Desatero v péči o dětské zuby

Jak správně pečovat o dětské zoubky, proč se snažit udržovat mléčný chrup v co nejlepším stavu a které zuby se nejvíc kazí? Nejen tyto otázky o by si měli rodiče klást, mají-li mít jejich děti zdravé zuby. Najít správné odpovědi nám pomohl MDDr. Zdeněk William Pelc z Canadian Medical Care v Praze.

1. Péče o dětský chrup začíná s prvním zoubkem

Už od miminkovského věku by dítě mělo postupně přivykat tomu, že mu někdo sahá do pusy. Tedy zhruba v období mezi 4. a 6. měsícem života, kdy se začnou prořezávat první zoubky, je vhodné začít miminku „čistit zoubky“. Dobře k tomuto účelu poslouží tzv. prsťáček – gumový návlek, lze ale použít například i navlhčenou vatu a minimálně dvakrát denně promasírovat dítěti dásně a otřít první zoubky. Tím se zároveň čistí plak, který miminko v pusince má.

2. Pozor na olizování

Blízkým kontaktem se přenáší ústní flóra rodičů do úst dítěte. Děje se tak polibky, olizováním dudlíku u miminek nebo olizováním lžičky, kterou krmíte batole. Dítě má pak následkem takového „přenosu“ v ústech zcela stejnou flóru jako dospělý – má-li tedy dospělá osoba zkažené zuby, s velkou pravděpodobností je bude mít zkažené i dítě. To samozřejmě neznamená, že by maminky neměly líbat svoje děti. Podstatné je uvědomit si, že matka je za zdravý chrup svého dítěte zodpovědná také dodržováním své ústní hygieny.

3. Noční kojení je třeba zapít

Pokud je dítě kojeno v noci, je dobré dát mu po kojení napít kojenecké vody, alespoň dva tři loky, aby se mléko spláchlo ze zubů. Případně může maminka navlhčeným hadříkem či vatou alespoň zoubky přetřít.

4. První kartáček musí splňovat tři kritéria

Takzvaný prsťáček zubaři doporučují zhruba do doby, kdy má dítě prořezaných prvních osm zubů (nahoře čtyři řezáky, dole čtyři řezáky), stoličky jím už rodiče totiž nevyčistí. Zhruba kolem 9. měsíce věku dítěte tedy přichází na řadu první kartáček. Ten by měl mít několik vlastností: musí mít co nejmenší hlavičku, štětinky rovně zastřižené a velice měkké. Někdy se na kartáček dá nasadit ještě terčík, který slouží jako pojistka – když maminka zoubky čistí, aby nezajela dítěti hluboko do krku.

5. Pastu může dítě používat, až když se naučí plivat

Zubní pasta v prvních letech života dítěte není při péči o zuby důležitá, protože by ji spolykalo a to by mu mohlo spíš uškodit než prospět. (Existují však i přírodní pasty pro nejmenší, které neobsahují žádný fluor a syntetické látky.) Bez pasty si dítě má čistit zuby do té doby, než je schopné spolupracovat na té úrovni, že dokáže vyplivovat, což nastane někdy ve školkovém období. Rodiče mu v tomto věku musí s čištěním pomáhat.

6. Dětem je třeba zuby dočišťovat, dokud nemají kompletní stálý chrup

Chceme-li, aby si dítě začalo čistit zuby samo, je nejlepší názorně mu to předvést – dítě se nejlépe učí nápodobou. Platí nepsané pravidlo: Když dítě vydrží čistit si zuby dvě tři minuty (za asistence dospělého) a zubař při prohlídce nenajde žádný kaz, pak už to dítě nejspíš zvládá dobře. Podle mezinárodních směrnic se doporučuje dočišťovat dětem zuby do dvanácti let věku, kdy už by dítě mělo mít téměř kompletní stálý chrup. Obvykle však rodiče pomáhají svým ratolestem s čištěním zhruba do osmi let věku.

7. Pozor na kazy! Za rovnátka mohou předčasné ztráty mléčných zubů

Není pravda, že mléčné zuby nejsou důležité. Dojde-li k předčasné ztrátě mléčného zubu, například pětky, a několik let je v chrupu volné místo, než naroste stálý zub, značí to problém: šestka, která se tam zakládá, se v kosti posune dopředu a vznikají ortodontické anomálie. To je důvod, proč mají dnes děti tak křivé zuby a proč je jich tak velké množství indikovaných na rovnátka.

8. Stoličky (šestky) se klubou nenápadně – nezapomínejte na ně

Mléčný chrup má 20 zubů. Přibližně v šesti letech života dítěte se mléčný chrup začíná nahrazovat stálým. Mění se řezáky (jde o tzv. řezákový růst), ale také začínají růst stoličky – stálé šestky. Často se stává, že rodiče věnují hodně pozornosti stálým jedničkám a dbají na to, aby si je dítě čistilo, nevšimnou si však těch stálých šestek vzadu, které jsou mnohem důležitější. Šestky jsou první stálé stoličky, největší zuby – a jsou nejvíc prokažené. U dětí je to způsobeno tím, že šestky ještě nejsou proti sobě, a tedy nemají samoočišťovací schopnost na žvýkacích ploškách, tak jako u dospělých. Dokud šestky nejsou v kontaktu, existuje tudíž zvýšené riziko kazivosti při nesprávné péči.

9. Elektrický kartáček má u dětí zelenou

Elektrický kartáček u dítěte určitě neudělá horší službu než manuální kartáček. Buď si jím vyčistí zuby stejně nebo mnohem líp. Samozřejmě by to mělo probíhat opět za dozoru rodičů. Elektrický kartáček zubaři doporučují zhruba od šestého roku věku, kdy už je dítě zručnější – aby si neublížilo.

10. Učte dítě pečovat i o mezizubní prostory

Zuby je podstatné čistit dvakrát denně; pokud si je dítě bude čistit po každém jídle, je to nejlepší varianta. U zhruba šestiletých dětí je také dobré začít s používáním dentální nitě, tedy čištěním mezizubních prostorů, které jsou zodpovědné za vznik kazů. Co se týče mezizubních kartáčků, děti by je měly používat, až když mají stálé zuby, tedy zhruba od dvanácti let věku.

A jak zvládat návštěvu zubaře a zubní ošetření s malým dítětem?

Do zubní ordinace valná část rodičů s dítětem přichází prvně, když je mu zhruba jeden rok. Miminko se většinou nebojí; je sice těžké mu otevřít pusu, ale časná návštěva zubaře je dobrá pro navazování kontaktu a postupné „otužování“. Přijdou-li rodiče prvně ve třech letech života dítěte, bývá už navázání kontaktu s malým pacientem komplikovanější.

Jaké jsou možnosti postupu, osvětluje MDDr. Zdeněk William Pelc z Canadian Medical Care v Praze: „Neberu si na děti roušku a rukavice, abych je nevylekal, beru si pouze zrcátko, tedy dvě – jedno dám dítěti a druhé je pro mě. Pokud najdeme u takto malých kaz dětí, pak je to náročné. V takových případech používáme buď entonox u větších dětí, které chtějí spolupracovat, jen se bojí, nebo analgosedaci. To znamená, že anesteziolog nejprve musí zjistit, zda je dítě pro analgosedaci vhodné, zváží ho (musí mít nejméně 15 kg), v den výkonu zkontroluje, zda je zdravé. Pak mu může zavést kanylu do žíly a podávat roztok, který zvolí jako nejvhodnější. Nejedná se o celkovou anestezii, dítě si samo dýchá, je však enormně malátné a bezprostředně po podání roztoku usne. Ještě před samotným výkonem se samozřejmě musí podat anestezie k zubu, není to o tom, že by ten výkon nebolel.“


Text jsme připravili ve spolupráci s MDDr. Zdeněk William Pelcem z kliniky Canadian Medical Care. MDDr. Zdeněk William Pelc je specialistou na záchovnou stomatologii a dětskou stomatologii.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist