Veronika ve 28. tt: Našich Pět zrození

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Minulý týden jsme se s Tomem sešli s naší porodní asistentkou. Znám ji už nějaký měsíc. Absolvovala jsem u ní první pohovor a chodím k ní na gravid jógu, abychom se líp poznaly. A pořád jsem měla pocit, že mezi námi stojí „něco“.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Tato schůzka měla ukázat, jestli si navzájem všichni opravdu sedneme a shodneme se na pohledu na průběh porodu. Hned na začátku jsme se pustili do debaty o dokumentu Pět zrození. A sdílení stejného názoru naprosto rozpustilo jakoukoliv bariéru. Shodli jsme se, že je to ostuda. Že by takto ženy rodit neměly. Viděli jsme stejné chyby na straně lékařů a personálu, ale i neinformovaných a manipulovatelných rodičů. Příjemné zjištění bylo, že nehájila své kolegy. Naopak. (Malá odbočka: O to víc mě pak překvapily – tentokrát negativně – reakce kamarádek, které tvrdily, jak byl dokument manipulativně sestříhaný (ehm, ony viděly hrubý materiál??) a jak je důležité dítě ze ženy „dostat“ a je jedno jak, hlavně že je zdravé). Zkrátka – najednou jsme s Tomem věděli, že ona je ONA. Žena, která bude (snad jako jediný nerodinný příslušník) u zrození našeho syna. Zrození naprosto jiného než oněch pět z dokumentu.

Pak jsme si asi hodinu a půl povídali (Tom průběžně odbíhal za Anit a snažil se ji různě zabavit). Donesli jsme i naše Porodní přání. Myslím, že se s takovým (i když samozřejmě Porodní plány i přání už jsou celkem běžnou součástí procesu při doprovázení k porodu) ještě nesetkala. Řekla nám k němu své poznatky, ovšem na většině jsme se shodli. Myslím, že během našeho rozhovoru se zrodila důvěra, kterou pro klidný porod potřebuji. Napojili jsme se na sebe. Pochopili se. Věřím, že s touto ženou bude náš porod v bezpečí.

A co v mém Porodním přání stojí? To zatím nechci prozradit. Možná je moc brzy. Možná to vše zveřejním až po porodu. Ještě nevím. Zatím je to příliš intimní a naše. A taky se asi trochu bojím, abych své Přání nezaplašila. Musím si ho hýčkat, pokorně zpracovávat, ztotožňovat se s různými možnými variantami.

A co teď? Užívám si vánočního ducha (konečně). Od soboty mám volno (pracovní) a můžu se naplno ponořit do jiných témat. A Vánoce jsou jedním z těch silných. Stromeček máme už 14 dní (což je na nás celkem pozdě, obvykle zdobíme na začátku prosince). Ovšem ještě pořád ladíme dárky. Pálíme svíčky na věnci. A rychle doháníme koledy, které jsme minulé týdny zanedbávali.

23. prosince jedeme na Moravu a čeká nás double – Štědrý den (dvě večeře – nejprve u našich a pak u Tomových rodičů), moravské lenošení a Silvestr na horách na Lipně – nejspíš bez sněhu: Počasí, počasí, kdy jen dostaneš rozum a přestaneš zpupně vyhánět do květu vše kolem? Vzpamatuj se, je prosinec!

A taky řeším výbavu pro Damiánka – nemáme kočár, postýlku, autosedačku, fusaky atd. atd. Kam to vše zmizelo, když už jedno dítě máme?

Čtěte také:

A co dělám pro svého chlapečka?

Poctivě masíruji pupík a hladím Dama přes svou kůži – a u toho mažu břicho Bepanthenem. Připadá mi najednou krásné. Dostávám na něj pusinky od Anitky i Toma. Často se vlní, až se bojím, že mi Damík prokopne kůži a vyjde ven.

A se synem vedu láskyplné konverzace (nejen o tom, aby mi to břicho neprokopl :-)).

A zobu Femibion, abych pěkně podpořila průtok krve cévami do placenty.

A snažím se jíst zdravě a často. A občas si ulítnu na pořádně pikantní indii nebo číně.

A poslouchám relaxace z hypnoporodního kurzu (a většinou u nich usnu, což je vlastně taky super).

A těším se na všechny knihy o sourozencích a novorozencích a porodech, které si plánuji přečíst.

A pořád myslím na našich Pět zrození, které přinese příští rok. Zrození Damiána. Mě. Toma. Anit. A naší nové rodiny. Věřím totiž, že spolu s dítětem se rodí noví členové nejbližší rodiny i rodina jako celek.

A tak.

Krásné Vánoce všem!

Vaše vánoční V.


Veronika právě prožívá 28. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476599250586131.jpg


70px_cmc_banner.jpgLékařskou péči Těhulce LIVE! poskytuje: CMC – soukromá klinika, která klade mimořádný důraz na nejvyšší kvalitu pediatrické péče. 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist