Péče o zuby je základ. Jak ji zvládnout s úsměvem

Zdravé návyky při čištění zubů je jeden z nejlepších dárků, které můžete svému dítěti dát. Naučte je to co nejdříve, ale hlavně správně!

profimedia-0295941231-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Je to pár měsíců, co se vám dítko narodilo, a vy konečně začínáte mít pocit, že péči o něj máte v malíku. Dítě moc často nepláče, kojení se usadilo, dokážete se domluvit… A najednou se objeví první malý zoubek a je čas se o něj postarat. Rýsuje se na obzoru další drama? Ne, protože my vám poradíme, jak dítěti čistit zuby, aby se vše probíhalo v klídku, bez pláče a přitom bylo o zub(y) dobře postaráno.

„Rodiče by měli dětem čistit zuby až do sedmi let věku. Ano, celý předškolní věk, i když se na to zdají již velcí,“ tvrdí zubař Marek Burhenne. Péče rodičů je nejdůležitější hlavně v prvních letech jejich života a je třeba vydržet, i když se to dítěti nelíbí, protestuje či pláče. Vaším úkolem je přijít na způsob, který bude vám i dítěti vyhovovat a vy spolu tuto činnost vydržíte. Nejen vydržíte, ale společně to v pohodě zvládnete! Později pak musíte kontrolovat dobu a způsob, jakým si dítě zuby čistí.

Přísnost nikam nevede

Mnoho rodičů se stále snaží odpor dětí k čištění zubů zlomit silou. Jenomže tato snaha působí spíše kontraproduktivně. Dítě pláče, vzteká se, později se začne při čištění „ulejvat“ a problémy jsou na světě. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je začít dítě strašit zubařem. „Jestli si nebudeš čistit zuby pořádně, bude ti je pan zubař vrtat!“ K pravidelné péči o zuby tahle věta dítě nedonutí, ale strach ze zubaře vypěstuje naprosto spolehlivě.

„Pokud takto vystrašené dítě přijde k zubaři a ten k němu zvolí nevhodný přístup, například je příliš přísný, může to u dětí vypěstovat až fobii. Ta je přitom velmi častá, až 50 procent dospělých přiznává, že k návštěvě zubaře se odhodlá až tehdy, kdy je k němu dožene bolest,“ vysvětluje zubní lékař Vít Baláček. Podle něj je proto pro dítě i rodiče lepší zvolit klidný přístup a vsadit na prevenci, která předchází bolesti a rozhodně je i příznivější pro peněženku rodičů.

Jděte příkladem a bavte se

Nejdůležitější je, aby vás dítě při čištění zubů co nejčastěji vidělo. Příklady táhnou. Pokud by vám čištění vycházelo na čas, kdy vás dítě nevidí, vyčistěte si je ještě večer s ním. Je to podprahová zpráva, kterou mu posíláte: „Jde o něco, co je třeba dělat každý den.“ A dělejte to i později, když vaše dítě vyrůstá, jen tak se mu zvyk skutečně dostane pod kůži. Přitom nezapomeňte ani na doplňkové kroky, jako je používání zubní nitě či ústní vody.

Brání-li se dítě, když mu chcete vyčistit zuby, vezměte si na pomoc tatínka. Vystřídejte se. Nebo si od něj nechte vyčistit zuby a pak vyčistěte zuby vy jemu. Vyčistěte zuby staršímu dítěti, i když už to dávno neděláte. Nechte nejmladšího potomka, ať si zkusí vyčistit zuby celé rodině, aby viděl, že jde o zábavu a ne o nic nepříjemného.

Celkově pak je třeba změnit úhel pohledu, jakým se na čištění zubů díváme. Často říkáme: „Tak ještě honem vyčisti zuby a spát.“ Ale čištění zubů by mělo být prioritou, měli byste sobě i svému dítěti na to vyhradit dostatek času, a ne to provádět co nejrychleji. Jinak vysíláte dítěti zprávu, že ústní hygiena není tak důležitá, jak mu tvrdíte.

Ale ruku na srdce, čištění zubů může být celkem nuda i pro dospělé. Stát několik minut nehnutě před zrcadlem a drhnout jeden zub za druhým… Kdo z vás to dělá?

Jde to i jinak. Autorka tohoto článku si při čištění zubů čte a často zjistí, že si zuby čistí mnohem déle než povinné dvě minuty. Někdo s kartáčkem v puse třeba tančí. A takový přístup doporučují i odborníci, kteří radí dítěti při čištění zubů vyprávět třeba pohádku, bavit ho vtipy, předčítat. Později můžete například společně poslouchat nějakou zábavnou písničku (například Když jde malý bobr spát) nebo si zatančit. Proveďte vše, co je třeba, aby čištění dítě bavilo.

„Mám rád v koupelně hudbu, dětem pouštím jejich nejoblíbenější písničku. A může to být i dobrý ukazatel času. Zuby by se měly čistit nejméně dvě minuty, ale u mladších dětí to může být klidně i čtyři až pět minut. Stejně celý ten čas nemají kartáček v puse, občas budou dělat grimasy a opičky, takže jen tak zajistíte dostatečně dlouhý čas na důkladné vyčištění,“ doporučuje zubař doktor Baláček.

Neomezujte se na koupelnu

Jak jsme psali, stání před zrcadlem v koupelně je nuda. Kdo řekl, že se čištění musí odehrávat právě tam? Zvláště v období, kdy nepoužíváte pastu, máte takové množství možností, kde kartáček vytáhnout a hygienu provést.

A to je právě skoro revoluční myšlenka – skutečně potřebujete při čištění zubů pokaždé použít zubní pastu? Někteří odborníci totiž považují zubní pastu za něco, co vám pouze ovoní dech. Skutečná čistota zubů je v technice, kdy kartáčkem po zubech kroužíte natolik poctivě, že po nich pak jazyk hladce klouže.

Čtěte také:

Zapomeňte na gázu

„Některé starší rady doporučují otírat dítěti první zoubky gázou namočenou v převařené vodě. No, fuj, olízli jste někdy gázu? Je to dost nepříjemné, zanechává v puse pachuť a navíc tato metoda není efektivní,“ vysvětluje zubař Marek Burhenne. Nebojte se již u malého dítěte použít zubní kartáček vhodný jeho věku a velikosti jeho ústní dutiny. Zvykejte ho již od malička na to, jak se zuby správně čistí.

21.11.2018 3:58 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist