Vykouzlete svým dětem zářivý úsměv

Zubní vady jsou tu s námi stejně dlouho jako zuby samotné. K překvapení mnohých z nás dnes trpí nějakou vadou chrupu odhadem 60–80 % lidí. Léčba komplikovaných případů u dospělých bývá mnohdy náročná a bolestivá. Proto je nejlepší zubním vadám předcházet už u malých dětí, a zajistit jim tak zdravé zuby a zářivé úsměvy.

titulka-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kdy začít s léčbou?

Kdy je tedy správný čas zajít s dítětem ke specialistovi? Odpověď je jednoduchá. K ortodontistovi vás pošle zubař ve chvíli, kdy se u vašeho dítěte objeví náznak budoucího problému. Nejlépe uděláte, když začnete s léčbou deformovaného chrupu co nejdříve. U dětí platí doporučení zasáhnout ve věku od 6 do 10 let.

Nejdůležitější je komplikacím předejít. Ty mohou v budoucnu napáchat velké škody. Proto se již u malých dětí doporučuje léčba pomocí rovnátek.

Jaký typ rovnátek vybrat?

Nejste si jisti, jaká rovnátka pro svou ratolest vybrat? Zde už odpověď tak jednoznačná není. Záležet bude především na typu vady. Pro jednoduché případy či předléčení si vystačíte se snímatelnými rovnátky. Avšak u složitých deformací dáte přednost spíše fixním rovnátkům.

Možností léčby deformací chrupu dětí dnes existuje celá řada. Jednou z těch nejzajímavějších variant jsou snímatelná fóliová rovnátka, takzvané alignery. Mezi tento druh neviditelných rovnátek řadíme i oblíbené alignery určené přímo dětem – Invisalign First. Ty nabízejí oproti ostatním typům rovnátek nespočet výhod.

Neviditelná rovnátka pro děti

Neviditelná rovnátka se jim říká proto, že nejsou téměř vůbec vidět. Jsou vyrobeny z průhledného pevného plastu, který zuby rovná do požadované polohy. Pacient fólii vždy vymění za novou přibližně po týdnu nošení. Další fólie má trochu jiný tvar, a tím upravuje chrup.

Každá Invisalign dlaha je vyrobena vždy na míru konkrétnímu pacientovi. U neviditelných rovnátek není zapotřebí provádět mnohdy nepříjemné otisky chrupu. Tato metoda byla nahrazena scanováním.

Díky absenci zámečků a drátů ušetříte svou ratolest nepříjemných odřenin dásní a jazyka. Fólie jsou vyrobeny z patentovaného biokompatibilního plastu, který neobsahuje žádné stopy monomeru. Nepředstavuje tak žádné riziko neurotoxicity a je zcela bez karcinogenních účinků.

Za zmínku jistě stojí i minimální omezení. V průběhu léčby není zapotřebí vyhýbat se jakýmkoli oblíbeným potravinám a nápojům. Vždy stačí snímatelnou fólii vyndat z úst a před opětovným nasazením si jen vyčistit zuby, což je bez rovnátek v puse také mnohem snazší.

V případě alignerů samozřejmě odpadá i lepení rovnátek na zuby a finální odstranění rovnátek. Oproti klasickým fixním rovnátkům se také léčba těmi neviditelnými většinou u dětí obejde bez nutnosti trhání zubů.

Zodpovědnost malého pacienta

Nesmíme ale zapomenout na drobná úskalí léčby pomocí neviditelných rovnátek. Výsledek bude závislý na zodpovědnosti vaší ratolesti, protože plastovou fólii je potřeba nosit zhruba 22 hodin denně. Poměrně vyšší cena také nebude ideální pro všechny zájemce.

Neviditelná rovnátka nabízí vysokou úspěšnost léčby zubních deformací, zároveň jsou pohodlná a na pohled zcela nenápadná, což malé děti jistě ocení.

Ale především se systémem Invisalign First bezbolestně ochráníte své děti před vznikem závažných ortodontických problémů. Vykouzlíte jim tak dokonale zářivý úsměv, který poroste spolu s nimi.

30.8.2021 9:26
Více o tématu: časdětiléčbazuby

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist