítomny. Zrození oslavováno a uctíváno. Mladé dívky pak vyrostou s vírou, že porod je pozitivní událost a jejich očekávání z narození miminka toto přesvědčení odráží. Výsledkem je, že jejich porody jsou podobné těm, které viděly na vlastní oči – bez bolesti a strachu. Očekávaný porod vnímají pozitivně.

V naší společnosti je tomu právě naopak. Po mnoho generací nám bylo sugerováno, že rození miminka trvá mnoho bolestných a útrpných hodin doprovázených strachem a úzkostí. Z příběhů, které slýcháváme od přátel a rodinných příslušníků nám běhá mráz po zádech, a tak se toto „dědictví“ předává z generace na generaci. A tak při porodu zažíváme bolest – velké části pouze proto, že ji samy čekáváme!

Čtěte také:

Pozitivní terapie proti strachu

Když si účastníci kurzu hypnoporodu uvědomí, jak je tělo ovládáno myslí, naučí se obklopovat pozitivními lidmi a zprávami. To jim pomůže vytvořit si pozitivní pohled a víru v krásné a radostné zrození plné míru.

Terapie „Uvolnění strachu“ je nedílnou součástí kurzu. Budoucí rodiče během ní projeví své obavy, začnou se propracovávat k jejich řešení a nakonec je uvolní. Strachy během porodu mohou vyvolat napětí, které způsobuje bolest, která zase generuje více strachu a celý proces se neřešitelně zacykluje.

Strach paralyzuje

Při pocitech strachu a napětí se do cév uvolňuje adrenalin, tělo nemůže efektivně pracovat a porod se zpomaluje až nakonec může dojít k císařskému řezu. Osvobození se od strachu při porodu může mít zásadní vliv na jeho průběh.

Paní svého porodu

Na kurzech hypnoporodu se ženy učí, jak se uvést do sebehypnózy a vytvořit si tak své vlastní přírodní anestetikum kdykoli a kdekoli je žena potřebuje. To je velmi důležité, protože jakékoli léky, které jsou rodící ženě podány, mohou být nebezpečné jak pro ni, tak pro miminko. Žena trénovaná v technice hypnoporodu má naprostou kontrolu nad svým tělem a je aktivním účastníkem průběhu porodu. Důvěřuje svému tělu a jeho přirozené schopnosti porodit jemně a snadno. Čím více její porod postupuje, tím hlouběji se žena uvolňuje. Její mysl je programována tak, aby jí dala přesně to, co ona chce a potřebuje.

Nejdůležitějšími klady hypnoporodu jsou:

 • kratší a pohodlnější porod
 • snížená potřeba nebo úplné odmítnutí chemických léků proti bolesti
 • vytvoření pevnějšího pouta mezi matkou a miminkem
 • usnadňuje správné přisání miminka k prsu – matka se cítí pohodlně a sebevědomě
 • miminka lépe pijí z prsu, jsou klidnější, uvolněnější a vnímavější
 • studie dokazují, že hypnoporodní miminka mají vyšší Apgar skóre (první test – Appearance, Pulse, Grimace, Activity, and Respiration)
 • u ženy vzniká menší potřeba nástřihu hráze a eliminace pocitu vyčerpání při porodu
 • techniky hypnoporodu lze použít i při císařském řezu nebo vyvolání porodu
 • poporodní rekonvalescence má bezesporu rychlejší průběh
 • riziko poporodní deprese se značně snižuje
 • technika hypnoporodu může být použita kdekoliv – doma, v nemocnici, v porodním centru
 • použití hypnoporodní techniky zvyšuje šanci, že miminko v poloze „koncem pánevním“ se otočí hlavičkou dolů

Tatínek či společník po kurzu při porodu se cítí uvolněně, klidně a rozumí své roli a ví, jak komunikovat s porodní asistentkou a doktorem.

Učení hypnoporodu je zastáncem zdravého, přirozeného porodu bez intervencí, ale chápe, že ne vždy je to možné. Kurz hypnoporodu poskytne budoucím rodičům dostatečné množství informací, aby mohli spolu učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaši rodinu.


Text: Michaela Kalusova, je pořadatelkou kurzů Hypnoporodu v Čechách, v Londýně absolovovala kurz „Učitel hypnoporodu“ u Katharine Graves. www.jemnezrozeni.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist