Těhulka LIVE! Veronika (31): Dáme prso

Anitka je extrémně akční dítě. Přes den téměř vůbec nespí. Když usne na celou hodinu v kuse, nevěřícně se chodím dívat k postýlce. Malá je prostě po rodičích. Nemá ráda nudu a touží po různých podnětech. Chvilku se dokáže zabavit sama, ale když se dlouho neděje nic zajímavého, umí se ozvat.

S Tomem jsme zjistili, že nejčastěji se Anit zklidní a usne při/po kojení. Navíc snad nikdy nemá dost. Jakmile se dostane do blízkosti bradavky vonící mlékem, začne otevírat pusinku a hlavou kymácí ze strany na stranu. „Mámo, mlíko,“ říká nejdřív těmito sacími pohyby, a když dost rychle nezareaguji, tak přidá i důrazné hladové kňourání. Někdy mi její mléčná posedlost přijde trochu moc silná. A tak se ji snažím různě zabavit.

Chodím s ní po bytě a ukazuji a popisuji jí každý kus nábytku. Motivuji ji barevnými hračkami. Nechávám ji nahou kopat nožkama na hrací dece. Cvičím s ní cviky pro miminka. Chodíme na krátké procházky. Houpám ji na všechny způsoby. Na uklidnění zbožňuje pozici „tygříka“ – ale hlavně od Toma. Na jeho stabilní paži se na břiše cítí asi bezpečněji než u mě. Když už mi dojdou nápady a energie… nakonec vždycky DÁME PRSO.

kojici_anitka-1101x619.jpg

Hláška „dáme prso,“ už se stala součástí koloritu šestinedělí. S Tomem nás vždycky rozesměje. A protože ji používáme celkem často, je u nás opravdu veselo. Zatímco v noci je Anitka nejvzornější dítě a spí klidně i čtyři hodiny v kuse, přes den „dáváme prso“ mnohem častěji.

Kojení je věda. Sotva se čerstvá maminka trochu rozkojí, naučí se pár správných pozic, přestanou ji trápit popraskané bradavky a příliš nalitá prsa, vyrojí se další otázky: Jak často kojit? Může být mléko „slabé“ nebo ho může být málo? Snažím se toho o kojení dozvědět co nejvíc – od laktační poradkyně, od doktorky, z různých odborných článků. Z toho množství informací jsem zjistila a přijala za své: mléka není málo, je ho přesně tolik, kolik si Anitka řekne (podle toho, jak často pije, tak rychle se tvoří další). Není slabé ani silné – kvalita odpovídá potřebám miminka. A taky jsem se rozhodla kojit tak často, jak si naše dcera říká. Prostě dám volnou ruku (nebo spíš v tomto případě pusu) Anitce. Ta má – na rozdíl ode mě – silné instinkty, nepoznamenané tabulkami, radami jiných matek, pravidly. Každé miminko je jiné. A já věřím, že Anit ví.

Tolik k teorii. Jenže řídit se jí v praxi je někdy malinko těžší. Potřebuji podporu. Potřebuji, aby mi někdo pořád dokola říkal, že to dělám správně. Potřebuji povzbudit a pochválit. A naštěstí tohle všechno mám. Mám totiž Toma. „Holky moje, jak jste se měly?“ Volá už ode dveří, když přijde z práce domů. Pak si rychle umyje ruce a běží se pomazlit s Anitkou. Jeho úsměv je nakažlivý. Úplně se rozzáří štěstím, když Anitku vezme do náručí. Během chvilky mě zaplavuje radost. A když na něj vychrlím své obavy, všechny mé pochybnosti rozptýlí svou matematickou logikou. Zase jsem sebejistá máma.

Anitka má už víc než měsíc! Uteklo to tak strašně rychle a naše dítě dělá každý den pokroky. Roste před očima. Takže tento kojící maraton je podle mě jen období, které rychle pomine. Tak proč si ho neužít? Vždyť při kojení zažívám jeden z nejkrásnějších pocitů, které znám! Takže dost psaní… dáme prso.

Zatial. Vaše V.

anitka_5_tyden-1101x619.jpg


Chcete dostávat každý týden obrázek zobrazující přesně váš týden těhotenství s podrobným popisem, jak se vaše miminko vyvíjí? A k tomu spousty praktických informací souvisejících s aktuálním týdnem vašeho těhotenství? Je to jednoduché. Zaregistrujte se zde a je to. Každý týden vám ve schránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru vašemu týdnu gravidity!

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist